Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Roztoczańska Konna Straż Ochrony Przyrody znów pilnuje porządku

Na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego jak co roku można spotkać jeźdźców na koniach, którzy pilnują porządku na szlakach.

W tym roku jest to już 30-ta jubileuszowa akcja Roztoczańskiej Konnej Straży Ochrony Przyrody im. XXV Pułku Ułanów Wielkopolskich.. Akcja letnia rozpoczęła się 6 lipca a strażnicy pozostaną na Roztoczu do ostatniego dnia września. W tym czasie będą przeprowadzać na terenie parku zarówno patrole konne jak i piesze, głównie o charakterze interwencyjno-informacyjnym. Dzięki nim w Parku Narodowym jest o wiele czyściej, natomiast pracownicy RPN notują o wiele mniej dewastacji przyrody, sprzętu oraz urządzeń które mają służyć turystom.

Uczestnikami akcji są głównie młodzi ludzie których połączyła pasja do koni, przyrody, tradycji polskiej kawalerii. Wszyscy wykonują patrole społecznie poświęcając swój czas wolny na rzecz ochrony przyrody. Wywodzą się z lubelskiego Akademickiego Klubu Jeździeckiego Kandydaci muszą pozytywnie zaliczyć dwa egzaminy: praktyczny w którym oceniana jest umiejętność jazdy konnej oraz przygotowania konia do jazdy, a także teoretyczny, gdzie wśród kandydatów sprawdzana jest wiedza dotycząca historii 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich, ochrony przyrody w Polsce, topografii, fauny, flory, historii oraz zasad korzystania z Roztoczańskiego Parku Narodowego a także podstaw żywienia i weterynarii koni.

Każdy dzień strażników zaczyna się od porannego apelu, po którym następuje wciągnięcie flagi na maszt. Po posiłku dokonuje się przygotowania koni i w różne rejony parku kierowane są patrole zarówno konne jak i piesze. Stanowią one nie lada atrakcję dla turystów, z których większość jest przyjemnie zaskoczona ich widokiem. Robią sobie z nimi zdjęcia, a wspólne rozmowy znacząco wpływają na zachowanie turystów na terenie parku.

Roztoczańska Konna Straż Ochrony Przyrody jest jedyną tego typu strażą konną w naszym kraju, która jest oparta na zasadzie wolontariatu, oraz działającą na tak szeroką skalę i skupiającą w swoich szeregach tak wielu strażników. Powstała ona ponad ćwierć wieku temu z inicjatywy członków lubelskiego Akademickiego Klubu Jeździeckiego. Od samego początku strażnicy ściśle współpracują z dyrekcją Roztoczańskiego Parku Narodowego pomagając pracownikom parku dbać o przyrodę na Roztoczu. Pierwsza letnia akcja odbyła się w 1984 roku, i od tamtej pory jest wraz z nadejściem wakacji powtarzana. Bazą strażników jest leśniczówka Dębowiec. Uczestnictwo w akcji to nie tylko patrole, lecz również doskonała szkoła przetrwania, gdyż w leśniczówce czas zatrzymał się w XIX wieku. Nie ma tam prądu, woda czerpana jest z głębokiej na ponad 30 metrów studni, co stanowi nie lada wysiłek przy utrzymaniu 10 koni, zaś posiłki przygotowuje się bez użycia nowoczesnych urządzeń.

(fot. RKSOP)

Komentarze wyłączone

Z kraju