Czwartek, 13 czerwca 202413/06/2024
690 680 960
690 680 960

Tak będzie wyglądała droga ekspresowa S12 z Piask do Chełma. Mieszkańcy mogą jeszcze zgłaszać uwagi (wizualizacje)

Przebieg planowanej drogi S12 Piaski – Dorohusk został już zatwierdzony i jest niezmienny. Jednak mieszkańcy mogą wnioskować o rozwiązanie usprawniające obsługę ruchu lokalnego. Inwestor przygotował wizualizacje przyszłej trasy.

Trwają przygotowania do budowy kolejnej drogi ekspresowej w naszym regionie. Tym razem chodzi o trasę S12 od końca obwodnicy Piask do granicy w Dorohusku. Obecnie, w związku pracami nad dokumentacją projektową, prowadzone są działania informacyjne wśród mieszkańców miejscowości, przez które droga ta będzie przebiegała.

W ramach inwestycji powstanie dwujezdniowa droga ekspresowa wraz z węzłami. Przebudowane zostaną drogi poprzeczne i zbudowane drogi obsługujące tereny przyległe do inwestycji. Przebudowana również zostanie istniejąca infrastruktura techniczna, niezwiązana z drogą m.in. linie elektroenergetyczne, telekomunikacyjne, sieć sanitarna czy też kanalizacyjna.

W trwającym właśnie etapie opracowywana jest koncepcja programowa, w ramach której uaktualniane są rozwiązania projektowe. Należy pamiętać, że przebieg planowanej drogi został już zatwierdzony i jest niezmienny. Jednak mieszkańcy mogą wnioskować o rozwiązanie usprawniające obsługę ruchu lokalnego. Chodzi tu o np. sposób dojazdu do pól i nieruchomości, umiejscowienie zjazdów z dróg serwisowych itp.

Inwestycja podzielona została na trzy odcinki. Pierwszy biegnie od węzła Piaski Wschód do węzła Dorohucza, drugi od węzła Dorohucza do węzła Chełm Zachód, trzeci zaś od węzła Chełm Wschód do Dorohuska. Trasa przebiegać będzie przez tereny gmin Piaski i Trawniki w powiecie świdnickim oraz gmin Siedliszcze, Chełm, Kamień i Dorohusk w powiecie chełmskim.

W przypadku pierwszych dwóch odcinków droga poprowadzona zostanie w całości po nowym śladzie i ominie tereny zabudowane. Trzeci odcinek prawie w całości przebiegać ma po nowym śladzie, przecinając obszary rolnicze oraz omijając tereny wysoce zurbanizowane oraz tereny cenne przyrodniczo.

 

 

(wideo – GDDKiA)

12 komentarzy

  1. A gdzie część dojazdu do Chełma? W końcu trasa się urywa i co, tak zostanie?

  2. Nie chcę

  3. Teraz na odcinku Piaski-Chełm jest generalnie sajgon. Fajnie będzie, gdy DK12 stanie się drogą jedynie dla ruchu lokalnego.

  4. nie widzę żadnego kościoła na trasie.

  5. Nareszcie jakaś prawdziwa trasa będzie. Obecnie ruch na krajowej S12 jest dosyć spory. Z Lublina do Dorohuska to około 1,5h jazdy, a to jest raptem 100km. Ekspresówka skróci ten czas o połowę.

  6. Nie podniecajcie się tak, S 17 Piaski-Hrebenne ma być gotowa bodajże w 2025 roku a jak na razie to nawet koty się nie gonią.

  7. Ile będą płacić za 1ar ziemi rolnej

  8. Ile będą płacić za 1ar ziemi rolnej,

  9. A wójt Gminy Trawniki na FB twierdzi, że nikt z nim nic nie uzgadniał, ciekawe czy jak Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydawał decyzję środowiskową to wariantowanie nie było przedkładane Gminie do opinii i jakim cudem w studium uwarunkowań znalazła się trasa S12 kto zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym tworzy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Ale na FB tak przedstawione abym to ja nie był niczemu winny błahahahah lol.

Z kraju