690 680 960

Sprzedają papierosy komu popadnie, bez względu na wiek

Sprzedawcy przemycanych papierosów praktycznie nic sobie nie robią z zakazu sprzedaży wyrobów tytoniowych osobom niepełnoletnim. Na 22 przypadki, tylko jeden z nich odmówił.

W naszym województwie rozpoczęła się akcja edukacyjna „Miesiąc Odpowiedzialnej Sprzedaży” dzięki której ma się zmniejszyć społeczne zobojętnienie w przypadkach gdy nieletni kupują wyroby tytoniowe a także przypomnieć sprzedawcom o zasadach handlu tymi produktami. Jak poważny jest to problem świadczą ostatnie badania przeprowadzone przez ankieterów z Programu Odpowiedzialnej Sprzedaży STOP18!. Na 22 próby zakupu papierosów przez bardzo młodo wyglądająca osobę, tylko jedna zakończyła się odmową sprzedawcy.

Ankieterzy odwiedzali bazary i targowiska, czyli miejsca gdzie łatwo można nabyć papierosy pochodzące zza wschodniej granicy. A te mają wzięcie i są popularne wśród młodych osób, głównie ze względu na niższą niż w sklepach cenę. Zdarza się również, że punkty sprzedaży zlokalizowane są w pobliżu szkół, co czynie je jeszcze bardziej dostępnymi. Wyglądający na nastolatka ankieter odwiedził siedem miast, z naszego województwa były to Lublin, Zamość, Hrubieszów oraz Tomaszów Lubelski. Nigdzie nie miał problemów z zakupem papierosów. Teraz te miejsca mają być pod częstą obserwacją funkcjonariuszy policji oraz służby celnej.

Kampania odpowiedzialnej sprzedaży będzie trwała cały grudzień a jej celem jest ograniczenie dostępu niepełnoletnich do wyrobów tytoniowych. Swój udział zapowiedziało w niej 25 samorządów z naszego regionu. Na tych terenach będą skoncentrowane działania w legalnych punktach sprzedaży, gdzie pojawią się bezpłatne materiały edukacyjne. Natomiast miejsca gdzie odbywa się sprzedaż nielegalnych wyrobów tytoniowych będą kontrolowane przez służby mundurowe.

(fot. stop18)
2013-12-06 08:00:00

Komentarze wyłączone

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Wykopki kartoflane w Muzeum Wsi Lubelskiej
Eko Targ w Świdniku
Dożynki w Mieście czyli Dożynkowy Jarmark Lubelski
I Ogólnopolski Bieg Ariański na Nartorolkach
Trwają zapisy do CITY TRAIL!