Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

Ruszają prace związane z montażem instalacji fotowoltaicznych w Lubartowie

Do końca października na prywatnych posesjach w Lubartowie zostaną zamontowane 142 instalacje fotowoltaiczne. Miasto podpisało właśnie umowę z wykonawcą.

Pod koniec ubiegłego tygodnia Burmistrz Miasta Lubartów Janusz Bodziacki spotkał się z przedstawicielami firmy Eko-Solar z Namysłowa koło Wrocławia. To właśnie to przedsiębiorstwo wygrało przetarg na montaż 142 instalacji fotowoltaicznych na terenie miasta. Firma rozpoczęła właśnie sporządzanie audytów wśród mieszkańców – uczestników projektu. Ma to na celu ustalenie szczegółów montażu paneli na poszczególnych obiektach.

Instalacje mają być zamontowane do 30 października. Do tych mieszkańców, którzy mają już podpisane umowy na udział w projekcie, miasto będzie niebawem wysyłało informacje o kosztach
instalacji oraz o terminie zapłaty. Na posesjach mieszkańców Lubartowa znajdą się zestawy o różnej mocy: 2,36 kW, 3,15 kw oraz 5,05 kW.

– Wszystkie instalacje będą zbudowane z tej samej, dobrej klasy urządzeń. Powinny spełniać oczekiwania użytkowników. Przed montażem przedstawiciel wykonawcy będzie sporządzał audyt wśród uczestników projektu i ustalał szczegóły – mówi Artur Trocyk, zastępca naczelnika Wydziału Strategii Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych UM Lubartów.

Koszt poszczególnych instalacji zależy od mocy oraz lokalizacji urządzeń. Te, które będą znajdowały się na budynkach mieszkalnych zostaną objęte 8 proc. podatku VAT. Te, które zostaną zlokalizowane poza takim budynkiem – obejmie 23 proc. VAT. Zestaw o mocy 5,05 kW to koszt około 6,5 tys. zł jeśli instalacja jest na budynku mieszkalnym, oraz około 10 tys. zł w przypadku montażu na innym obiekcie.

Instalacja 3,15 kW to koszt – analogicznie: około 4,5 tys. oraz 7 tys. zł. Natomiast przy zestawie 2,36 kW: około 3,5 tys. zł oraz 6 tys. zł. Dofinansowane z pieniędzy unijnych instalacje dla mieszkańców Lubartowa są częścią większego przedsięwzięcia proekologicznego, które jest stopniowo realizowane. W ramach projektu „Czysta energia dla Lubartowa” w obiektach prywatnych zostanie zamontowanych łącznie 180 instalacji solarnych, 142 instalacje fotowoltaiczne oraz wymienionych zostanie 40 kotłów na opalane biomasą.

Specjalny serwis internetowy będzie pełnił funkcje edukacyjne, promocyjne oraz oferował usługi on‐line dla poszczególnych instalacji. Całkowita wartość projektu wynosi: 5 690 843,15 zł, natomiast wysokość dofinansowania to 4 294 365,51 zł.

Panele monokrystaliczne, z których będą korzystali mieszkańcy, są efektywne w pracy i mają bardzo wysokie walory estetyczne. Panel fotowoltaiczny będzie miał jednolitą, czarną powierzchnię, co nie jest bez znaczenia na przykład dla konserwatora zabytków. Będzie to nowoczesna instalacja wyposażona w optymalizatory mocy – urządzenia, które w momencie zaciemnienia jednego z paneli, lub nawet jego fragmentu, pozwolą na niezakłóconą pracę pozostałej części.

Wykonawca zapewni bezpieczeństwo użytkownikom montując dodatkowy wyłącznik pożarowy. Poza tym urządzenia połączone będą z siecią internetową, co pozwoli na zdalne odczytanie parametrów pracy urządzeń.

(fot. nadesłane)
2018-07-10 22:34:22

4 komentarze

  1. a Lublin nie dostał dotacji….a było tyle szumu…obostrzenia były ogromne…bo mogły tylko powstać na domach w których nie tylko nie mogła być prowadzona działalność gospodarcza…ale nawet na tych w której jest tylko zarejestrowana…
    a Lubartowowi gratuluję…skoro dostali dotacje na poziomie 80%…ja musiałam zapłacić sama…WFOŚ dał grosze 10%…a ile załatwiania…ale elektrownie i tak bym zrobiła nawet za 100% wartości…bo to sie opłaca i chroni sie środowisko

    • Dotacja 80%… to ile te 5kW naprawdę kosztuje… policzmy 6500 zł przy 8% VAT to jakieś 6000 zł netto…. czyli biorąc pod uwagę że to 20% to koszt instalacji 5kW wynosi 30000 zł netto… przecie to zwrot z inwestycji min 15 lat… przypomnę iż koszt takiej instalacji w cenach rynkowych to max 4000 zł netto…. kręcimy lodziki? Już nawet nie wspominam o instalacji obciążonej VAT 23% bo koszt to 50000 zł… chyba ktoś na głowę upadł, czyli zwrot około 22 lat… nie ma jak głupota urzędników… Ciekawe jakie są jeszcze koszty konserwacji?

  2. Dobrej klasy urządzeń…. czyli? hmmm… panele Sharp lub LG i inwertery SMA?… TYLKO NIE MÓWCIE ŻE ZAKŁADACIE CHIŃCZYKI…. a jakie zabezpieczenia po stronie DC ? najtańsze które po 2 latach sieją prądami upływowymi?

    • Ogólnie poznałbym chętnie założenia projektowe i techniczne… jeśli ktoś z tych 142 inwestorów ma niech podeśle… to powiem kiedy zaczną instalacje padać, i czy w razie czego ubezpieczyciel wypłaci ubezpieczenie np. to burzy… oraz czy gwarancję uzna producent paneli lub inwertera…