Są plany modernizacji kolejnych wałów przeciwpowodziowych. Chodzi o bezpieczeństwo Józefowa nad Wisłą

Sprawa ochrony Doliny Józefowskiej poruszana jest od wielu lat. Jest w końcu nadzieja, że kompleksowy projekt ochrony przeciwpowodziowej Józefowa nad Wisłą zostanie zrealizowany.

Na terenie gminy Józefów nad Wisłą odbyło się spotkanie w sprawie aktualizacji projektu przebudowy wałów przeciwpowodziowych. Wzięli w nim udział wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, prezes Wód Polskich Przemysław Daca, burmistrz Józefowa nad Wisłą Grzegorz Kapica oraz dyrektor Departamentu Ochrony przed Powodzią i Suszą Grzegorz Szymoniuk. Zapadła decyzja o konieczności podpisania porozumienia w sprawie aktualizacji projektu przebudowy wałów. Chodzi o kompleksowy projekt ochrony przeciwpowodziowej Józefowa nad Wisłą, który został już zgłoszony do Krajowego Planu Odbudowy.

Sprawa ochrony przeciwpowodziowej Doliny Józefowskiej poruszana jest od wielu lat. Przed kilkoma laty zmodernizowano wały chroniące ten teren na długości 6,67 km. Pozostała jednak do wykonania rozbudowa pozostałego odcinka wałów wiślanych oraz wstecznego wału rzeki Wyżnicy. Pomimo że dokumentacja jest gotowa, inwestycja ta jednak cały czas czeka na swoją kolejkę. W sierpniu poseł Jacek Czerniak składał nawet interpelację w sprawie bezczynności w procesie rozbudowy tych wałów.

Do zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców Józefowa nad Wisłą niezbędna jest modernizacja 4,3 km wałów wiślanych i budowa 0,5 km nowych oraz przebudowa 2,5 km wałów na rzece Wyżnicy. Koszt tej inwestycji szacowany jest na około 35 mln zł. Zadanie to zostało umieszczone w „Programie planowanych inwestycji w gospodarce wodnej PGW Wody Polskie”.

(fot. UW)

1 komentarz

 1. A moze lepiej bylo by zalesic caly powiat. Tam I tak nic szczegolnego sie nie dzieje. W wiekszosci mieszkaja tam tylko klusownicy i bimbrownicy wiec i tak ciagle chodza zalani.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8198zł 0.7%
  • GBP 5.3015zł 0.03%
  • EUR 4.5503zł 0.43%
  • CHF 4.158zł 0.18%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  „Rozkopaczew na Off-road-zie”: Trzydniowa impreza o wyjątkowo szczytnym celu
  Komicy wystąpią w Plenerze
  Powitanie wakacji nad zalewem Zimna Woda w Łukowie
  Powitalnie Lata w Krasnymstawie. Na scenie Słowianki, Solaris i Sztywny Pal Azji
  Noc Świętojańska w Jaszczowie. Będzie puszczanie wianków i pokazy ognia