Taksówkarze spotkali się z prezydentem Lublina. Obie strony uzgodniły, że taksówki na Stare Miasto już nie wrócą (zdjęcia)

Jest już pewne, że taksówki nie wrócą na Stare Miasto w Lublinie. W trakcie poniedziałkowych rozmów zawarty został kompromis w tej sprawie. Stworzone zostanie za to miejsce, gdzie taksówkarze będą się mogli zatrzymać, aby zabrać czy też wysadzić pasażerów.

W poniedziałkowe popołudnie, w lubelskim ratuszu, odbyło się spotkanie władz miasta z przedstawicielami korporacji taksówkarskich i dzielnicy Stare Miasto. Rozmowy dotyczyły wprowadzonych niedawno nowych przepisów związanych z ruchem pojazdów w tej części miasta. Jak niedawno informowaliśmy, zgodnie z nowym regulaminem, taksówki nie mogą wjeżdżać na teren Starego Miasta.

Taksówkarze zarzucili urzędnikom, że przez to posunięcie znacznie utrudniają im prowadzenie działalności gospodarczej. Z kolei Grzegorz Jędrek z Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin zapewniał, że celem wprowadzonych zmian jest poprawa bezpieczeństwa i komfortu poruszania się pieszych, dbanie o historyczny charakter Starego Miasta oraz uregulowanie kwestii wydawania identyfikatorów zezwalających na wjazd dla mieszkańców, instytucji, firm czy organizatorów wydarzeń.

W trakcie poniedziałkowego spotkania zawarty został kompromis pomiędzy zebranymi stronami. Początkowo miasto zamierzało zezwolić na wjazd taksówek, jednak tylko w przypadku, kiedy dowożą pasażerów do zlokalizowanych na Starym Mieście hoteli, lub też ich stamtąd zabierają. Przeciwni byli jednak przedstawiciele dzielnicy, którzy wskazywali, że przestrzeń Starego Miasta służy do spacerów, a nie do ruchu pojazdów. Zwłaszcza, że przejście do Bramy Krakowskiej czy na plac Zamkowy, gdzie może podjechać taksówka, zajmuje kilka minut. Wskazywano też na inne miasta, w tym Kraków, gdzie obowiązuje zakaz wjazdu taksówek do zabytkowej dzielnicy i nikt nie ma z tym problemów.

Ku zaskoczeniu wszystkich, w pewnym momencie sami taksówkarze stwierdzili, że pomysł miasta nie ma sensu. Jak wyjaśniali, nikt by nie miał kontroli nad tym, czy pasażerowie rzeczywiście jadą do hotelu, czy też po prostu obok niego wysiądą, a potem udadzą się w inne miejsce. Tak samo w drugą stronę. Taksówki byłyby zamawiane pod hotel, jednak niekoniecznie pasażerami byliby hotelowi goście. Dlatego też dalsze rozmowy skupiły się nad znalezieniem innego rozwiązania. Problemem jest jednak brakiem postojów dla taksówek w okolicy Starego Miasta.

Zaproponowano stworzenie miejsca, gdzie taksówkarze będą się mogli zatrzymać, aby zabrać czy też wysadzić pasażerów. Padło kilka propozycji, w tym w okolicach ratusza. Pomysł ten został zaakceptowany przez wszystkich zebranych. Jak zapewnił prezydent Krzysztof Żuk, od razu ruszą prace związane z jego realizacją. W pierwszej kolejności niezbędne będą opinie konserwatora zabytków i policji, jednak jak wstępnie tłumaczono, wszystko powinno zakończyć się pozytywnie.

(fot. nadesłane)

26 komentarzy

 1. Polskie taksówki z koncesją wypad.
  Teraz tylko uberki i bolty i będą po starowce się wozić.
  Ukraińcy i Wietnamczycy mają dobre dojścia.

 2. Krzysztof,, Ochota,,

  Miasto wymierające, trzysta pięćdziesiąt tysięcy, bez fabryk i zakładów pracy. A problemy jak w Tokio…

  • Ale widać, że spotkanie „w atmosferze wzajemnego zrozumienia”. 🙂

  • Mieszkaniec Niedzwicy

   Fabryki były ale Donald zlikwidował i uciekł za granicę.

   • dobrze że chociaż jarosław wybudował 100 000 mieszkań a mateuszek postawił fabryki samochodów.

