Terytorialsi odpowiadają na apel i oddają krew

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej odpowiadają na apel Narodowego Centrum Krwi i aktywnie włączają się w zbiórki krwi. W ubiegłym tygodniu oddali w sumie 100 litrów krwi. Planowane są kolejne akcje.

Jednym z obszarów działań przeciwkryzysowych żołnierzy 2 LBOT są zbiórki krwi. Odpowiadając na apele o oddawanie krwi, lubelscy Terytorialsi organizują zbiórki w swoich batalionach, a także włączają się indywidualnie w akcje prowadzone przez RCKiK.

Na apel odpowiedzieli już żołnierze OT z Białej Podlaskiej, Lublina oraz Zamościa, gdzie kilka dni temu pobito rekord batalionu. Krwiodawcy z 25 batalionu lekkiej piechoty z Zamościa oddali niemal 30 litrów krwi. W ich szeregach jest, m.in. st. szer. Marcin Rusak, który oddał już w swoim życiu ponad 50 litrów krwi.

– Każda kropla krwi ratuje ludzkie życie. Ile istnień udało się uratować dzięki dziesiątkom litrów krwi, oddanych przez naszych krwiodawców? Tego nigdy się nie dowiemy – mówi st. chor. Paweł Pikor, prezes klubu Honorowych Dawców Krwi z 25 Batalionu Lekkiej Piechoty w Zamościu.

W niedzielę swoją krwią podzielili się również Terytorialsi z 24 batalionu lekkiej piechoty z Chełma, oddając blisko 40 litrów krwi. Do akcji przyłączyli się również żołnierze z 19 Brygady Zmechanizowanej.

W sumie w ciągu zaledwie kilku ostatnich dni lubelscy Terytorialsi zebrali około 100 litrów tego cennego płynu. Ale to nie koniec, bo w najbliższych dniach planowane są kolejne akcje HDK. Krew oddadzą żołnierze z samodzielnych kompanii 2 LBOT, a także żołnierze z 22 batalionu z Dęblina oraz podchorążowie z Lotniczej Akademii Wojskowej.

(fot. LBOT)

Zobacz również

7 komentarzy

 1. to zdjęcie jest poważnie aktualne? a gdzie maski u Pani i Panów? WOT to nie gwarant że wszyscy są 100% nie zainfekowani? Tak samo jak personel medyczny.

  • Ja tam się nie boję wirusa bo go nie widziałem

   A tam czepiasz się. Ja nie widzę żeby oni byli chorzy na koronawirusa. Zdrowe młode silne chłopy.

  • smutna Polka bo nikt jej nie może dogodzić, wszystko na nie. Gdyby to byli totalsi a nie terytorialsi, a to co innego.

   • jerzy…gdybyś czytał ze zrozumieniem…nie wysmarował byś takiego paszkwila. Z całym szacunkiem ale nie jesteś dla mnie parterem do rozmowy. żegnam bez żalu.

  • E tam, przewodniczący jedynej słusznej opcji politycznej przyszedł dzisiaj na wywiad do radia i kaszlał co chwilę, to przecież w dobrej wierze można, nie będą karać.

 2. Gdyby nie dzidzia w brzuchu też bym chętnie oddała krew..

 3. Aga Ty pilnuj dzidzi i siebie,widzisz że mamy zaplecze …gdyby jeszcze wszyscy założyli maski na dłużej by nam zaplecza wystarczyło. Taaak wiem 🙂 czepiam się.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9313zł 1.17%
  • GBP 5.0998zł 0.77%
  • EUR 4.6189zł 0.65%
  • CHF 4.3113zł 0.87%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach