Rozpoczęła się meteorologiczna wiosna. W najbliższych dniach nawet 14 stopni w woj. lubelskim

Ostatni miesiąc meteorologicznej zimy zapisał się z rekordowo dużą anomalią temperatury względem okresu referencyjnego 1981-2010, która sięgnęła 4,74°C w woj. lubelskim. Średnia temperatura powietrza wyniosła 3°C. Kolejne dni to w dalszym ciągu temperatura powyżej normy.

1 marca oficjalnie rozpoczęła się meteorologiczna wiosna. Natomiast ta astronomiczna przypada na 20, bądź 21 dzień miesiąca. Jest to zależne od roku. Wyróżniamy jeszcze dwie inne kategorie tzw. „wiosnę termiczną”, kiedy średnia dobowa temperatura ponad 5 dni utrzymuje się powyżej 5 °C, jak i też „wiosnę fenologiczną” – będąca symbolicznym początkiem wegetacji roślin (wyznaczana przez obserwację wybranych gatunków roślin).

W pierwszym dniu marca mieszkańcy zachodniej Polski doświadczyli przejścia dość silnych burz. Grzmiało m.in w woj. lubuskim, wielkopolskim oraz na Kujawach. Zjawiskom burzowym towarzyszyły opady gradu, silnego wiatru powyżej 70 km/h. Zaobserwowano również wystąpienie superkomórki burzowej na zachodzie kraju. Kolejne dni to w dalszym ciągu temperatura powyżej normy. Szczególnie ciepły zapowiada się wtorek, gdy termometry w regionie pokażą nawet 14 stopni, potem ma zrobić się nieco chłodniej.

W poniedziałek czeka nas kontynuacja niżowej pogody. Modele prognozują, że w ciągu dnia spadnie od 5 mm do 10 mm deszczu. Zaznaczy się wpływ układu niżowego wraz z frontami w naszej części Europy. Temperatura wyniesie od 4°C do 6°C. Zachmurzenie duże i całkowite. Wiać będzie wiatr z południa, w porywach do 36 km/h. Opady zaczną zanikać dopiero pod wieczór jutro. Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie zachmurzenie umiarkowane, okresowo i miejscami wzrastające do dużego. Temperatura wyniesie od 1°C do 3°C. Opady deszczu dotrą nad region bliżej godzin porannych.

We wtorek nad Polską zaznaczy się niż wraz z systemem frontów atmosferycznych. My znajdziemy się po jego wschodniej stronie, co zapewni nam napływ bardzo ciepłego powietrza z południa. We wtorek na ogół zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Prawdopodobne są opady deszczu o słabym natężeniu. Temperatura wyniesie od 12°C do 14°C w najcieplejszym momencie dnia. W nocy z wtorku na środę nad region dotrze prawdopodobnie większa strefa opadów o charakterze wielkoskalowym. Temperatura wyniesie od 6°C do 8°C.

Środa przyniesie ochłodzenie, ale temperatura w dalszym ciągu będzie wysoka. Na termometrach zobaczymy od 5°C do 7°C w najcieplejszym momencie dnia. Niewykluczone są opady deszczu. W czwartek natomiast na termometrach będzie od 3°C do 6°C. Możliwe są opady atmosferyczne. Prawdopodobnie chłodniej zrobi się pod koniec tygodnia. Nocami prawdopodobne są wtedy przymrozki. Więcej informacji podamy wkrótce, ponieważ prognozy w dalszym ciągu ulegają zmianom.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i chmur

(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

Komentarze wyłączone

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7349zł 0.44%
  • GBP 5.2617zł 0.47%
  • EUR 4.5306zł 0.62%
  • CHF 4.1601zł 0.58%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Przestrzenie Teatru na scenie Muszli Koncertowej i w Wirydarzu Centrum Kultury
  Małe Inne Brzmienia już za dwa tygodnie
  Jarmark Lubelski zaprasza na starcie serów polskich i włoskich
  Spotkanie pokoleń upamiętniające 77 rocznicę pobytu i walk 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK w ramach akcji „Burza” na Lubelszczyźnie
  Food trucki przyjadą do Świdnika