690 680 960

To jedyna taka budowla w regionie i jedna z nielicznych w Polsce. Niebawem ma odzyskać dawną świetność

Mieszkańcy okolicznych miejscowości, a także miłośnicy historii i badacze ciekawych obiektów, uznają piramidę w Krynicy za miejsce niezwykłe. Przez lata była ona niszczona przez wandali. Jednak jeszcze w tym roku zostanie odrestaurowana.

W lesie w pobliżu wsi Krynica w powiecie krasnostawskim, znajduje się piramida. Jest znacznie mniejsza niż te egipskie, gdyż ma ponad 20 metrów wysokości, jednak jej przeszłość również nie jest do końca odkryta. Znajduje się ona na wysokim wzgórzu, otoczona sosnowymi drzewami, a powstała najprawdopodobniej w 1612 roku. Jest to data umowna, gdyż jak do tej pory nie udało się ustalić dokładnego roku jej wybudowania, więc jako datę powstania budowli uznano datę śmierci osoby która w niej miała spocząć. Piramida jest właśnie ariańską kaplicą grobową.

Piramida miała być miejscem wiecznego spoczynku dla Pawła Orzechowskiego, podkomorzego chełmskiego, wielokrotnego posła na sejm ziemi chełmskiej, aktywnego uczestnika rokoszu Zebrzydowskiego a także inicjatora budowy pobliskiego zamku w Krupem. Zmarł on 21 marca 1612 roku poza granicami kraju, lecz przed śmiercią wygłosił życzenie, aby być pochowanym w okolicach miejscowości Krupe, gdzie spędził wiele lat życia.

Jednak ze względu na to, że nie był katolikiem lecz arianinem, czyli należał do radykalnego odłamu reformacji w Rzeczypospolitej przełomu XVI i XVII w., którego przedstawicieli zwano braćmi polskimi, nie mógł zostać pochowany na miejscowym cmentarzu katolickim. Z tego powodu powstała właśnie owa piramida. Należy jednak pamiętać, że są to przypuszczenia historyków, gdyż do czasów obecnych nie zachowały się żadne oficjalne przekazy dotyczące okoliczności powstania tej nietypowej budowli.

Wieża Ariańska w Krynicy jest uznawana za najstarsze w Polsce mauzoleum w kształcie piramidy oraz za najwyższą tego typu budowlę w kraju. Jeszcze w latach 90 ub. wieku odnaleźć można było szczątki ludzkie, łącznie z czaszką, jednak dewastacja tego miejsca doprowadziła do ich zaginięcia. Podczas II wojny światowej obiekt został uszkodzony, a ostatnia renowacja została wykonana w latach 50. minionego wieku. Również w ostatnich latach wandale zrobili swoje.

Gmina Krasnystaw postanowiła odrestaurować wieżę i zabezpieczyć ją przed dalszą dewastacją. Zakres prac obejmie wzmocnienie fundamentów, uzupełnienie ubytków w murze, wykonanie tynków zewnętrznych i wewnętrznych, odtworzenie posadzki, poprawienie pokrycia dachu, a także wykonanie wrót wejściowych jak również opaski odwadniającej wokół budowli. Dzięki temu piramida będzie mogła stać się atrakcją turystyczną.

Zaplanowano, że prace zostaną wykonane jeszcze w tym roku. Samorząd pozyskał już część środków na inwestycję. Wójt gminy Krasnystaw Edyta Gajowiak-Powroźnik i skarbnik Małgorzata Kościuk podpisały w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego umowę o przyznaniu dotacji opiewającej na ponad 300 tys. złotych. Szacuje się, że środki te powinny wystarczyć na pokrycie ponad 60 proc. kosztów. Cała renowacja Wieży Ariańskiej w Krynicy powinna się zakończyć najpóźniej w grudniu.

 

To jedyna taka budowla w regionie i jedna z nielicznych w Polsce. Niebawem ma odzyskać dawną świetność

(fot. UG Krasnystaw, lublin112, wideo – Paweł Małkowski)

9 komentarzy

 1. Jeshua czyli nowy Mesjasz

  Dałem wam przykazanie nie zabijaj. Nie zabijajcie ariańskiej wolności

 2. Dzięki Polskiemu ładowi polskie zabytki odżyją miliony dofinansowan do zabytkow brawo Pis

  • przy okazji odżyje palacyk obajtka i inne ciekawe „zabytki” zwiazane z kolesiami 🙂

 3. Ciekawy zabytek

 4. wreszcie

 5. Nie rozumiem po co pokrywać historię jakimś tynkiem i laniem posadzki ? Oczyścić z bazgrołów i zabezpieczyć przed dalszą degradacją i dewastacją. W innym razie zabytek straci na swej wartości !

 6. Podpis elektroniczny

  Ciekawe czy Łukasz też kochał Marlenkę . Może ktoś to sprawdzić?

Kursy walut

 • USD 4.0181zł -0.04%
 • GBP 5.0458zł -0.27%
 • EUR 4.3303zł -0.07%
 • CHF 4.5913zł -0.25%

Polub nas