Setki osób w naszym regionie utrzymują się jedynie ze świadczeń Mama4+. Rekordziści mają po 17 dzieci

Z funkcjonującego już od dwóch lat programu Mama4+ w województwie lubelskim korzysta 1,6 tys. osób. Z tego blisko połowa traktuje je jako jedyne źródło utrzymania.

Na terenie województwa lubelskiego Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca 1,6 tys. świadczeń rodzicielskich Mama4+. Jest to rządowy program dla osób, które wychowały co najmniej czworo dzieci nie podejmując przy tym pracy zarobkowej, lub też z niej zrezygnowały. Chodzi głównie o kobiety, które skończyły 60 lat, ale nie wypracowały sobie emerytury. Funkcjonuje on już od dwóch lat i jest finansowany z budżetu państwa

Osoby, które nie mają żadnej emerytury lub renty, otrzymują 1250,88 zł brutto. Natomiast ci, którzy pobierają tego typu świadczenia, środki z programu Mama4+ mają odpowiednio pomniejszone. Jak wyjaśnia Małgorzata Korba z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie, 750 osób otrzymuje środki w pełnej wysokości. Zdecydowana większość to kobiety w wieku od 60 do 69 lat, które wychowały czwórkę dzieci.

Nie brakuje też kobiet, które mają więcej niż dziewięcioro potomków. Obecnie jest to kilkadziesiąt osób. Z kolei rekordzistki mają po siedemnaście dzieci. Przedstawiciele ZUS-u dodają, że na Lubelszczyźnie dla ponad 700 kobiet świadczenie to jest w zasadzie jedynym stałym źródłem dochodu. Co więcej, pobierają je nie tylko kobiety. Jest też kilkunastu mężczyzn, gdyż to oni byli odpowiedzialni za wychowanie dzieci.

(fot. pixabay- zdjęcie ilustracyjne)

Zobacz również

35 komentarzy

 1. Dramat. Ani grosza nie powinno się wydawać na takie cele. Jak się narobiło dzieci, to trzeba ponosić odpowiedzialność.

 2. Ludzie nieskalani pracą i obowiązkami. Utrzmaniem siebie, rodziny. Utopia. Brawo

  • Jasny Gwint !!!

   Typ’ie – mnie też fermentuje pod deklem, jak se pomyślę, że przez 42 lata jak ten głupi zap…lałem na swoją emeryturę… gdybym wiedział, że kiedyś uchwalą takie tata, mama + x dzieci, i ja zająłbym się robieniem dzieci zamiast tyrać, a ze swoich podatków utrzymywać nierobów.

   • Trzeba nie mieć nic pod deklem jak się nie rozumie że im więcej dzieci tym więcej pomocy na starość, i nie trzeba żadnych programów rządowych. Singielstwo wyjdzie wam bokiem.

   • Komu byś chciał te dzieci robić, myślisz że jakaś by Ci dała a co gorsza chciała by z takim kimś dzieci wychowywać?

 3. Co to za platfus? Ludzie myślcie trochę. Gdzie opieka medyczna!

 4. Jako rodzic rozumiem, że obowiązki domowe są wyzwaniem, a im więcej dzieci, tym trudniej wszystko ogarnąć. Wiadomo. Rozumiem, że demograficznie perspektywy są marne i mało będzie podatników, którzy będą pracowali na nasze przyszłe emerytury. Nie rozumiem jednak systemu, który sprzyja roszczeniowej postawie obywateli. Dlaczego ktoś ma np: troje dzieci i musi tyrać po 20 godzin zawodowo i prywatnie, żeby wszystko ogarnąć, a ktoś z czwórką żyje całe życie z zasiłków. Nie twierdzę, że wielodzietne rodziny to patologie, ale system jest niesprawiedliwy, a zabierać jednym, by dać drugim, taki redystrybucjonizm to zwykłe złodziejstwo pod przykrywką prawa.

  • Dyrdymałko 112 (słownie: sto dwunasty)

   Ja np. o tym wiem, ale weź to wytłumacz najmniejszemu, ale najważniejszemu z vice premierów… za cholerę nie pojmie…

  • Zrób jeszcze jedno i po sprawie. Złodziejstwem to jest kapitalizm, i transfer środków od takich ludzi do kilku na górze.

 5. Gratulacje, urodzić i wychować tyle dzieci to naprawdę ciężka robota za którą należą się wam pieniądze, tyle dzieci to korzyść dla nas wszystkich. Ale nie wszyscy są w stanie to pojąć ogranicza ich myślenie,szczególnie widać to
  w komentarzach pod artykułem.

 6. A ja mam 5 dzieci i jestem szczęśliwy. Świat i życie nie polega na pracy ludzie kochani, obudzicie się gdy będzie już za późno..

 7. Lubelkie najbiedniejszy region Polski… mimo, że PiS daje sacjale.

 8. Gdzie te czasy, kiedy facet się piuerdolił, bo go było stać. !!!!!! Teraz pisda i żulik rozpłodnika udaje. Żałosne upodlenie dzieci.

 9. Wspieranie patologiico narobiła 4 dzieci lub wiecej, bachory sie wykształciły w Polsce i pouciekaly za granicę a zasilki sie bralo to teraz oddawac zlodzieje i pasozyty

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.6759zł -0.17%
  • GBP 5.204zł 0.32%
  • EUR 4.4723zł -0.17%
  • CHF 4.1043zł -0.1%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Przestrzenie Teatru na cenie Muszli Koncertowej i w Wirydarzu Centrum Kultury
  Małe Inne Brzmienia już za dwa tygodnie
  Jarmark Lubelski zaprasza na starcie serów polskich i włoskich
  Spotkanie pokoleń upamiętniające 77 rocznicę pobytu i walk 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK w ramach akcji „Burza” na Lubelszczyźnie
  Food trucki przyjadą do Świdnika