Poniedziałek, 20 maja 202420/05/2024
690 680 960
690 680 960

Sygnał od Czytelnika. „Na niebie pojawił się lej trąby powietrznej” (zdjęcia, wideo)

Wczoraj nasz Czytelnik przemierzając jedną z dróg w regionie zarejestrował na nagraniu tworzący się pod chmurą lejek kondensacyjny. Tego typu zjawisko, przy odpowiednich warunkach, może prowadzić do powstania trąby powietrznej.

W środę wieczorem od naszego Czytelnika otrzymaliśmy zdjęcia i nagranie ciekawego zjawiska pogodowego. Pan Piotr przemierzając jedną z dróg pod Bychawą zarejestrował na nagraniu tworzący się pod chmurą lej kondensacyjny.

– Lej widziałem z Leśniczówki, koło Bychawy, a gdzie lej był? Może gdzieś nad Zakrzówkiem w powiecie kraśnickim – relacjonuje Czytelnik.

Widoczny na zdjęciach lej, pojawił się u podstawy chmury. Zjawisko to wskazuje na istnienie mniej lub bardziej silnego wiru. Jest to widoczna część tornada, o charakterystycznym, stożkowatym kształcie. Tworzy się na skutek różnicy ciśnień. Tuba taka występuje w przypadku chmur Cumulonimbus, rzadziej Cumulus.

Sygnał od Czytelnika. „Na niebie pojawił się lej trąby powietrznej” (zdjęcia, wideo)

(fot. wideo nadesłane Piotr – dziękujemy!)

9 komentarzy

 1. Mandat dla pieszego. Za poruszanie się nieprawidłową stroną drogi.
  Art. 11.
  2. Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi.

  Mandat dla kierującego. Za „ruch lewostronny”.
  Art. 16.
  4. Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni.
  O ile jeszcze przed skrzyżowaniem porusza się środkiem jezdni (co też jest wykroczeniem, ale przymknąłbym na to oko), to po skręcie w lewo zajmuje lewą część jezdni, na co już nie potrafią znaleźć uzasadnienia.

  Fajnie gdyby przy wpisywaniu mądrości na forum wpisujący podawali źródło, albo argumentowali to co napisali.
  Skończyłoby się opieranie zasad ruchu drogowego na tym że Pani w przedszkolu mówiła… albo, Szwagier co ma aŁdi coś tam powiedział.

  • Napiszecie, że po raz kolejny się czepiam, a „przecież nic złego się nie stało”. I tak jest. Nic złego się nie stało. Zagrożenia bezpieczeństwa ruchu, ani płynności ruchu nie wystąpiło.
   Piszę o tym tylko dlatego, że jazdy zbyt daleko od prawej krawędzi jezdni jest jednym z wykroczeń często zarzucanych rowerzystom. I słusznie, bo należy jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni (o ile jezdnia nadaje się do jazdy, a często skrajne części nie nadają się do jazdy).
   Tylko, że ten nakaz dotyczy wszystkich kierujących. Czyli poza kierującymi rowerami, także tych którzy kierują motocyklami bądź samochodami.

 2. Piotr, toś ty prawdziwego lejka jeszcze nie widział…

 3. W której sekundzie filmu ten lej powstał, bo jak już 10 raz oglądam i jakoś nie widzę. Czyżby „fotoszop” zrobiony przez autora? Jeśli już, to takich lejków to ja setki widywałem na niebie i jakimś cudem nigdy żaden nie spadł. Rzeczywiście, fenomenalne zjawisko. Strach się bać.
  Według mnie to jest zwykła chmurka, a perspektywa zrobiła swoje.

 4. O jeja jeja! Widzę leja.

 5. Franiu ,nie ma dla ciebie nadziei …choroba poczyniła takie spustoszenie w twojej głowie ,ze nic ci już nie pomoże ….