Piątek, 01 marca 202401/03/2024
690 680 960
690 680 960

Terroryści zaatakowali ośrodek. Służby z całego kraju ćwiczą sytuacje kryzysowe

Służby ratunkowe z całej Polski, w tym około stu osób z naszego regionu, uczestniczą w największych w Polsce ćwiczeniach służb podległych MSW, które odbywają się na terenie województwa mazowieckiego i świętokrzyskiego. Jako jedyni z lubelskich mediów mogliśmy być na miejscu prowadzonych akcji.

W działaniach uczestniczy łącznie około 2 tysięcy osób, w tym 800 policjantów oraz strażacy, Straż Graniczna a także żołnierze. Z naszego województwa w ćwiczeniach bierze udział około stu osób, 63 strażaków z Lublina, Lubartowa oraz Opola Lubelskiego. –Na działania wysłaliśmy kompanię gaśniczą, pluton logistyczny a także specjalną grupę ratownictwa chemicznego i ekologicznego- tłumaczył nam młodszy aspirant Tomasz Stachyra, z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej. Do tego trzeba doliczyć funkcjonariuszy policji.

Wśród epizodów, które ćwiczyły służby ratunkowe można wymienić awaryjne lądowanie helikoptera który nielegalnie przekroczył granicę państwa, i poszukiwanie zaginionych pasażerów, konflikt między mieszkańcami ośrodka dla uchodźców a mieszkańcami pobliskiej miejscowości, wypadek masowy z cudzoziemcami i napływ cudzoziemców, chcących ubiegać się w Polsce o status uchodźcy czy też uprowadzenie samolotu pasażerskiego.

Dzisiaj ćwiczono m.in. działania służb w przypadku ataku terrorystycznego na ośrodek wypoczynkowy. Akcja odbywała się w Pionkach w woj. Mazowieckim. -Manewry te mają sprawdzić koordynację poszczególnych służb, a szczególnie współdziałanie w zakresie logistyki, łączności oraz wymiany informacji- tłumaczył nam dowodzący akcją. –Należy dodać, ze służby biorące udział w akcjach nie wiedzą wcześniej jakie przed nimi będą stały zadania.

Przygotowania do ćwiczeń trwały półtora miesiąca a dowodzi nimi wiceszef straży pożarnej Janusz Skulich. Wśród obserwatorów można było zauważyć Komendanta Głównego Policji nadinsp. Marka Działoszyńskiego czy też Komendanta Głównego Straży Pożarnej gen. Bryg. Wiesława Leśniakiewicza.

(fot. lublin112)
2014-04-24 18:54:09

Jeden komentarz

  1. to szkolenia przeciwko ruskim i ukraińskim terrorystom

Z kraju

Polityka i społeczeństwo