Siedem osób zatrzymanych za nielegalny handel wyrobami tytoniowymi i alkoholem (zdjęcia)

Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki w Hrebennem zatrzymali 7 członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej nielegalnym obrotem wyrobami tytoniowymi i alkoholem. Działania te były wynikiem śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zamościu.

Do zatrzymań podejrzanych doszło 15 marca tego roku. Jak ustalono w toku śledztwa, grupa działała od stycznia 2018 r. do marca 2020 r., wykazując aktywność na terenie województwa łódzkiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego oraz dolnośląskiego, a także poza granicami kraju, na terytorium Niemiec i Szwajcarii.

Przestępcza działalność polegała na nabywaniu, przechowywaniu i przewożeniu wyrobów akcyzowych, tj. alkoholu i papierosów nieoznaczonych polskimi znakami skarbowymi akcyzy i bez zgłoszenia celnego.

Przemyt wyrobów akcyzowych z Ukrainy do Polski

Osoby kierujące przestępczym procederem osobiście organizowały przemyt wyrobów akcyzowych z terytorium Ukrainy do Polski, gromadząc odpowiednie ilości towaru w celu przygotowania go do dystrybucji w głąb kraju i za granicę. Następnie, zgodnie z ustalonym podziałem ról w grupie, inni członkowie, zajmowali się przygotowaniem papierosów i alkoholu do dystrybucji, pakując towar do pojazdów wyposażonych w specjalne skrytki. Część członków grupy była odpowiedzialna za transport wyrobów akcyzowych, które trafiały do różnych miejsc na terenie kraju lub za granicą, celem dalszej odsprzedaży.

Straty Skarbu Państwa sięgają ponad 3 miliony złotych

Na skutek przestępczej działalności doszło do narażenia Skarbu Państwa na uszczuplenie należności podatkowych w wysokości ponad 3 milionów złotych z tytułu należnego podatku akcyzowego w wysokości niemal 2,5 miliona złotych, podatku VAT w wysokości około 670 000 złotych oraz cła w kwocie powyżej 180 000 złotych. Wysokość strat Skarbu Państwa wynika z nielegalnego obrotu papierosami w ilości niemal 140 000 paczek oraz 150 l alkoholu o 95 % stężeniu.

Zarzuty i tymczasowe aresztowania

Podejrzani usłyszeli zarzuty kierowania albo działania w zorganizowanej grupie przestępczej, a także narażenia Skarbu Państwa na uszczuplenie należności podatkowych. Na wniosek prokuratora, wobec trzech osób pełniących wiodącą rolę w grupie, w tym wobec kierującego przestępczym procederem, sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące.

W stosunku do pozostałych osób, prokurator zastosował wolnościowy środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji. Wobec pozostałych osób zatrzymanych, zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji.

(fot. NOSG)

2 komentarze

  1. Studętkom jezdem to se wiem, że...

    No to palacze se nie popalom… 😆

  2. Ech te strażaki … dobrą robotę robią,ale ile sobie zdjęć muszą narobić przy tym …koniecznie plecami żeby było widać co to za służba …

    Jak dzieci normalnie…jak dzieci

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Kaufland wraz z partnerami – LUX MED i Geneva Trust zapraszają mieszkanki województwa lubelskiego do udziału w bezpłatnym badaniu mammograficznym
Kiermasz Bożonarodzeniowy Podmiotów Ekonomii Społecznej
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Weź udział w „Wampiriadzie”! Przyjdź i oddaj krew