Poniedziałek, 22 kwietnia 202422/04/2024
690 680 960
690 680 960

Taksówkarze spotkali się z prezydentem Lublina. Obie strony uzgodniły, że taksówki na Stare Miasto już nie wrócą (zdjęcia)

Jest już pewne, że taksówki nie wrócą na Stare Miasto w Lublinie. W trakcie poniedziałkowych rozmów zawarty został kompromis w tej sprawie. Stworzone zostanie za to miejsce, gdzie taksówkarze będą się mogli zatrzymać, aby zabrać czy też wysadzić pasażerów.

W poniedziałkowe popołudnie, w lubelskim ratuszu, odbyło się spotkanie władz miasta z przedstawicielami korporacji taksówkarskich i dzielnicy Stare Miasto. Rozmowy dotyczyły wprowadzonych niedawno nowych przepisów związanych z ruchem pojazdów w tej części miasta. Jak niedawno informowaliśmy, zgodnie z nowym regulaminem, taksówki nie mogą wjeżdżać na teren Starego Miasta.

Taksówkarze zarzucili urzędnikom, że przez to posunięcie znacznie utrudniają im prowadzenie działalności gospodarczej. Z kolei Grzegorz Jędrek z Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin zapewniał, że celem wprowadzonych zmian jest poprawa bezpieczeństwa i komfortu poruszania się pieszych, dbanie o historyczny charakter Starego Miasta oraz uregulowanie kwestii wydawania identyfikatorów zezwalających na wjazd dla mieszkańców, instytucji, firm czy organizatorów wydarzeń.

W trakcie poniedziałkowego spotkania zawarty został kompromis pomiędzy zebranymi stronami. Początkowo miasto zamierzało zezwolić na wjazd taksówek, jednak tylko w przypadku, kiedy dowożą pasażerów do zlokalizowanych na Starym Mieście hoteli, lub też ich stamtąd zabierają. Przeciwni byli jednak przedstawiciele dzielnicy, którzy wskazywali, że przestrzeń Starego Miasta służy do spacerów, a nie do ruchu pojazdów. Zwłaszcza, że przejście do Bramy Krakowskiej czy na plac Zamkowy, gdzie może podjechać taksówka, zajmuje kilka minut. Wskazywano też na inne miasta, w tym Kraków, gdzie obowiązuje zakaz wjazdu taksówek do zabytkowej dzielnicy i nikt nie ma z tym problemów.

Ku zaskoczeniu wszystkich, w pewnym momencie sami taksówkarze stwierdzili, że pomysł miasta nie ma sensu. Jak wyjaśniali, nikt by nie miał kontroli nad tym, czy pasażerowie rzeczywiście jadą do hotelu, czy też po prostu obok niego wysiądą, a potem udadzą się w inne miejsce. Tak samo w drugą stronę. Taksówki byłyby zamawiane pod hotel, jednak niekoniecznie pasażerami byliby hotelowi goście. Dlatego też dalsze rozmowy skupiły się nad znalezieniem innego rozwiązania. Problemem jest jednak brakiem postojów dla taksówek w okolicy Starego Miasta.

Zaproponowano stworzenie miejsca, gdzie taksówkarze będą się mogli zatrzymać, aby zabrać czy też wysadzić pasażerów. Padło kilka propozycji, w tym w okolicach ratusza. Pomysł ten został zaakceptowany przez wszystkich zebranych. Jak zapewnił prezydent Krzysztof Żuk, od razu ruszą prace związane z jego realizacją. W pierwszej kolejności niezbędne będą opinie konserwatora zabytków i policji, jednak jak wstępnie tłumaczono, wszystko powinno zakończyć się pozytywnie.

Taksówkarze spotkali się z prezydentem Lublina. Obie strony uzgodniły, że taksówki na Stare Miasto już nie wrócą (zdjęcia)

(fot. nadesłane)

26 komentarzy

  1. gsd jak uważasz że zakaz jest bezasadny to zapraszam na ul Rybną z jaką prędkością się poruszają i w jakiej ilości wjeźdżają w strefę zamieszkałą, gdzie obowiązuje 20 km myślę że nie jeden stracił by tu papiery, a co do słupka to za pieniążki rady dzielnicy, pospaceruj po mieście a zobaczysz ile jest ograniczeń że nawet służby nie mogą podjechać tego nie widzisz bo to pewnie pod twoimi oknami.

  2. na piechotę bo smog szkodzi ,” brawo”, od czegoś trzeba zacząć )))))))))))))))))))))))),

Z kraju