690 680 960

Szukał pracy, podał dane do konta. Ktoś zaciągnął na niego pożyczki na 92 tys. złotych

Policjanci z Lublina przyjęli zgłoszenie dotyczące oszustwa na dużą kwotę pieniędzy. Mieszkaniec miasta szukając pracy na jednym z portali, przekazał przedstawicielowi firmy swoje dane do logowania w banku.

Mieszkaniec Lublina na jednym z portali natrafił na ogłoszenie dotyczące oferty pracy w firmie zajmującej się dystrybucją leków. Podczas rozmowy z przedstawicielem firmy 26-latek został poproszony o przekazanie swoich danych, w tym tych do logowania się do bankowego konta.

Miały one posłużyć do połączenia rachunku bankowego z powstającym nowym kontem pracowniczym w firmie. Mężczyzna bez wahania przekazał dane, o które został poproszony. Jak się okazało, po tym na kilka dni stracił dostęp do rachunku.

Gdy zadzwonił do banku okazało się, że za pomocą konta zaciągnięte zostały pożyczki na łączną kwotę 92 tys. złotych. Mężczyzna zgłosił oszustwo na komisariacie.

Policjanci poszukują sprawców i apelują o rozwagę i ochronę własnych danych. Nigdy przy szukaniu pracy przez Internet nie należy podawać danych wrażliwych, w szczególności danych i loginów do rachunku bankowego.

(fot. pixabay.com)

18 komentarzy

 1. jak ktoś tak głupi mógł zgromadzić prawie 100 tysięcy oszczędności? spadek z Afryki?

  • aa, sorry, pożyczki 🙂
   co nie zmienia faktu, że wybitny gamoń podaje komukolwiek dane do logowania. jeszcze telefonicznie…

   • nie jest napisane ze telefonicznie. A nie zastanawia Cię fakt ze bank tak łatwo udzielił pożyczek na 92 tys zł. dla mnie to powinno być sednem sprawy, ktoś te pożyczki udziela, przecież nie komputer czy tak trudno wymagać osobistego podpisania pod umową pożyczki/kredytu, gdyby tak było skończyły by się te wszystkie wyłudzenia na nasze dane.

    • Pomijając głupotę podawania danych logowania do konta … to w jakim my świecie żyjemy żeby ktoś mógł bez potwierdzenia dowodem tożsamości że jest właścicielem konta mógł wziąć pożyczkę…
     to chyba świat banksterski jednak… Dziki zachód 21 wieku
     W normalnym kraju to bank powinien mieć problemy i zapłacić jeszcze odszkodowanie właścicielowi konta za szkody moralne…!
     Można podać informację w którym banku było to konto…?

  • a jak trzba byćglupim żeby napisać tak głupi komentarz ?

 2. Eksperci bardzo często wskazują uwagę na niski poziom elementarnej wiedzy ekonomicznej/finansowej w Polsce oraz na niski poziom myślenia krytycznego rodaków. Jak widać z artykułu, zbiera to swoje żniwo.

  • będziesz cwany dopóki nie trafisz na lepszego cwaniak… Normalny obywatel w normalnym kraju jest chroniony prawem, które właśnie się po to tworzy żeby chroniło słabszego bo silny sam sobie poradzi…
   Chyba że postrzegamy się z poziomu zwierząt, drapieżnych i ofiar i przyjmujemy tzw prawo dzungli…
   ale gdzie wtedy cywilizacja i człowieczeństwo…?