  • To prawda. Jak są jakieś zakłady to amerykańskie, francuskie, niemieckie, itd… Oczywiście za 2600-2800 brutto. Felin strefa, Mełgiewska, Metalurgiczna, Bursaki, Świdnik. I Ukraińcy za bardzo nie chcą robić za taką kasę. Tragedia.

 3. Tyko patrzeć jak tam buspas powstanie. Tyko to ich interesuje.

 4. Plac Zamkowy z jednej strony, Królewska z drugiej strony i nie ma miejsca na taksówki?

 5. Zwróćcie na kulturę zebranych na zdjęciu. Taksówkarze rozwaleni jak w jakimś chlewie, a druga strona kulturalnie i na poziome/ z takimi nie ma szans na rozmowę tylko, na awanturę.

 6. I wszystko o prezesach korporacji,dali się wydymać i jednocześnie wydymali swoich kierowców A tak krzyczeli że nie wystąpią he he

 7. Przecież złotówy i tak zatrzymują się gdzie chcą: zakaz, nie zakaz, przystanek, środek pasa ruchu – święte… no wiadomo co. Więc po co im jeszcze fundować takie miejsce?

  • No bo przecież zwykli ludzie tego nie robia tylko te cholerne zlotówy…

   • rolnik co nieznalazł żony

    człowieku, oni potrafią satnąć na środku skrzyżowania bo klient…. podejrzewam że jakbyś dobrze zapłacił to i wypróżnił by się na środku skrzyżowania, bo kulturę i przepisy to oni mają gdzieś….

 8. rolnik co nieznalazł żony

  Ale buractwo, nawet na oficjalne spotkanie nie potrafili się ubrać… żenada. A zakaz słuszny i jako mieszkaniec POPIERAM !!

 9. nieżyciowy kaleka

  kiedy żuk zaduma się nad miejscami dla niepełnosprawnych, które zlikwidował na Królewskiej przy Koziej ? Mimo licznych deklaracji o przyjacielskim spojrzeniu na problemy niepełnosprawnych i licznych pracownikach pełnomocnika ds osób niepełnosprawnych powstały PŁATNE MIEJSCA parkingowe przy cmentarzu na Białej. Jak to jest prezydencie,że na miejskim terenie trzeba płacić za parkowanie? Przy Globusie też teren miejski i nie płaci się. Na Białej dzierżawi teren osoba prywatna(bez komentarza}

 10. Tytuł z sąsiedniego portalu „Dziecko godzinę czeka na autobus. Codziennie skargi na ZTM Lublin”. To jest prawdziwy problem który powinien być rozwiązany przez ratuszowych z wyprzedzeniem, zanim wogóle powstał. Tymczasem ratuszowi zajmują się pierdołami typu: olaboga 5 taksówek dziennie wjeżdża na starówkę, trzeba wydać zarządzenie, zmienić organizację ruchu i kupić słupki. Da się szybko zmienić organizację ruchu? Da się. A na Tramecourta/Wieniawska już się jej zmienić nie da. Ratuszowi zdaje się zapomnieli, że to oni pełnią funkcję służebną wobec mieszkańców, a nie odwrotnie.

 11. gsd jak uważasz że zakaz jest bezasadny to zapraszam na ul Rybną z jaką prędkością się poruszają i w jakiej ilości wjeźdżają w strefę zamieszkałą, gdzie obowiązuje 20 km myślę że nie jeden stracił by tu papiery, a co do słupka to za pieniążki rady dzielnicy, pospaceruj po mieście a zobaczysz ile jest ograniczeń że nawet służby nie mogą podjechać tego nie widzisz bo to pewnie pod twoimi oknami.

 12. na piechotę bo smog szkodzi ,” brawo”, od czegoś trzeba zacząć )))))))))))))))))))))))),

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8833zł 1.13%
  • GBP 4.9467zł 1.4%
  • EUR 4.5272zł 0.73%
  • CHF 4.1998zł 0.62%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Fura z kapelą na pokładzie znów wyruszy w drogę. Odwiedzi kilkanaście miejscowości
  Rusza nabór do drużyny Tytanów Lublin
  Festyn Osiedlowy XIX Dzień Węglina
  Teatralny Weekend w Lublinie (PROGRAM)
  Pole obsadzone ziemniakami czeka. W skansenie odbędą się wykopki