Roztoczańska Konna Straż Ochrony Przyrody wyruszyła na szlaki

Na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego znów można spotkać jeźdźców na koniach, którzy pilnują porządku na szlakach. Po raz kolejny ruszyła letnia akcja Roztoczańskiej Konnej Straży Ochrony Przyrody.

W miniony piątek w leśniczówce Krzywe na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego odbyło się oficjalne rozpoczęcie akcji letniej Roztoczańskiej Konnej Straży Ochrony Przyrody im. 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich. Jest to już 35 akcja, w której strażnicy będą przeprowadzać patrole konne i piesze o charakterze interwencyjno-informacyjnym na terenie Roztocza, a także codzienną pracą przyczyniać się do jego utrwalenia jako jednej z największych atrakcji na turystycznej mapie Lubelszczyzny.

Uczestnicy jako wolontariusze, wspomagają służby terenowe poprzez konne i piesze patrolowanie ścieżek i szlaków turystycznych w Roztoczańskim Parku Narodowym. W ramach prowadzenia czynności służbowych Strażnicy służą gościom Parku podstawową informacją z zakresu udostępniania turystycznego, informują o obowiązujących zasadach, wspierają również działania edukacyjne.

Uczestnikami akcji są głównie młodzi ludzie których połączyła pasja do koni, przyrody, tradycji polskiej kawalerii. Wszyscy wykonują patrole społecznie poświęcając swój czas wolny na rzecz ochrony przyrody. Dzięki nim w Parku Narodowym jest o wiele czyściej, natomiast pracownicy RPN notują o wiele mniej dewastacji przyrody, sprzętu oraz urządzeń które mają służyć turystom.

Każdy dzień strażników zaczyna się od porannego apelu, po którym następuje wciągnięcie flagi na maszt. Po posiłku dokonuje się przygotowania koni i w różne rejony parku kierowane są patrole zarówno konne jak i piesze. Stanowią one nie lada atrakcję dla turystów, z których większość jest przyjemnie zaskoczona ich widokiem. Robią sobie z nimi zdjęcia, a wspólne rozmowy znacząco wpływają na zachowanie turystów na terenie parku.

Roztoczańska Konna Straż Ochrony Przyrody jest jedyną tego typu strażą konną w naszym kraju, która jest oparta na zasadzie wolontariatu, oraz działającą na tak szeroką skalę i skupiającą w swoich szeregach tak wielu strażników. Powstała ona ponad ćwierć wieku temu z inicjatywy członków lubelskiego Akademickiego Klubu Jeździeckiego. Od samego początku strażnicy ściśle współpracują z dyrekcją Roztoczańskiego Parku Narodowego pomagając pracownikom parku dbać o przyrodę na Roztoczu. Pierwsza letnia akcja odbyła się w 1984 roku, i od tamtej pory jest wraz z nadejściem wakacji powtarzana.

Bazą strażników jest leśniczówka Dębowiec. Uczestnictwo w akcji to nie tylko patrole, lecz również doskonała szkoła przetrwania, gdyż w leśniczówce czas zatrzymał się w XIX wieku. Nie ma tam prądu, woda czerpana jest z głębokiej na ponad 30 metrów studni, co stanowi nie lada wysiłek przy utrzymaniu koni, zaś posiłki przygotowuje się bez użycia nowoczesnych urządzeń.

(fot. RKSOP)
2018-07-08 23:20:17

Zobacz również

Komentarze wyłączone

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.6943zł -0.54%
  • GBP 5.2367zł -0.46%
  • EUR 4.5143zł -0.07%
  • CHF 4.077zł -0.46%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja
  Fabryka Piosenki dla zakochanych
  Przez świat. Spotkania z podróżą znów na żywo w Chatce Żaka!
  Wystawa „W poszukiwaniu genius loci roztoczańskiego brzmienia”