690 680 960

Sobolewo Kolonia: Spłonęła bilblioteka wraz z budynkiem starej szkoły

We wsi Sobolewo Kolonia (gm. Firlej) w niedzielę około godz. 22 wybuch pożar w budynku biblioteki. Nie udało się uratować księgozbioru oraz przyległych pomieszczeń po starej szkole. Zabudowania całkowicie spłonęły.

Rozmiar zniszczeń po pożarze jest ogromny. Spaleniu uległ niemal w całości budynek starej szkoły wraz z biblioteką. Ogień strawił książki i wyposażenie biblioteki. Udało się jedynie uratować drobne rzeczy przez wybite okno, m.in. sprzęt komputerowy. Zniszczeniu uległ m.in. hotspot zainstalowany na kominie.

Wstępnie ustalono, że przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej. Nieoficjalnie mówi się o celowym podpaleniu. Wstępnie straty oszacowano na 170 tyś. zł., ale mogą one jeszcze wzrosnąć.

W poniedziałek trwały prace przy segregowaniu zamokniętego i zniszczonego księgozbioru. Tak naprawdę niewiele da się uratować. Osoby z którymi rozmawialiśmy mówią, że nawet 20% nie zostanie z tego co przebrano. Większość jest nadpalona i mokra. Nie nadaje się do użytku. Szkoda, bo dużo książek było nowych – mówią osoby pracujące przy przeglądaniu książek.

W imieniu pracowników biblioteki apelujemy do wydawnictw i ludzi dobrej woli o przekazywanie książek dla biblioteki w Sobolewie Kolonii. Z informacji uzyskanych od pracowników, wiemy że najbardziej potrzebne są książki nowe, także lektury szkolne. Jeżeli ktoś jest zainteresowany pomocą, może skontaktować się z

Gminną Biblioteką Publiczną  w Firleju:

ADRES:
Gminna Biblioteka Publiczna w Firleju
ul. Kościelna 4
21-136 Firlej
TEL/FAX:
81 8575083
e-mail:
[email protected]

Komentarze wyłączone

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Największe wydarzenie w Lublinie dla osób z niepełnosprawnością
Dożynki dworskie w Muzeum Wsi Lubelskiej
Re: tradycja – Jarmark Jagielloński ponownie zawita do VIVO! Lublin
Bezpłatne warsztaty Know Hau w Strefie Psa w SKENDE
51. Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów „Chmielaki Krasnostawskie” 2022