Czwartek, 22 lutego 202422/02/2024
690 680 960
690 680 960

Tradycyjna Noc Świętojańska w lubelskim skansenie odbędzie się w innej formie

W najbliższą sobotę 20 czerwca, w godz. od 15:00 do 19:00 w Muzeum Wsi Lubelskiej zorganizowana zostanie tradycyjna Noc Świętojańska. Z uwagi jednak na obecną sytuacją epidemiologiczną wydarzenie będzie miało inną formę niż w latach ubiegłych.

Organizowana co roku w Muzeum Wsi Lubelskiej Noc św. Jana za każdym razem cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Lublina. W najkrótszą noc w roku w skansenie odbywają się widowiska obrzędowe, jest też korowód i puszczanie po wodzie wianków. Do tego warsztaty edukacyjne zapoznające publiczność z tajnikami ziołolecznictwa, właściwościami magicznymi ziół i symboliką wody i ognia, nie może też zabraknąć baśni i legend o cudownym kwiecie paproci. Dzieci zaś ruszają na poszukiwanie kwiatu paproci. Wydarzenie kończy zabawa przy sobótkowym ognisku i dźwiękach muzyki ludowej.

W tym roku, z uwagi na pandemię koronawirusa, organizatorzy musieli częściowo zmienić program wydarzenia. Zwiedzający będą mieli jedynie możliwość słuchania opowieści sobótkowych na przygotowanych stanowiskach edukacyjnych.

Mieszkańcy będą mogli odwiedzić przygotowane stanowiska związane z tradycją sobótki, będą pieśni i pląsy sobótkowe, wicie wianków, symbolika wody i ognia, opowieści o ziołach świętojańskich i medycynie ludowej, edukacyjny kącik ziołowy czy też opowieści o zwyczajach sobótkowych na Lubelszczyźnie.

(fot. lublin112)

Jeden komentarz

  1. Bardzo się cieszę, że powraca nasza prawdziwa wiara, przez niektórych określana jako pogaństwo. A wiecie, że we Wrocławiu mamy pierwszy oficjalny chram?

Z kraju

Polityka i społeczeństwo