Poniedziałek, 22 kwietnia 202422/04/2024
690 680 960
690 680 960

Strażacy doskonalili swoje umiejętności w ratowaniu ofiar wypadków drogowych. Wykorzystali radiowozy (zdjęcia)

Od dawna wiadomo, że nawet najlepsze szkolenie teoretyczne, nie zastąpi praktycznego. Dlatego strażacy doskonalą umiejętności prowadzenia akcji ratunkowych, dzięki czemu w przypadku wystąpienia prawdziwego wypadku, będą w stanie jeszcze szybciej i skuteczniej nieść pomoc osobom poszkodowanym.

W ubiegłym tygodniu w Ośrodku Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie odbywało się szkolenie z zakresu ratownictwa technicznego. Uczestniczyli w nim strażacy z Komendy Wojewódzkiej, a także Komend Miejskich oraz Powiatowych Państwowej Straży Pożarnej z terenu województwa lubelskiego. Szkolenie ukończyło 18 strażaków.

Celem szkolenia było m.in. przygotowanie strażaków do działań związanych z udzielaniem pomocy poszkodowanym w wypadkach drogowych. Z roku na rok wzrasta bowiem liczba interwencji straży pożarnej, przy czym pożary to obecnie zaledwie 30 proc. zgłoszeń. W ubiegłym roku jednostki ochrony przeciwpożarowej na terenie naszego regionu interweniowały 23 270 razy, o 1598 więcej niż w 2018 roku. Przeważały miejscowe zagrożenia, do których wyjeżdżano 13 287 razy, pożarów było zaś 8 501.

Dlatego też strażacy muszą cały czas doskonalić swoje umiejętności, przy czym niezwykle ważne jest obeznanie ze sprzętem używanym do ratownictwa technicznego, który jest coraz bardziej zaawansowany. Jako obiekty posłużyły… radiowozy. Jednak nie były to pojazdy, które na co dzień służą funkcjonariuszom, lecz wycofane z eksploatacji auta, które nie nadawały się już do dalszego użytkowania.

(fot: mł. bryg. Wojciech Miciuła)

6 komentarzy

 1. Krzysztof,, Ochota,,

  Nie ma to jak w straży…

 2. Wrocilem z miasta

  100 lat 100 lat.. Niech zyja zyja NAM. Brawo i zdrowia zycze.
  Zdecydowanie elita kwalifikujaca sie do bohaterow ???

 3. Elita z KW 🙂

 4. 30 lat temu. mechanik poskładałby eleganckie autka.

 5. za komuny radiowozy sprzedawane były za duże pieniadze na przetargach. teraz kamińskiemu i kolesiom po prostu się
  nie opłaci

Z kraju