690 680 960

Futbol w czasach zarazy. Jak wyglądają mecze na żywo?

Mecze piłki nożnej znów odbywają się w kilku krajach, a grono to z każdym tygodniem znacząco się powiększa. Obecnie futbol live nie przypomina jednak tego sprzed koronawirusa. Oto najważniejsze i najciekawsze zasady wprowadzone do piłki nożnej.

Powrót do gry piłkarzy ucieszył kibiców. W zakładach bukmacherskich pojawiły się liczne oferty kuponów, jak dawniej. Tylko samo przygotowanie i przeprowadzenie meczu wyglądają nieco inaczej, co ma jednak wpływ na odbiór futbolu. Sytuacja jest jednak taka, że innego wyjścia nie ma. Wszyscy muszą zaakceptować piłkę nożna w takim wydaniu i liczyć, że w końcu powróci normalność już w stu procentach.

Mecze na żywo tylko na ekranie

Innej ewentualności niż spotkania przy pustych trybunach i imprezy niemasowe nie było. Tak wyglądały i będą wyglądać pierwsze mecze w poszczególnych ligach. Dlatego widok pustych krzesełek staje się normą. Choć nie wszyscy się na to godzą. Telewizja i Bundesliga sprawiły, że mecze ligi niemieckiej można oglądać z podkładanym dźwiękiem imitującym doping kibiców. Niektórzy na trybunach umieszczają tekturowe zdjęcia fanów. Kibice w Danii mogą oglądać mecze w swoich samochodach na parkingu przed stadionem. Sytuacja jednak z tygodnia na tydzień się poprawia i coraz więcej wskazuje na to, że kibice pojawią się wreszcie na trybunach. W Czechach miało to już miejsce, lecz wejść mogła tylko małą i ograniczona liczba fanów, która została ulokowana  po stadionie. W Polsce jeszcze w czerwcu dopuszczone będzie zapełnienie stadionów piłkarskich i żużlowych do 25% pojemności danego stadionu.Większości fanów pozostają jednak mecze w telewizjach lub zakłady bukmacherskie, czyli obstawianie wyników w punktach stacjonarnych lub online.

Testy i izolacja przed meczami

Drużyny piłkarskie, czyli zawodnicy i trenerzy, a także ludzie będący blisko zespołów od dawna byli objęci specjalnym nadzorem. Piłkarze najpierw poddali się izolacji, potem byli dwukrotnie testowani. W szatniach muszą chodzić w maseczkach, w hotelach mieszkać w jednoosobowych pokojach i na treningi przyjeżdżać ubranym i gotowym do zajęć. Przed, w trakcie i po meczu kontakt z innymi ludźmi z zewnątrz jest wykluczony. Zawodnicy w wolnych chwilach muszą na siebie uważać. Z drugiej strony analizy naukowców pokazują, że sportowcom na otwartej przestrzeni bardzo trudno o zarażenie, bo bezpośredni kontakt z rywalem „twarzą w twarz” trwa w sumie kilka lub maksymalnie kilkanaście minut. Zagrożenie nie jest większe niż w sklepie czy aptece.

Na boisku trzeba uważać

Sam mecz też przebiega zgodnie z nowymi wytycznymi. Wokół boiska nie ma już chłopców do podawania piłek. Są one porozstawiane co kilka metrów za linią boczną boiska. Drużyny na murawie pojawią się osobno, a piłkarze nie podają sobie ręki na powitanie tylko… łokcie. Zabroniona jest dyskusja z sędzią, a piłki są dezynfekowane. W Bundeslidze zabroniono celebrowania gola w tradycyjnym stylu, czyli wskakiwania na siebie, ściskania, przybijania piątek. Oczywiście kilku zawodników już w pierwszej kolejce po wznowieniu ligi piłki nożnej złamało te zasady. Gdy zawodnik doznał kontuzji na murawie, nie pojawią się tzw. noszowi, tylko ratownicy medyczni z karetki, która musi być obecna na meczu. W autokarach piłkarze siedzą osobno i w odstępach.

Kiedy wróci normalna piłka nożna?

To chyba najczęściej zadawane pytanie. Jednej odpowiedzi nie ma. Każdy kraj inaczej radzi sobie z epidemią i podchodzi do obostrzeń sanitarnych. W Szwajcarii zapowiedziano na przykład, że istnieje szansa na mecze z pełnymi trybunami już w lipcu. Wszystko jednak będzie zależało od sytuacji epidemiologicznej. Na razie, dla spragnionych futbolowych emocji kibiców, każdy krok naprzód jest małym sukcesem. Ostatnie tygodnie były bowiem najgorszym czasem dla fanów sportu z każdego zakątka świata.

Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS S.A. (dawniej Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem, może prowadzić do uzależnienia i nieść ze sobą konsekwencje jak każde inne uzależnienie.

Kursy walut

  • USD 4.4827zł -0.63%
  • GBP 5.4185zł -0.57%
  • EUR 4.6835zł -0.1%
  • CHF 4.7555zł -0.36%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Badania bez skierowania. Okulistyczne Mikołajki w Poradni Okulistycznej Dziecięcej 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie
Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie
CITY TRAIL nad Zalewem Zemborzyckim po raz drugi