690 680 960

Susiec: Protest pod Urzędem Gminy przeciwko odwiertom gazu łupkowego

W czwartek o godzinie 9 rozpoczął się protest mieszkańców, którzy sprzeciwiają się odwiertom gazu łupkowego w gminie Susiec.

To kolejne protesty po tych w Żurawlowie i Zawadzie, gdzie mieszkańcy skutecznie zablokowali prace firmy Chevron. Teraz chodzi głównie o protest przeciwko pracom, które zniszczą krajobraz Roztocza. Jak mówią organizatorzy protestu, Roztocze może stać się wkrótce rezerwatem biosfery UNESCO. Inwestycje tego typu powinny skupiać się także na takich walorach.

-W Gminie Susiec amerykańska firma Chevron i PGNiG planują wykonać po 1 odwiercie. Wieże wiertnicze i związany z nimi transport różnych ładunków wpłynie nieodwracalnie na krajobraz Roztocza, jednego z najcenniejszych przyrodniczo obszarów na terenie Polski. W niedługim czasie obszar krainy Roztocza będzie objęty statutem rezerwatu Biosfery UNESCO. Prezentacja projektu rezerwatu Biosfery UNESCO – informują organizatorzy protestu.

Pikieta rozpoczęła się dziś o godzinie 9:00 przed Urzędem Gminy Susiec, druga odbędzie się 17 lipca, w godzinach 9.00-15.30 – podczas funkcjonowania  punktu informacyjnego PGNiG dotyczącego planowanych prac firmy w Gminie Susiec.

Po protestach w Żurawlowie, po 400 dniach firma Chevron opuściła teren odwiertu. Protestujący informują również, że biuro firmy Chevron w Wilnie zostało zamknięte. Chevron wycofał się z poszukiwań gazu łupkowego na Litwie już we wrześniu ubiegłego roku.

Protestujący na Roztoczu liczą, że to samo stanie się w Polsce.

2014-07-10 09:07:32
(fot. lublin112.pl – protest w Żurawlowie)

21 komentarzy

 1. Cieć z Lubartowskiej

  Nie ma nic takiego, czego w Polsce nie można by oprotestować.
  Zwłaszcza w lubelskim, a i w Lublinie nawet.
  No, może z wyjątkiem kolejnych budów tzw.obiektów sakralnych

 2. Pan Sołtys z Lublina

  A jaka „światła” treść tego transparentu!
  Pasowała by jak „ulał” dla oczekujących w kolejce do komór gazowych na Majdanku.
  Wstydźcie się zacofańcy.

  • szalony cyklista

   Chyba nie do końca rozumiesz „światły i na czasie” człowieku jakie to skutki dla gleby, ludzi i zwierząt. Ale czego się spodziewać PO lemingach. Łykaj dalej bajkę „o najnowszych metodach wydobycia” których tu nie będzie. POzatym z tego tematu już jesteśmy wydymani i dostaniemy „medal” zamiast kasy.

  • podoba mi się wypowiedz. jestem Za!

 3. To już nie mają gdzie wiercić, tylko na Roztoczu? Przecież Susiec jest znany głównie z uroków przyrody i świętego spokoju, po co to burzyć? Żeby znowu zagranica nam coś kradła? Mało, że pozbawili nas cukrowni, stoczni, fabryki śmigłowców, co jeszcze mamy im oddać? Tylko stawiają supermarkety i hodują nas na konsumentów od urodzenia do śmierci. A co Lubartów i Lublin mogą wtrącać się do tego co dzieje się na podwórku mieszkańców Suśca?Roztocze to obecnie jeden z najpiękniejszych i jeszcze w miarę dziewiczych zakątków Polski i piękny, bardzo piękny. Po co w to ingerować?

  • szalony cyklista

   No właśnie łupki się skończą, zostanie pustynia tyle że bez piachu.

 4. Właśnie odpoczywam w Suścu i widząc ten manifest, chce mi się śmiać, bo jest garstka, żałosnych ludzi, którzy sami się „nakręcaja”….filmują i robią zdjęcia. Nie ma tam mieszkańców gminy, ponieważ chcą gazu i firmy Chevron na swoich terenach. Jestem pod wrażeniem, bo wieś żyje swoim naturalnym tempem i mają w „nosie” propagandę 😀
  Pozdrawiam z pięknego Suśca gdzie ludzie są cudowni!!!

 5. Jaki protest mieszkańców??? Przyjechały pseudoekologiczne oszołomy które żyją tylko z protestów i dotacji na swoją ‚działalność’.
  Autor był na miejscu czy dostaje gotowe teksty od tych przejezdnych oszołomów, fanów Gazpromu i Putina?

  • przyjechała garstka ludzi z marsa nasłanych przez podsłuchiwanych a tam nie ma ani jednego mieszkańca okolicznych miejscowości!!!!!

