Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Rozpoczyna się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Zaplanowano mnóstwo wydarzeń

Przez cały tydzień, od poniedziałku do niedzieli, w Lublinie odbywać się będą wydarzenia w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Mieszkańcy będą zachęcani do zamienienia swojego auta na inne formy poruszania się po mieście.

W poniedziałek w ponad 2200 miastach naszego kontynentu, rozpoczyna się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Celem organizowania tego przedsięwzięcia jest promocja aktywnego sposobu poruszania się po mieście. Chodzi o alternatywne dla samochodu środki transportu, głównie w postaci komunikacji publicznej, rowerów czy też pieszych spacerów. Poprzez szereg atrakcji oraz udogodnień, organizatorzy chcą zachęcić mieszkańców do zmiany codziennych nawyków transportowych na bardziej przyjazne miastu. Hasło tegorocznego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu brzmi „Chodź z nami!”, a tematem przewodnim jest bezpieczny ruch pieszy i rowerowy.

Podobnie jak w ostatnich 10 edycjach, tak i w tym roku do akcji włączył się również Lublin. Przygotowanych zostało wiele ciekawych wydarzeń, zarówno znanych już dobrze mieszkańcom, jak też zupełnie nowych. Podobnie jak w ubiegłym roku, centrum wydarzeń stanie się ul. Krótka, gdzie prezentowane będą zalety wielu nisko-emisyjnych środków transportu, jakimi można poruszać się po mieście. Przez cały tydzień mieszkańcy będą mieli okazję zapoznać się z zaletami transportu publicznego, jakim dysponuje Lublin czy porozmawiać z osobami na co dzień zajmującymi się komunikacją miejską.

– Lublin jest liderem elektromobilności. Już teraz spełnia najwyższy, 25% próg udziału autobusów zeroemisyjnych we flocie pojazdów przewidziany w ustawie o elektromobilności. Na przestrzeni 9 lat liczba pasażerów, którzy korzystają z komunikacji miejskiej, wzrosła o 74%. Od zeszłego roku z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską korzystają uczniowie do 16 roku życia. W 2019 roku rozszerzyliśmy uprawnienia do bezpłatnych przejazdów o osoby, które ukończyły 65 rok życia. Świadomie i skutecznie budujemy w Lublinie zrównoważony transport – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu jeden z trolejbusów zostanie nietypowo przyozdobiony. Grupa Bombardowanie włóczką przygotowuje własnoręcznie dekoracje z włóczki, dzięki czemu wnętrze pojazdu ma być kolorowe, radosne i szalone. Trolejbus Solaris o numerze bocznym 3943 ma kursować przez cały tydzień zamiennie na liniach nr 151 i 158. Z kolei przy ul. Zamojskiej, po stronie z nieparzystą numeracją, poszerzone zostaną misy wokół drzew. Ma to ograniczyć przestrzeń nielegalnego parkowania, zwiększając komfort i bezpieczeństwo pieszych korzystających z chodnika. Same drzewa mają zaś zyskać większą powierzchnię biologicznie czynną i lepsze warunki życia.

We wtorek w godzinach 10:00 – 15:00 na terenie Miasteczka Ruchu Drogowego Miejskiego przy Al. Zygmuntowskich odbędą się lekcje edukacyjne pod hasłem „Bezpieczny pasażer”, czyli pogadanki z zakresu bezpiecznego korzystania z komunikacji miejskiej oraz ruchu drogowego, rowerowego. W sobotę od godziny 8:00 do 20:00 zamknięte zostanie dla ruchu Krakowskie Przedmieście na odcinku od ul. Wieniawskiej do Chopina. Zorganizowana zostanie tam prezentacja pojazdów elektrycznych. Będzie 12-metrowy autobus elektryczny Ursus T 70110 Ekovolt, który na pokład może zabrać 80 pasażerów, do tego samochody elektryczne Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, elektryczne skutery i hulajnogi czy też rower towarowy z możliwością przewożenia 4 dzieci lub 100 kg towaru.

