Czwartek, 29 lutego 202429/02/2024
690 680 960
690 680 960

Są razem od 75 lat. Obchodzą wyjątkowy jubileusz (zdjęcia)

Pani Leonarda ma 94, a pan Józef 95 lat. Od 75 lat są małżeństwem. Tak długim stażem może pochwalić się niewiele par.

Niecodzienny jubileusz obchodzą państwo Leonarda i Józef Pękalowie zamieszkali w miejscowości Szumów w gminie Kurów w powiecie puławskim. Mija bowiem 75 lat od dnia, w którym zawarli związek małżeński. Było to dokładnie 29 stycznia 1944 roku. Wtedy to w sobotni poranek o godzinie 8:00 stanęli przed ołtarzem Kościoła Parafialnego w Kurowie, gdzie powiedzieli sobie sakramentalne tak. Dzisiaj pani Leonarda ma 94, a pan Józef 95 lat.

W niedzielę w świątyni, w której przed lat wzięli ślub, odprawiona została uroczysta msza święta. Oprócz licznie zgromadzonej rodziny, przyjaciół, sąsiadów oraz mieszkańców miejscowości, wzięli w niej udział goście. Wśród nich wojewoda lubelski Przemysław Czarnek i wójt gminy Kurów Arkadiusz Małecki. Małżonkowie zostali uhonorowani dyplomem uznania wojewody lubelskiego.

Jak wyjaśniali długoletni małżonkowie, z uwagi że pobrali się w czasie II wojny światowej, początki ich wspólnego życia nie były proste. Musieli zmagać się z różnymi problemami, jakie niosła codzienność. Zapewniają, że w każdej sytuacji się oboje wspierali, co było bardzo pomocne. Wspominają również liczne perypetie życiowe. Ojciec pana Józefa był przed wojną posłem na Sejm, zginął w trakcie niemieckiego bombardowania Kurowa w 1939 roku.

Pan Józef szybko został sierotą, gdyż wcześniej zmarła jego matka. W czasie wojny roznosił po wsiach materiały konspiracyjne. Żeby uniknąć wywózki do Niemiec chodził piechotą ok. 70 km do szkoły w Miętnem koło Garwolina. Po wojnie był urzędnikiem, pracował w gminie. Przez kilka lat pełnił funkcję wójta gminy. Pani Leonarda przez wszystkie lata zajmowała się gospodarstwem rolnym i wychowywaniem dzieci.

Niewiele jest par, które mogą poszczycić się tak długoletnim stażem małżeńskim. Za małżeństwo z najdłuższym stażem w Polsce uznawany jest związek Stefanii i Ignacego Stasiaków z Aleksandrowa Łódzkiego. Przeżyli oni wspólnie ponad 82 lata.

Są razem od 75 lat. Obchodzą wyjątkowy jubileusz (zdjęcia)

Są razem od 75 lat. Obchodzą wyjątkowy jubileusz (zdjęcia)

(fot. UW)

15 komentarzy

  1. Niesamowity wynik! 😉 Gratulacje

  2. nie napisano ile mieli dzieci .jeżeli 4
    to natychmiast dać matczyna rentę ok.1000zl miesiecznie

Z kraju

Polityka i społeczeństwo