Środa, 29 maja 202429/05/2024
690 680 960
690 680 960

Są pierwsze wyniki badań ryb z Odry. Państwowy Instytut Weterynaryjny wykluczył rtęć jako powód śnięcia ryb

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała w sobotę, że są pierwsze wyniki badań ryb z Odry. Przebadano łącznie siedem gatunków, wstępnie wykluczono rtęć jako powód śnięcia ryb.

Państwowy Instytut Weterynaryjny przebadał siedem gatunków ryb z Odry. Wykluczono metale ciężkie jako powód ich śnięcia – przekazała w sobotę wieczorem minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

– Mamy pierwsze wyniki toksykologii ryb. Państwowy Instytut Weterynaryjny przebadał 7 gatunków. Wykluczył rtęć jako powód śnięcia ryb. Czekamy na wyniki badań kolejnych substancji – przekazała minister.

W wywiadzie dla PAP Anna Moskwa powiedziała, że wysokie zasolenie Odry mogło aktywować inne substancje toksyczne znajdujące się w wodzie lub osadzie dennym.

– Wykonanie badań ryb pod kątem toksykologii pozwoli ustalić ewentualne szkodliwe substancje, które mogły przyczynić się do ich obumarcia – powiedziała w wywiadzie Anna Moskwa.

Dodała również, że większa ilość wody doprowadza do rozcieńczenia zawartych w wodzie zanieczyszczeń.

– W ostatnim czasie, ze względu na opady deszczu w Czechach, doszło do zwiększenia poziomu wód w Odrze. Jednak było to zjawisko chwilowe – powiedziała Anna Moskwa, odnosząc się do pytania, czy poziom zasolenia można zmniejszyć poprzez skierowanie do Odry większej ilości wody np. ze zbiorników retencyjnych.

– Ze względu na to, że nie wiemy, jaka jest to substancja toksyczna i o ile w ogóle występuje, nie jesteśmy w stanie ustalić sposobu jej neutralizacji – dodała. Jednocześnie stale prowadzone są badania próbek wody w celu ustalenia źródła skażenia.

(fot. pixabay.com)

33 komentarze

 1. Przyjdzie czas rozliczeń. Po wyborach. Druga co do wielkości rzeka w Polsce jest martwa. A ten rząd nadal śpi? Dopiero dzięki TVN wszystko wyszło na jaw.

 2. Nie wiedzą jaka to substancja wytruła ryby ? Niech wyślą ze 3-5 zastępów strażaków, oni mają takich specjalistów, że już po miesiącu wiedzą kto śmietnik podpalił, (albo nie daj Boże, stertę słomy).
  A nawet umieją akumulator od płonącego samochodu odłączyć !

  • No bo te śmietniki, to najczęściej byli członkowie OSP podpalają – to mają ułatwione poszukiwania.

 3. Bolszewicy głosujący za fałszem i obłuda w wydaniu kulawego, pinokia i reszty doprowadzili nas i nasz kraj na peryferie Europy. Jesteśmy folklorem ciemnoty. Pacyfistyczne Niemcy i reszta Europy dziwi się nienawiści pod swoim adresem polskiej wiochy.
  Zydzi którym będziemy płacić milony dzięki ustawie 447 się cieszą. A my do Niemców mamy urojone pretensje……

 4. Już niedługo szwaby na ogórki do Polski będą jeździć.

 5. Skąd wysoke zazolenie w Odrze. Może kopalnie zrzuciły wody dołowe ,byśmy mieli węgiel na zimę.

Wiadomości z info112