Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Starostwo kupiło byłą jednostkę straży pożarnej. Na początek przeprowadzi się tam sąd

Opustoszałe i niewykorzystywane od blisko roku obiekty po straży pożarnej w Lubartowie przeszły na własność starostwa. Samorząd zakupił je od skarbu państwa z bardzo dużą bonifikatą.

Była siedziba Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lubartowie ma nowego właściciela. Obiekty stoją puste od wiosny ub. roku, kiedy to strażacy przeprowadzili się do nowej jednostki w Wincentowie. Należące do skarbu państwa nieruchomości kupiło Starostwo Powiatowe w Lubartowie.

Umowa została podpisana przed kilkoma dniami, a dokładnie wraz z początkiem lutego. Jak wyjaśnia starosta lubartowski Ewa Zybała, obiekty będą wykorzystywane do realizacji własnych celów statutowych, jednak nie tylko. Starostwo zamierza w współpracować z funkcjonującymi w Lubartowie organizacjami.

– Myślimy wstępnie, że można by tam otworzyć Centrum Pomocy Rodzinie. Wiemy bowiem, że po tych problemach z covidem bardzo dużo rodzin, jak też dzieci i młodzieży, potrzebuje pomocy psychologicznej. Do tego dochodzi wsparcie edukacji, w tym również dla rodziców, oraz pomoc w funkcjonowaniu w tym czasie covidowym i mam nadzieję że już niedługo pocovidowym . Także taki był cel nabycia tej nieruchomości – mówi Ewa Zybała.

Jednak zanim powiat przystąpi do adaptacji budynków do nowych potrzeb, staną się one siedzibą Sądu Rejonowego. Mianowicie trwają przygotowania do remontu lubartowskiego sądu, a nas czas prac budowlanych, które potrwają około 2 lat, poszczególne wydziały muszą się przenieść w inne miejsce. Odbyły się już pierwsze rozmowy w tej sprawie ze starostwem.

Dawne obiekty lubartowskich strażaków zostały wycenione na 3 mln zł. Jednak warto zaznaczyć, że powiat stał się ich właścicielem za zaledwie 30 tys. zł. Zakupił je bowiem z 99 proc. rabatem.

(fot. Powiat Lubartów)

3 komentarze

  1. 99% rabatu i co?
    Kościół nie był zainteresowany???

  2. Straż sie przeniosła bo taniej jest wybudować nowe niż remontować a oni dalej w stare się pchają.

  3. może faktycznie jak sąd wróci na swoje miejsce zburzyć i postawic coś co potrzebne.

Z kraju