   • Jeżeli przeczytaliście uważnie sprawa dotyczy Roztocza – każdego mieszkańca gminy Susiec znasz szanowny Bubo? Przyjechali zapewne Ci, którzy chcą zwrócić uwagę na odwierty i związane jest to, co zostało napisane z punktem informacyjnym PGNiG. Jak w każdej sprawie są zwolennicy i przeciwnicy, pozdrawiamy !

    • ‚Obywatele Kontrolują’ nie są ani z gminy Susiec ani nie mają nic wspólnego z Roztoczem. Ich zadanie to podróże z jednej wsi do innej i organizacja protestów antyłupkowych.
     Nie chcę być złośliwy ale może niech ‚lublin112’ zapozna się nieco z ich działalnością i zobaczy ile razy kłamali w żywe oczy robiąc swoją propagandę.

     • Nie zgadzamy się, w protestach tak w Zawadzie jak i w Żurawlowie udział brali mieszkańcy, okoliczni mieszkańcy z którymi rozmawialiśmy osobiście i nie było tam jakichś odszczepieńców, którym zależy na robieniu zadymy. Znamy naprawdę od strony protestu jak to wygląda i trzeba było choć raz być na miejscu protestu w Zawadzie czy Żurawlowie aby zobaczyć kto, co i jak. A to, że ktoś protestuje pod gminą w Suścu i nie ma nic wspólnego z Roztoczem, nie oznacza że nie może protestować, tak? Pozdrawiamy.

 6. Po przeczytaniu artykułu wyobraziłem sobie wszystkich mieszkańców Suśca i najbliższych okolic, z księdzem proboszczem i innymi władzami na czele niosącymi ten baner z kolejki przed niemieckimi komorami gazowymi, ale po zapoznaniu się z komentarzami zmienił mi się punkt widzenia i słowo „protest” straciło na wizerunku.
  O „rzeszach” mieszkańców nie wspomnę bo pochowali facjaty za płachtą z owym napisem.

 7. do ‚lublin112’
  Nie chcę na siłę ciągnąć wątku ale jeszcze ostatnie odniesienie się do Obywatele Kontrolują. To że mogą być mili, sprawiać dobre wrażenie itp. itd. nie znaczy że tacy są – to sprawni propagandziści i socjotechnicy.
  Kilka ogólnie dostępnych informacji:
  ‚Obywatele Kontrolują’ kłamali już że ‚Cisowianka’ popiera ich protesty – rzecznik ‚Cisowianki’ natychmiast to zdementował i powiedział że firma nie pojęcia o co chodzi, straszyli że w Żurawlowie z powodu poszukiwań łupków zatruto wodę pitną – badania wykazały że wodę zatruła gnojowica z pól, ich ‚ekspert’ Marek Kryda straszył Grupę Żywiec że poszukiwania łupków w okolicy browaru w Żywcu zatruje wodę do piwa, proponował GŻ i ich właścicielowi firmie Heineken wystąpienie z oficjalnym protestem do naszego rządu – okazało się że ten ‚ekspert’ NIE ODRÓŻNIŁ poszukiwań gazu konwencjonalnego od łupkowego, gdy wyszło to na jaw natychmiast wykasował swoje ‚rewelacje’ ale ślady są np. w Na Temat, wystarczy poszukać, ten sam Kryda w Radio RDC twierdził że popełniamy wielki błąd nie przestawiając się CAŁKOWICIE NA GAZ Z ROSJI.
  Dajecie się wkręcać jak dzieci cwanym ‚eko-działaczom’ zawsze wierząc w dobre intencje. Takie jest moje zdanie.

  • To była informacja a nie propagowanie idei protestu, przekazaliśmy informację o proteście, pozdr.

   • OK:) Chciałem tylko zwrócić uwagę że różne działania mogą mieć nie zawsze jasne intencje. Nie były to złośliwe uwagi do Was. Również pozdrawiam.

  • Ciupciasek zwyczajny

   O to, to – oto, to !!!
   Dokładnie tak samo to postrzegam panie Robercie Winnicki. Pozdrawiam serdecznie

 8. FILM „GASLAND” I NIC WIĘCEJ W TYM TEMACIE , FILM JEST TRUDNO DOSTĘPNY PRZEZ BLOKOWANIE LOBBY WYDOBYWAJĄCE GAZ ŁUPKOWY

  • Wcale nie jest trudno dostępny, w TV nawet go puszczali.
   Ale po obejrzeniu tej propagitki proponuję skonfrontować ją z FrackNation

Kursy walut

 • USD 4.2928zł 0.29%
 • GBP 5.2571zł -0.51%
 • EUR 4.692zł -0.34%
 • CHF 4.7023zł -0.26%

Polub nas