Siły powietrzne USA nad Lublinem. Amerykański samolot lata pomiędzy Rykami a Hrubieszowem (zdjęcia)

Przed południem na niebie nad woj. lubelskim pojawił się samolot należący do amerykańskich sił powietrznych. Maszyna krąży pomiędzy Rykami a Hrubieszowem zahaczając o Lublin.

Samolot sił powietrznych USA (USAF) Northrop Grumman E-8C Joint STARS REDEYE9 pojawił się nad regionem przed południem. Maszyna wykonuje przeloty pomiędzy Rykami a Hrubieszowem. Samolot przeleciał nad Lublinem już trzykrotnie.

Jest to amerykański samolot rozpoznania pola walki i dowodzenia opracowany na bazie cywilnej maszyny Boeing 707-300. Dzięki zastosowanym w samolocie systemom elektronicznym – zwłaszcza radarowym – E-8 monitoruje obraz pola walki w czasie rzeczywistym wykrywając poruszające się i nieruchome pojazdy, śmigłowce, budynki, zgrupowania wojsk.

Pierwsze dwa, jeszcze prototypowe samoloty tego typu, zadebiutowały w 1991 roku podczas operacji Pustynna Burza. Podczas 49 dni wojny samoloty wykonały 49 lotów bojowych spędzając w powietrzu około 500 godzin. W 1996 roku samoloty wzięły udział w operacji Joint Endeavour kontrolując przestrzeganie porozumień pokojowych w Bośni i Hercegowinie. Nad dawną Jugosławią E-8 pojawił się znowu w 1999 roku tym razem wspierając operacje Allied Force. Samoloty wykorzystywano również w operacjach Enduring Freedom oraz Iraqi Freedom.

Ostatnim konfliktem, w którym wykorzystano samoloty E-8 była operacja Odyssey Dawn w 2011 roku. Pierwszą jednostką, na której stanie znalazły się maszyny E-8C zostało w czerwcu 1996 roku skrzydło 93d Air-Ground Operations Wing. Obecnie siły powietrzne używają E-8 wchodzących w skład dwóch skrzydeł, 93 oraz 461st Air Control Wing. W 2002 roku samoloty weszły na uzbrojenie 116th Air Control Wing należącego do Air National Guard.

Maszyna, która obecnie lata nad regionem pojawiła się na radarach nad Niemcami, a następnie skierowała się nad terytorium Polski. Wcześniej samolot wykonał pętlę pomiędzy Brodnicą a Piszem. Samolot obecnie nadal krąży nad naszym regionem.


(autor: Kamil Wójtowicz)

(fot. lublin112.pl, źródło Wikipedia)

39 komentarzy

 1. Zaczeło się !

 2. Ćwiczenia DEFENDER 21

 3. Git. Tylko po co on tu lata? W artykule żadnych konkretów.

 4. Już po Ukrainie!

  Zaczyna się rozgrabianie Ukrainy…. w Dęblinie na Podchorążych rozstawili radiostację podczas poprzedniej rozróby na Krymie stała w Borowej przy tamie na Wiśle

 5. Dzisiaj przeleciał od białej na południe ok 15 był w okolicach włodawy

 6. Dzisiaj nad Mińskiem Mazowieckim latają przez cały dzień. Na flightradar24.com można zobaczyć skąd i gdzie jest lot.

 7. niejestemcebulakiem

  dobrze, że napisali, bo nasi dzielni i świetnie wyposażeni żólnierze WOT mogliby jeszcze uznać, że to wrogi atak Rosjan i zestrzelić ich najnowszą rakieta typu patriot, bo Polska nigdy nie była tak bezpieczna, jak obecnie. NieJestemCebulakiem. Wiadomości

 8. To te samoloty już na stałe będą gościć na naszym niebie?A co dalej?Wojska lądowe USForces będą patrolowały wzdłuż i wszerz naszą Najjaśniejszą Pomroczną?A może wyjadą czołgi MERKAVA z gwiazdą…..Dawida.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Kaufland wraz z partnerami – LUX MED i Geneva Trust zapraszają mieszkanki województwa lubelskiego do udziału w bezpłatnym badaniu mammograficznym
Kiermasz Bożonarodzeniowy Podmiotów Ekonomii Społecznej
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Weź udział w „Wampiriadzie”! Przyjdź i oddaj krew