690 680 960

Super Księżyc nad Lublinem

W minioną sobotę Księżyc znalazł się w punkcie najbliższym Ziemi. Zjawisko astronomiczne super Księżyca spotęgowała pełnia. Można było zobaczyć jaśniejszego i większego niż do tej pory naturalnego satelitę Ziemi.

W sobotę Księżyc znalazł się w perygeum, czyli punkcie w którym Księżyc jest najbliżej naszej planety. Dobre warunki pogodowe do obserwacji połączone z pełnią, pozwoliły podziwiać powiększonego optycznie naturalnego satelitę.

Odległość od Ziemi w jakiej znalazł się Księżyc to nieco ponad 358 tys. km, średnia odległość wynosi 384 tys. km a przy punkcie najdalej położonym odległość ta wynosi 406,7 tys. km. Księżyc znalazł się niemal 50 tysięcy kilometrów bliżej niż jest w swoim najdalszym położeniu od Ziemi.

Kolejna możliwość obserwacji super Księżyca nadarzy się 10 sierpnia i 9 września. Obecnie przy dobrych warunkach pogodowych Księżyc widoczny jest nad południowo-wschodnim horyzontem, po godzinie 21.

Zachęcamy do obserwacji.

2014-07-14 08:27:50
(fot. wideo lublin112.pl)

2 komentarze

 1. Ciupciasek zwyczajny

  Teraz nie wiedziałem o tym zjawisku, ale do 10 sierpnia uciułam trochę z mojej emerytury i jak nie jakiś przechodzony teleskop to przynajmniej teatralną lornetkę nabędę.
  A potem wyceluję w omawiany obiekt i wyrapię na maksa.
  Może mi się pana Twardowskiego uda dojrzeć, albo jakiegoś tajnego agenta CIA, BOR, CBA, albo chociaż z KGB, podglądających nas – marnych robaczków.

 2. właśnie wróciłem ze spaceru – dziś też jest piękny księżyc 🙂 polecam wyjrzeć za okno 🙂

Kursy walut

 • USD 4.5066zł -0.22%
 • GBP 5.4151zł 0.02%
 • EUR 4.6684zł -0.28%
 • CHF 4.7421zł -0.06%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajki w VIVO! Lublin
Badania bez skierowania. Okulistyczne Mikołajki w Poradni Okulistycznej Dziecięcej 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie
Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie