Straty w zalanych po ulewie Wierzchowiskach mogą być większe niż po przejściu trąby powietrznej (zdjęcia)

Od ponad 20 godzin strażacy i żołnierze obrony terytorialnej pomagają mieszkańcom Wierzchowisk w gminie Modliborzyce w usuwaniu skutków żywiołu. Jeszcze dzisiaj ma się rozpocząć szacowanie strat.

Nie ustaje akcja związana z usuwaniem skutków żywiołu, jaki nawiedził w środę gminę Modliborzyce. Intensywne opady deszczu oraz ukształtowanie terenu sprawiły, że woda zaczęła spływać do położonych w dolinie miejscowości. Zalane zostały trzy miejscowości: Pasieka, Wierzchowiska Drugie oraz Wierzchowiska Pierwsze. Najgorsza sytuacja występuje w tej ostatniej, gdzie zalanych zostało około 100 gospodarstw. Już po kilkunastu minutach na miejscu pojawiły się pierwsze zastępy strażaków. W pierwszej kolejności zajęli się oni ewakuacją osób, którym groziło niebezpieczeństwo. Do remizy straży pożarnej i sąsiadów zostało przeniesionych 18 osób. Z kolejnymi działaniami strażacy musieli czekać, aż opadnie woda.

W początkowej fazie akcji brało w niej udział 40 zastępów, łącznie 200 strażaków nie tylko z powiatu janowskiego, lecz również z sąsiednich. Na miejscu był też Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie st. bryg. Grzegorz Alinowski, który nadzorował akcję ratunkową. Trwa ona do chwili obecnej, gdzie zaangażowanych w nią jest ok. 80 strażaków. Za to na pomoc przybyło wojsko. W trybie alarmowym wysłani zostali żołnierze z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy wraz ze swoim sprzętem od wczoraj w nocy pomagają mieszkańcom w usuwaniu skutków nawałnicy.

W środę w godzinach wieczornych do Wierzchowisk przyjechał wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. Jak mówił, straty wywołane wodą mogą być większe niż w gminie Wojciechów, gdzie niedawno przeszła trąba powietrzna. Wiadomo już, że oprócz zalanych domów, potężne zniszczenia są w infrastrukturze drogowej. Jak zapewnia rzecznik wojewody lubelskiego Marek Wieczerzak, środki na pomoc poszkodowanym zostaną uruchomione niezwłocznie po otrzymaniu wniosku od samorządu. Jeszcze dzisiaj ma się rozpocząć szacowanie strat. W tym celu powołana została specjalna komisja, której członkowie odwiedzą każde gospodarstwo. Wiadomo również, że w przyszłym tygodniu mieszkańcy mogą liczyć na pierwszą pomoc finansową.

Jak wyjaśniają mieszkańcy, szkody wywołane żywiołem są ogromne. W niżej położonych domach było nawet do 2 metrów wody. Zniszczone zostało wszystko, co znajdowało się w środku. Są osoby, które straciły praktycznie cały dobytek. Zalany sprzęt gospodarstwa domowego również nie nadaje się do użytkowania. Pod wodą znalazło się również wiele samochodów. W miejscowościach wyłączony jest również prąd. Sytuacja taka potrwa długo, gdyż niektóre budynki były zalane do pierwszego pietra. Teraz każdy z nich musi być sprawdzony przez pracowników firmy energetycznej. Żołnierze przywieźli ze sobą agregaty prądotwórcze, które zapewniają energię elektryczną w miejscach, gdzie ona jest niezbędna. Nie działa też wodociąg, woda pitna dowożona jest beczkowozami.

(fot. 2LBOT, Hubert Ryfiński/ Modliborzyce)

17 komentarzy

 1. Tragedia.

 2. Gdzie jest premier ?? Gdzie pomoc rządu ?

 3. Oni są przyzwyczajeni , taki teren

  • Ktoś tutaj napisał że oni przyzwyczajeni bo taki teren. Otóż jak kilkanaście lat po tym świecie chodzę, tak takich strat i takiej powodzi nie było dawno… Starsi mieszkańcy okolicy również mówią, że racja Wierzchowiska często zalewało bo są w takim położeniu, lecz takiego czegoś jeszcze nie było

 4. Tragedia , doprowadzić to teraz do ładu , potrzeba siły i czasu.

 5. Jeśli ktoś się decyduje zamieszkać lub budować w terenach zalewowych lub zaniżonych to potem są takie skutki a nie inne..!!

 6. Skoro straty powstaly wieksze niz po trabie w gm. Wojciechów to pytanie gdzie jest rzad. a no właśnie tam wydarzenie miało miejsce kilkanaście dni przed wyborami do europarlamentu więc była okazja zrobienia sobie kampanii!! Dziś widać jakie błoto jest to nie wypada Paniom z Brukseli w pantofelkach w błotko iść. Szkoda że mieszkańcy nie mają wsparcia natychmiastowego od premiera i europosłanek szydło, mazurek, kruk !!!! Brawo PiS

 7. Więcej na kościoły, mniej na retencję… Problemy tego typu z pewnością rozwiąże modlitwa.

 8. No ja sie pytam gdzie ten pieniacz morawiecki I jego pupile .Teraz to facet ma gdzie jakas nikomu nie zadna wioche Bo juz udalo sie swe swinki wyslal do sowitego korytka wiec jak ich zalalo to co to mnie obchodzi niech sobie radza sami takich mamy polski rzad co mysli tylko o swych cieplych stolkach a nie o ludziach co wpadli w tarapaty przez nature I zaniedbania rzadu

  • Niezidiociały mimo bulu

   Do strażak : dlaczego nie pytasz gdzie są ci co zlecili nabazgrolenie tego co nabazgroliłeś ?????!!!!!
   Zaniedbania rządu – ale którego ??? bo chyba nie obecnego , niechaj POprzednicy oddadzą to co zwinęli i przeznaczą na konkretne zadania których nie zrealizowali !!!!

 9. Strażak, to po co na nich glosowałeś?

 10. Przecież wszyscy byli na urodzinach u swojego małego buddy i zimnego lecha…. Jak już pisano powyżej scenariusz od lat taki sam zainteresowanie rządu wzrasta tylko w czasie kampanii wyborczej – dla lubiących teorie spiskowe to właśnie kampania była pezyczyna katastrofy smoleńskiej….

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zbliża się 77 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W Lublinie odbędzie się piknik z kombatantami
Uroczyste poświęcenie wozu bojowego w Żabnie
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
W najbliższą sobotę w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędzie się „Potańcówka”
Klimat mazurskich jezior w Opolu Lubelskim, czyli impreza „Szanty i ryby”