690 680 960

Strażacy z Chełma mają nową drabinę mechaniczną za prawie 2,5 mln złotych (zdjęcia)

Do jednostki Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie trafiła nowa drabina mechaniczna. Wartość nowego pojazdu to 2 mln 450 tys. zł.

W miniony poniedziałek do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie trafiła nowa drabina mechaniczna. Jest to model producenta Rosenbauer L42A-XS o maksymalnej wysokości roboczej drabiny 40 metrów na podwoziu MAN TGM o mocy silnika 235 kW.

Nowa drabina zastąpi wysłużony pojazd, który ma już na swoim koncie 42 lata „służby”. Wartość nowego pojazdu to 2 mln 450 tys. zł. Po niezbędnym szkoleniu operatorów drabina zostanie wprowadzona do podziału bojowego. Jej wykorzystanie w akcjach ratowniczo – gaśniczych znacznie podniesie poziom bezpieczeństwa mieszkańców regionu.

Zakup został zrealizowany w ramach projektu „Zwiększenie skuteczności prowadzenia długotrwałych akcji ratowniczych”, współfinansowany był przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności, w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

(fot. PSP Chełm/Patryk Smyk)

17 komentarzy

 1. Pojazd za 2,5 bańki PLN, a do pożaru nie dojedzie, bo na drodze pożarowej parkują takie za 2,5 tysiąca PLN.

  • Jak tylko takie tanie rowery parkują na drodze pożarowej to można jest rozjechać – chyba tą drabiną tak się da?

   • Rowery zaparkowane w nieprawidłowy sposób (czyli np. na drodze pożarowej) powinno się wywozić tak samo jak wszystkie inne pojazdy.

   • Gdyby jechali do Ciebie, to wolałbyś, żeby na drodze straży pożarnej stały rowery niż np. samochody. Jakoś nie spotkałem się jeszcze z problemem rowerów tarasujących chodniki, trawniki, drogi pożarowe itp.

   • Weź na ul. Kuronia policz rowery.

 2. Złota Rączka

  2,5 Melona? Made in Austria. To w Polsce nie ma producentów wozów pożarniczych i drabin? Bym wiedział to bym sam w garażu zespawał taką drabinę doczepił ją do starego jelcza i sprzedał no za połowę ceny tak za 1,25 mln w „Promocji” za 1,20 mln.

  • Złota Rączko – weź pod uwagę, że Polacy od dziada, a nawet pradziada, uważają, że zagraniczne, co prawda droższe, ale o niebo lepsze !!!

   • Studętkom jezdem to se wiem, że...

    Dlatego też na polskich wyrobach nie pisze się już: Made i Poland, ino Made in UE

   • Bo jest o niebo lepsze, w Polsce Bumar to porażka.

 3. Strażacy mają wóz drabiniasty za 2.5 mln trzeba było tak napisać a nie że drabinę…

 4. Dyrdymałko 112 (słownie: sto dwunasty)

  Do jednostki Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie trafiła nowa drabina mechaniczna – o to teraz będzie można ją dysponować nawet do pożarów w piwnicach i podziemnych garażach (oraz kotłowniach w domkach na wsiach).
  Żeby był też zysk z tzw. przerobu, można ją będzie tez wysyłać jako asystę do wszystkich wypadków drogowych.

 5. Z taka drabiną można sciągać koty z najwyższych dżew.

  • Co tam koty… mając taka drabinę można by ściągać na ziemię nawet samoloty pielgrzymujące do Smoleńska.
   (Chociaż tylko z brzóz…)

 6. Jak DLA mnie jest totalnym idiotyzmem.kupowanie samochodu za taka kase ktory w ciagu roku wyjedzie do jakiegos pozaru albo I nie .Na liczniku marny przebieg ale ze wszedl juz w lata to trzeba kupic nowy za 5 lat .Te stare jelcze czy stary sa bardziej niezawodne niz to nafaszerowane elektronika badziewie .Wystarczy tylko o takiego stara czy jelcza troche dbac a zawsze wyjedzie I wszedzie niemal wiedzie

  • Gondol Jerzy z Nadwisły

   Trochę racji masz Jurku, w ub. roku kupiłem dwa wozy „Panther” firmy Rosenbauer, jeden z apedem 6×6, drugi 8×8 i mimo ze transport na Alaskę nie był wcale tani to te dwa pojazdy wyszły mi tylko niewiele drożej niż ta ciutkę używana drabina.

 7. 40 metrów drabiny do miasta czteropiętrowych bloków, kogoś fantazja poniosła

 8. A ile metrów ma najwyższy budek w Chełmie?

Kursy walut

 • USD 4.3043zł -0.47%
 • GBP 5.3177zł -0.23%
 • EUR 4.6801zł -0.1%
 • CHF 4.698zł -0.07%

Polub nas