Terespol: Ikony na granicy

Funkcjonariusze Służby Celnej udaremnili próbę przemytu trzech pisanych na drewnie ikon. Obrazy próbowali przewieźć przez granicę dwaj obywatele Białorusi.

Funkcjonariusze znaleźli dwie ikony w trakcie kontroli osobowego opla na białoruskich numerach rejestracyjnych, którym przekraczał granicę w Terespolu 27-latek z Białorusi. Obrazy o wymiarach 45×55 cm i 27×30 cm owinięte były torbami foliowymi i schowane w bagażniku pojazdu.

Większa z ikon – Ukrzyżowanie – jest w średnim stanie zachowania, posiada widoczne ubytki farby i odsłonięty miejscami werniks. Ikona pochodzi prawdopodobnie z II połowy XIX w. lub początku wieku XX.

Druga ikona przedstawia Archanioła Gabriela. Jest bardzo zniszczona – deska miejscami jest popękana i widoczne są liczne ubytki farby. Malowidło pochodzi prawdopodobnie z XIX w.

Kilka godzin później funkcjonariusze z przejścia granicznego w Terespolu zatrzymali kolejną ikonę. Kontrolując samochód osobowy marki seat, którym do Polski jechał również 27-letni Białorusin, celnicy w miejscu na koło zapasowe natknęli się na jakiś przedmiot owinięty folią. Po rozpakowaniu okazało się, że w środku znajduje się pisana na drewnie ikona o wymiarach 45×55 cm.

Malowidło, przedstawiające najprawdopodobniej świętego Jerzego na koniu, z napisami w języku starocerkiewnym, jest w dość dobrym stanie zachowania. Ikona pochodzi prawdopodobnie z końca XIX lub początku XX w. Podobnie jak ikona Ukrzyżowanie pisana jest charakterystycznymi barwami prawosławia, wśród których przeważa złoto i czerwień.

Obaj mężczyźni – choć mieli taki obowiązek – nie zgłosili ikon w trakcie kontroli celnej. Przyłapani na próbie przemytu odmówili składania jakichkolwiek wyjaśnień. Przeciwko obu 27-latkom funkcjonariusze celni wszczęli postępowania karne skarbowe – informuje Izba Celna z Białej Podlaskiej.

Wartość zatrzymanych ikon, w tym też wartość zabytkową, oceni rzeczoznawca.

(fot. Izba Celna Biała Podlaska)

Komentarze wyłączone

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8393zł 1.43%
  • GBP 5.3056zł 0.64%
  • EUR 4.5793zł 0.56%
  • CHF 4.1313zł 0.76%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja
  Fabryka Piosenki dla zakochanych
  Przez świat. Spotkania z podróżą znów na żywo w Chatce Żaka!