Niedziela, 21 kwietnia 202421/04/2024
690 680 960
690 680 960

Strażak z naszego regionu jednym z najlepszych na świecie

Z 300 strażaków z całego świata, którzy wzięli udział w zawodach Firefighter Combat Challenge, które odbyły się we Francji, na podium stanął strażak z naszego regionu. Co więcej, polska drużyna okazała się najlepsza na świecie.

W dniach od 22 do 24 maja 2015 r., we Francuskim mieście Strasbourg, odbyły się zawody Firefighter Combat Challenge. Są one organizowane dla zawodowych strażaków z całego świata. W ciągu trzech dni zawodów najsprawniejsi strażacy zmierzyli się w kilku ekstremalnych konkurencjach. Wszystko po to, by ze wszystkich zawodników wyłonić tego, który z nich jest najsilniejszy i najbardziej wytrzymały. Co więcej, który podejmuje najtrafniejsze i najszybsze decyzje w czasie akcji. Wszystkie konkurencje strażacy wykonywali umundurowani w hełmy, buty i rękawice oraz ubrania bojowe. Ponadto, obowiązkowym ekwipunkiem podczas wykonywania zadań są aparaty powietrzne i w konkurencji indywidualnej maski.

Z naszego regionu w zawodach brał udział mł. asp. Rafał Bereza z PSP w Krasnymstawie. Co więcej, okazał się on jednym z najlepszych na świecie, gdyż zajął w tych prestiżowych zawodach drugie miejsce. To już kolejny międzynarodowy sukces przedstawiciela krasnostawskich strażaków. W Międzynarodowych Mistrzostwach Słowacji w TFA zajął drugie miejsce, w Międzynarodowych Mistrzostwach Świata strażaków – twardzieli w Strasburgu zaś trzecie. Teraz we Francji Rafał Bereza indywidualnie zajął 2 miejsce w kategorii OPEN oraz 2 miejsce w kategorii do lat 30, ustąpił tylko koledze z drużyny Pawłowi Hess z którym przegrał o 1 sekundę. Z kolei Polska reprezentacja zdobyła 1 miejsce.

– Zawodnicy pokonując specjalnie przygotowany tor przeszkód mieli do wykonania następujące zadania: wnoszenie sprzętu na wysokość trzeciego piętra, wciąganie węża, włamanie, przeciągnięcie węża i ewakuowanie poszkodowanego. Wnoszenie sprzętu polega na wniesieniu ciężaru ważącego 20 kg, następnie wciągnięcie pakietu ważącego 20 kg za pomocą linki, włamanie polega na przesunięciu o 1,5 m sztaby 80 kg młotem 5 kg, następnie slalom i ciągnięcie linii gaśniczej W-52 oraz celne oddanie prądu wody w tarczę a na sam koniec ewakuacja poszkodowanego ważącego 90 kg poruszając się tyłem na odległość 30 metrów. Wszystko wykonuje się w specjalnym ubraniu, czyli buty skutery, ubranie specjalne, rękawice, hełm, aparat ochrony dróg oddechowych z podpiętą maską przez którą oddycha się przez cały czas wykonywania zadania – wyjaśnia bryg. Adam Niemczyk z PSP w Krasnymstawie.

(fot. PSP Krasnystaw)
2015-06-06 08:34:37

4 komentarze

  1. GRATULACJE!!! Super że mamy w województwie takich fachowców. Niech inni biorą przykład. Brawo!!!

  2. Gratulacje!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  3. phi,,,,

  4. BRAWO RAFAŁ! JESTEŚMY Z CIEBIE DUMNI! TAK TRZYMAJ!

Z kraju