W niedzielę, w ramach Dnia bez Samochodu, za okazaniem dowodu rejestracyjnego auta będzie można bezpłatne podróżować komunikacją miejską. Tego samego dnia opłaty za korzystanie z Lubelskiego Roweru Miejskiego będą naliczane dopiero po przekroczeniu godziny wypożyczenia jednośladu. Na ulice Lublina wyjedzie również ZIU-tek, czyli zabytkowy trolejbus znany z letniej linii turystycznej. O godz. 15.00, 16.00 i 17.00, wyruszy z zatoki przystankowej przy Ogrodzie Saskim. Historię tych pojazdów oraz plany rozwoju ekologicznego transportu przybliżą członkowie Lubelskiego Towarzystwa Ekologicznej Komunikacji. Każdy pasażer otrzyma też pamiątkowy bilet. Trolejbus będzie kursował po trasie: Al. Racławickie – al. Kraśnicka – Zana – Wileńska – Głęboka – Muzyczna – Stadionowa – Lubelskiego Lipca ’80 – pl. Bychawski – Wolska – Droga Męczenników Majdanka – Majdanek – Droga Męczenników Majdanka – Wolska – pl. Bychawski – al. Piłsudskiego – Lipowa – Al. Racławickie.

Jeżeli chodzi o wydarzenia na ul. Krótkiej, to w piątek o godzinie 17:00 uruchomiona zostanie strefa gastronomiczna. Przez cały dzień prowadzona będzie akcja „Drugie życie książki”. Każdy może przynieść swoją książkę i zostawić inną w zamian, aby dać jej drugie życie. Wymiana prowadzona będzie przy rowerze cargo. Od 16:00 do 20:00 w strefie Ziko Dermo prowadzone będą badania trychologiczne skóry głowy oraz dermokonsultacje Pierre Fabre. Nie zabraknie rabatów i próbek. Dla dzieci zaś malowanie twarzy i kolorowe balony. Do tego konsultacje fryzjerskie. Eksperci salonu New Look doradzą odpowiednią fryzurę, a dodatkowo będą rozdawać rabaty na zabiegi w salonie. O 17:00 rozpoczną się pokazy kulinarne. Restauracja Giuseppe zaprezentuje jak przygotować dania makaronowe oraz pyszne ravioli. Nie zabraknie opowieści o produktach, historii potraw i oczywiście degustacji. Będą też animacje dla dzieci. Barbara Księska profesjonalna wokalistka, tancerka fireshow i animator kultury zapewni doskonałe atrakcje dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. W programie: tworzenie baniek mydlanych, zabawy z chustą i tunelem animacyjnym, kręcenie kolorowych balonów, tory przeszkód. W godzinach 18:00 – 19:00 zaplanowano koncert pochodzącego z Lublina zespołu Ethnopolia, który łączy muzykę folk i electronic.

W sobotę od godz. 8:00 do 16:00 w Strefie Ziko Dermo będzie można przebadać skórę twarzy, wziąć udział w dermokonsultacjach SVR, pokazie oczyszczania twarzy oraz przetestować makijaż dermokosmetykami na własnej skórze. O godz. 10:00 rozpoczną się zawody dla dzieci z deskorolki. Poprowadzi je Jacek Harasimiuk znany jako Rdzawy Jaco. W godz. 12:00 – 13:00 zaplanowano wykład Zero Waste Małgorzaty Wołoszyn, która na facebookowej grupie Zero Waste Lublin motywuje 2,5 tysiąca użytkowników do życia w zgodzie z naturą. O godz. 12:30 rozpoczną się pokazy deskorolkowe wraz z Jackiem Harasimiukiem oraz zawody na best trick Monument – Skateshop. Na godz. 13:00 zaplanowano wykład „Jak zapobiegać marnowaniu jedzenia?”. W godz. 14:00 – 15:00 Improv Grupa lubelskich artystów przedstawi teatr improwizowany. O godz. 16:00 odbędzie się pokaz mody najnowszych kolekcji marek znanych na całym świecie, o 16:30 Nathan Blue, początkujący muzyk z Lublina, zaśpiewa przy dźwiękach gitary. Będą też koncerty.

