Sprzedają papierosy komu popadnie, bez względu na wiek

Sprzedawcy przemycanych papierosów praktycznie nic sobie nie robią z zakazu sprzedaży wyrobów tytoniowych osobom niepełnoletnim. Na 22 przypadki, tylko jeden z nich odmówił.

W naszym województwie rozpoczęła się akcja edukacyjna „Miesiąc Odpowiedzialnej Sprzedaży” dzięki której ma się zmniejszyć społeczne zobojętnienie w przypadkach gdy nieletni kupują wyroby tytoniowe a także przypomnieć sprzedawcom o zasadach handlu tymi produktami. Jak poważny jest to problem świadczą ostatnie badania przeprowadzone przez ankieterów z Programu Odpowiedzialnej Sprzedaży STOP18!. Na 22 próby zakupu papierosów przez bardzo młodo wyglądająca osobę, tylko jedna zakończyła się odmową sprzedawcy.

Ankieterzy odwiedzali bazary i targowiska, czyli miejsca gdzie łatwo można nabyć papierosy pochodzące zza wschodniej granicy. A te mają wzięcie i są popularne wśród młodych osób, głównie ze względu na niższą niż w sklepach cenę. Zdarza się również, że punkty sprzedaży zlokalizowane są w pobliżu szkół, co czynie je jeszcze bardziej dostępnymi. Wyglądający na nastolatka ankieter odwiedził siedem miast, z naszego województwa były to Lublin, Zamość, Hrubieszów oraz Tomaszów Lubelski. Nigdzie nie miał problemów z zakupem papierosów. Teraz te miejsca mają być pod częstą obserwacją funkcjonariuszy policji oraz służby celnej.

Kampania odpowiedzialnej sprzedaży będzie trwała cały grudzień a jej celem jest ograniczenie dostępu niepełnoletnich do wyrobów tytoniowych. Swój udział zapowiedziało w niej 25 samorządów z naszego regionu. Na tych terenach będą skoncentrowane działania w legalnych punktach sprzedaży, gdzie pojawią się bezpłatne materiały edukacyjne. Natomiast miejsca gdzie odbywa się sprzedaż nielegalnych wyrobów tytoniowych będą kontrolowane przez służby mundurowe.

(fot. stop18)
2013-12-06 08:00:00

Komentarze wyłączone

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7374zł -0.8%
  • GBP 5.2571zł -0.55%
  • EUR 4.5316zł -0.29%
  • CHF 4.1413zł -0.14%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Noc Muzeów w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
  Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Lublinie
  Noc Muzeów w Ogrodzie Botanicznym UMCS
  Noc Muzeów w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Pokrzywowy Jarmark Lubelski: Królować będą produkty z pokrzywą