Rozpoczęła się II tura wyborów prezydenckich

W niedzielę o godzinie 7 rozpoczęła się II tura wyborów prezydenckich. Lokale wyborcze w całej Polsce będą czynne do godziny 21.

W niedzielę Polacy w drugiej turze wybierają Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Głosowanie rozpoczęło się o godzinie 7 i potrwa do godziny 21.

W woj. lubelskim do oddania głosu uprawnionych jest 1 674 164 osób w ramach 1906 obwodów wyborczych. W II turze wyborów osoby 60+, kobiety w ciąży oraz osoby niepełnosprawne będą mogły głosować w komisjach wyborczych bez kolejki.

Z powodu zagrożenia zakażeniem koronawirusem obowiązują także określone zasady sanitarne. Osoba głosująca powinna mieć poza dowodem osobistym, maseczkę lub przyłbicę. Zalecane jest także zabranie na wybory własnego długopisu. Dokument tożsamości pozwoli komisji wyborczej na znalezienie wyborcy w spisie wyborców i dopuszczenie go do głosowania. Jeśli wyborca będzie korzystał z zaświadczenia o prawie do głosowania, komisja dopisze go do spisu wyborców.

Polacy wybierają dzisiaj pomiędzy dwoma kandydatami – Andrzejem Dudą i Rafałem Trzaskowskim. W całym kraju, do momentu zamknięcia lokali wyborczych obowiązuje cisza wyborcza. Wszelkie przypadki złamania lub naruszania ciszy wyborczej należy bezpośrednio zgłaszać na policję.

Należy pamiętać, że jeśli wyborca przybędzie do lokalu wyborczego na kilka minut przed jego zamknięciem, obwodowa komisja wyborcza musi umożliwić mu oddanie głosu. W przypadku zebrania się kolejki przed lokalem wyborczym, o godz. 21:00 jeden z członków obwodowej komisji wyborczej stanie na końcu kolejki, zamykając tym samym grupę osób, które będą mogły zagłosować.

Aby oddać ważny głos, należy wpisać znak X w kratkę znajdującą się po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata. Za nieważny uznaje się głos, gdy wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku X lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę.

(fot. lublin112.pl – ilustracyjne)

Zobacz również

Komentarze wyłączone

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8198zł 0.7%
  • GBP 5.3015zł 0.03%
  • EUR 4.5503zł 0.43%
  • CHF 4.158zł 0.18%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  „Rozkopaczew na Off-road-zie”: Trzydniowa impreza o wyjątkowo szczytnym celu
  Komicy wystąpią w Plenerze
  Powitanie wakacji nad zalewem Zimna Woda w Łukowie
  Powitalnie Lata w Krasnymstawie. Na scenie Słowianki, Solaris i Sztywny Pal Azji
  Noc Świętojańska w Jaszczowie. Będzie puszczanie wianków i pokazy ognia