   • Krytyczne myślenie nie ma nic wspólnego z cwaniactwem. To raz. Dwa, zgadzam się, że prawo jest ułomne w tym zakresie. Ale jeżeli nie mam wpływu na to aby je zmienić, to staram się egzystować w rzeczywistości która jest, uzbrajając się w pewne zdolności i wiedzę. W komentarzach już ktoś podniósł argument, że być może bankowość elektroniczna nie jest dla wszystkich. Może wystarczy tradycyjna. Zagrożeń związanych z internetem jest o wiele więcej niż tylko bankowość internetowa i brak umiejętności poruszania się w tej rzeczywistości wystawia nas na zagrożenia. Po trzecie, nie zgadzam się z twierdzeniem, że brak istniejących systemów ochronnych to prawo dżungli. Nie zrzucajmy winy za własne, nie do końca przemyślane działania na innych. Musimy brać odpowiedzialność również za nasze czyny.

    • Spoko, ja też jestem zwolennikiem krytycznego by jakiegokolwiek myślenia ale nie wmówisz mi że prawo które pozwala komuś wziąć pożyczkę na twój login lub pesel bez weryfikacji personalnej to prawo… bo zdobycie takich danych to żadna sztuka a problem leży w tym że w takim przypadku to bank powinien być odpowiedzialny że udzielił pożyczki nie weryfikując danych personalnych a nie obywatel…
     Poza tym jak myślisz dlaczego trudno namierzyć gdzie ten przelew dotarł..?.. chyba bankowość elektroniczna pozwala to prześledzić…?!? Otóż bank tu zasłania się „tajemnicą bankową” i policja rozkłada ręce…
     to nie jest prawo dzungli… to coś gorszego… to prawo chroniące drapieżników…

 3. „Mężczyzna bez wahania przekazał dane” – internetowy dostęp do konta w banku to w obecnych czasach standard, ale nie obowiązek. Niektórzy powinni nadal korzystać wyłącznie z tradycyjnej bankowości ” w okienku”.
  Swoją drogą – w pół godziny na popularnych portalach ogłoszeniowych można znaleźć oferty pracy jako tester kont bankowych czy pośrednik finansowy i robić w ten sposób za „słupa” przy przekrętach i wyłudzeniach. Łatwo też znaleźć oferty pracy lub inwestowania w kryptowaluty gdzie już na początku współpracy podaje się zdjęcie lub skan dowodu osobistego, wykonuje „przelew potwierdzający” albo instaluje na komputerze czy komórce „specjalną” aplikację. A potem płacz jak z konta znikną oszczędności życia, a pojawią się nowe kredyty, a nawet konta w innych bankach otwarte „przelewem potwierdzającym”. I mam wrażenie, że to trwa już dłuższy czas, a odpowiednie służby jakoś tematem się skutecznie nie interesują.

 4. No dobrze ale jakim cudem tak moda i bezrobotna w dodatku osoba dostała tyle kredytów ? niech wyciągną konsekwencje tym co udzielali kredytów

 5. Jakaś ściema. Jaki bank daje tyle kasy od ręki,? To raz. A dwa . Dane do logowania nie pozwalają przecież na wykonywanie przelewów.

 6. Ja myślę ze na wnuczka by zlapal nie jednego gimnazjalistę

 7. bank może tyle nie da ale jak doliczysz wszystkie chwilówki to może się 100 uzbierać…. a poza tym jak dał dane do logowania to się zalogowali a potem zmienili numer telefonu do logowania i hulaj dusza….

 8. Gdzie się taki ulung?

 9. Nic dziwnego, że taki błyskotliwy na umyśle szuka pracy . ALE ….. przerażające jest to, że taki ROZUM mógłby znaleźć pracę np. w…. banku i na każde życzenie udzielałby info o kontach klientów !!!

Kursy walut

 • USD 4.4787zł 0.84%
 • GBP 5.4534zł -0.04%
 • EUR 4.6995zł 0.21%
 • CHF 4.7472zł -0.15%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Strażacy ze Strzeszkowic Dużych organizują Bal Sylwestrowy
Koncerty, wystawy, spektakle… – zapraszamy na projekty stypendystów!
UMCS zaprasza na Akademicki Jarmark Świąteczny
32 Mikołajki Folkowe w Lubelskiej Chatce Żaka 8-11.12.2022 [PROGRAM]
Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