Na niedzielę, oprócz strefy gastronomicznej, akcji „Drugie życie książki”, warsztatów Zero Waste, będzie można wziąć udział w wykładzie Inspektora Bywaka. W godz. 12:30 – 14:00 ten pasjonat natury i ornitologii opowie o życiu zwierząt w mieście. Po tym wykładzie odbędzie się spacer, mający na celu bliższe poznanie otaczającego nas świata. O godz. 14:00 grupa dzieci ze szkoły muzycznej w Lublinie zaprezentuje pokaz taneczny Rytm i Melodia. Godzinę później rozpoczną się warsztaty florystyczne, podczas których nauczyć się będzie można sztuki kompozycji kwiatów oraz tworzenia wianków. Całość zakończy się o godzinie 18:30.

(fot. lublin112.pl)

6 komentarzy

  1. W ciągu tygodnia ETZ w Lublinie zostanie:
    -zarejestrowanych kolejnych 500 nowych (15-letnich) samochodów
    -zakostkowanych zostanie kilka hektarów terenu pod nowe parkingi
    -pojawi się milion wpisów, że rowerzyści to…
    -pojawi się milion wpisów, że buspasy są jeszcze głupsze i gorsze
    a po tym całym narzekaniu na wszystkich innych wróci problem wyjściowy tj.
    -że trzeba coś z tym zrobić, bo już nie da się stać w korkach oraz z tym, że nie ma gdzie parkować

  2. W Lublinie już ”wykształcił” sie mało znany na świecie system poruszania się po mieście. Na kolanach z krzyżem w rękach ! haha 😀

  3. Tydzień ETZ, czyli odsetek osób podróżujących samochodem powinien być mniejszy, a tymczasem 95% artykułów drogowych będzie (jak zawsze) dotyczył wykroczeń i przestępstw (kierowanie po pijaku/spowodowanie wypadku) przez kierujących samochodami.
    Ale to jeszcze nic. 95% pary forumowej pójdzie na krytykowanie tych 5% trzeźwych/pijanych/poje….nych pieszych i pedalrzy.

  4. „W niedzielę, w ramach Dnia bez Samochodu, za okazaniem dowodu rejestracyjnego auta będzie można bezpłatne podróżować komunikacją miejską.” – Tiaaaa gratuluję „mądrego” pomysłu. Tak zachęca się lublinian do rezygnacji z auta, oferując im darmowy przejazd komunikacja miejską w dzień ustawowo WOLNY OD PRACY!!
    Co orku był to zawsze jeden z dni pracujących, po to aby faktycznie mniej było tego dnia aut na ulicach miasta i aby pokazać ludziom że do pracy można także dojechać inaczej niż tylko własnym autem i to miało jakiś sens.
    Natomiast zaproponowanie niedzieli na dzień bez samochodu jest pomysłem tyleż nietrafionym, co po prostu głupim, bo cześć ludzi i tak w ten dzień wyjeżdża z miasta (własnymi samochodami!!!) np. na działki.

    • To jest mądry pomysł. Mniej osób skorzysta z darmowej komunikacji to więcej zaoszczędzi pieniędzy ZTM i miasto. To za duże koszty, aby w pracujący dzień pozwolić jeździć za darmo.

  5. Jestem pewny, że pierwszymi którzy przesiądą się na ten tydzień ze służbowych samochodów do komunikacji miejskiej i na skutery, rowery i deskorolki będą Prezydent Miasta, Prezes ZTM, Prezes MPK i Rzecznik Prasowy MPK Pani Weronika. Z niecierpliwością czekamy na fotorelację na lublin112 z ich przejazdów.

Z kraju