Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Strażak z Krasnegostawu wicemistrzem Europy

Rafał Bereza, zawodowy strażak z Krasnegostawu, zajął II miejsce na Mistrzostwach Europy. Pojedzie na Mistrzostwa Świata.

Po raz kolejny mł. asp. Rafał Bereza zawodowy strażak z PSP w Krasnymstawie odniósł duży sukces, z zawodów Firefighter Combat Challenge odbywających się w Szczecinie, wrócił z tytułem wicemistrza Europy. W Międzynarodowych Mistrzostwach oraz Mistrzostwach Europy Strażaków brało ponad 250 strażaków z 12 państw świata. Po pierwszym dniu, kiedy to przeprowadzono eliminacje, do Mistrzostw Europy zakwalifikowało się 80 z nich. Strażak z Krasnegostawu uplasował się na 5 miejscu, jednocześnie ustanawiając swój rekord życiowy z czasem 1.27.82.

W trakcie Mistrzostw poprawił ten wynik o 0.04.24, co pozwoliło mu na zdobycie tytułu wicemistrza Europy. Wiadomo już, że Rafał Bereza pojedzie również na Mistrzostwa Świata, które odbędą się w Alabamie w USA w dniach 19 – 24 października 2015 r. W nagrodę za swoje wyniki otrzymał już bilet lotniczy do Stanów Zjednoczonych.

Zawodnicy musieli pokonać specjalnie przygotowany tor przeszkód. Mieli do wykonania wiele zadań, m.in. wnoszenie sprzętu na wysokość 12 metrów, wciąganie węża, włamanie, przeciągnięcie węża i ewakuowanie poszkodowanego. Wnoszenie sprzętu polegało na wniesieniu ciężaru ważącego 19 kg, następnie wciągnięcie ciężkiego pakietu za pomocą linki. Włamanie polegało na przesunięciu o 1,5 m sztaby 70 kg młotem 5 kg, następnie slalom i ciągnięcie linii gaśniczej W-52 oraz celne oddanie prądu wody w tarczę a na sam koniec ewakuacja poszkodowanego. Przez cały czas strażacy znajdowali się w specjalnym ubraniu, czyli butach skuterach, grubym mundurze, rękawicach, hełmie, aparacie ochrony dróg oddechowych z podpiętą maską przez którą oddychali się przez cały czas wykonywania zadań.

To już kolejny sukces krasnostawskiego strażaka. W maju podczas odbywających się we Francuskim mieście Strasbourg, zawodów Firefighter Combat Challenge polska drużyna okazała się najlepsza na świecie. W zawodach dla zawodowych strażaków z całego świata, zmierzyli się oni w kilku ekstremalnych konkurencjach. Rafał Bereza indywidualnie zajął wtedy 2 miejsce w kategorii OPEN oraz 2 miejsce w kategorii do lat 30. Ustąpił tylko koledze z drużyny Pawłowi Hess z którym przegrał o 1 sekundę.

Strażak z Krasnegostawu wicemistrzem Europy

(fot. PSP Krasnystaw)
2015-08-23 12:42:29

3 komentarze

  1. Strażacy. Jedyna nieskur.iała służba w stosunku do zwykłego obywatela. Pozdrawiam

  2. gratulacje””’

  3. a co ona ma do roboty jak nie zawody

Z kraju