Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Samorządy podnoszą opłaty klimatyczne. Turyści w Kazimierzu Dolnym i Nałęczowie zapłacą więcej

Wyższą opłatę klimatyczną zapłacą turyści przyjeżdżający do Kazimierza Dolnego oraz Nałęczowa. Uzyskane w ten sposób środki mają pokryć m.in. koszty sprzątania miasta.

Decyzją radnych Nałęczowa i Kazimierza Dolnego, wraz z Nowym Rokiem w miastach tych podniesiona została opłata klimatyczna. W przypadku Nałęczowa chodzi o opłatę uzdrowiskową, w Kazimierzu zaś, opłatę miejscową. Zgodnie z przepisami, uzyskane w ten sposób środki mają zrekompensować samorządom potencjalne straty związane z ograniczeniem działalności gospodarczej i inwestycyjnej.

Opłata jest naliczana turystom, którzy przebywają w danej miejscowości ponad dobę. Pobierana jest zaś w gminach o korzystnych właściwościach klimatycznych, walorach krajobrazowych oraz posiadających warunki umożliwiające pobyt, jak też w tych, posiadających status ochrony uzdrowiskowej.

Jeżeli chodzi o Kazimierz Dolny, opłata miejscowa do tej pory wynosiła 2,5 zł za każdą spędzoną w miasteczku dobę. W pozostałych miejscowościach gminy było to 2 zł. Teraz stawka ta wzrosła o 30 groszy do odpowiednio 2,8 zł i 2,3 zł. W Nałęczowie było to 4,20 zł a obecnie jest 5 zł.

(fot. Zwiedzaj Lubelskie)

14 komentarzy

 1. Żeby ukraincowi dac trzeba komuś zabrać niestety taka prawda…

 2. jakie opłaty kilimatyczne kiedy latem stoi sznur samochodów w kazimierzu od bochotnicy wszyscy w korku aż po czerniawy smrodzą wszyscy wdychają spaliny aut i mam za to płacic rzenada

 3. Nałęczów hahaha

  • No nie? Jak przejeżdżam włączam obieg zamknięty w aucie. A skoro domagają się oplat uzdrowiskowych, niech udowodnią czystość powietrza, stawiając urządzenia mierzące czystość powietrza.

 4. Tylko zenka tam brak

  Przereklamowane miejscowości. Omijamy szerokim łukiem. Obciach jak w Zakopanem w Sylwestra.

 5. chyba się do PISu zapiszę może gdzieś mnie wkręcą do jakiejś spólki państwa dość mam pracy za grosze , a jak podpadnę koledzy mnie bedą kryć

 6. Czy to oznacza, że teraz nie mają środków na posprzątanie ulic i jest brudno? Nie, są chciwi, ciągle im mało i wyciągają od turystów kasę pod niedorzecznym pretekstem. Na szczęście są miejsca, gdzie nie trzeba płacić haraczu za oddychanie.

 7. A gdzie tam jest ku…wa mikroklimat zeby placic za syf z azotow , niedlugo podatek tlenowy wejdzie.