Rozpoczął się remont mogiły ułanów księcia Józefa Poniatowskiego w Lublinie (zdjęcia)
09:38 22-10-2024 | Autor: redakcja

Rozpoczął się remont mogiły ułanów księcia Józefa Poniatowskiego, znajdującej się u zbiegu ul. Obywatelskiej i al. Spółdzielczości Pracy. Prace renowacyjne obejmują konserwację poszczególnych elementów kamiennych i rzeźb, a także rekonstrukcję skrzydeł oraz całkowitą wymianę tynków, z zastosowaniem masy mineralnej, która zabezpieczy obiekt przed wnikaniem wody.
Zabytkowa mogiła powstała w 1809 roku jako miejsce spoczynku kilku żołnierzy armii Księstwa Warszawskiego, którzy polegli podczas wojny polsko-austriackiej. Obecny wygląd pomnika został nadany w wyniku prac renowacyjnych przeprowadzonych w 1905 roku. Ostatni generalny remont miał miejsce w 1988 roku, a obecne prace mają na celu przywrócenie dawnej świetności tego ważnego dla historii miejsca.
Mogiła Ułanów z 1809 r. wraz z pomnikiem
Mogiła Ułanów z 1809 r. wraz z pomnikiem na mogile ułanów ks. Józefa Poniatowskiego zlokalizowana jest u zbiegu ulicy Obywatelskiej z aleją Spółdzielczości Pracy. Miejsce gdzie dziś stoi pomnik aż do 1916 roku znajdowało się poza granicami miasta i pierwotnie bardziej obiekt ten przypominał przydrożną kapliczkę. Mogiła ostatni raz restaurowana była w 1988 roku, a wcześniej w 1905 roku, kiedy to otrzymała wygląd zbliżony do współczesnego. Mogiła stanowi formę pomnika, której centralne miejsce zajmuje wysoka murowana kolumna zwieńczona daszkiem i metalowym krzyżem. Kolumna ma formę walca i znajduje się na wysokim cokole z gzymsem.
Na stronie frontowej umieszczona jest żeliwna tablica z epitafium. W przedniej części widoczny jest oszklony obraz na blasze z wizerunkiem św. Rozalii, zaś przed kolumną dwa cokoliki z piaskowca z dekoracją w stylu empire. Pomnik otoczony jest dwoma ogrodzeniami z ozdobnymi gazonami w stylu klasycystycznym. Zewnętrze ogrodzenie stanowi niski murek z łańcuchami i 10 słupkami stylizowanymi na wzór luf armatnich, co stanowi militarny element mogiły. Od frontu ogrodzenia, na dwóch masywnych cokołach, umieszczone zostały wapienne rzeźby skierowanych ku sobie klęczących aniołów ze skrzydłami. Od frontu umieszczono także dwie mosiężne plakiety z motywami religijnymi. Kwatera jest miejscem pochówku żołnierzy z korpusu ks. Józefa Poniatowskiego, którzy ponieśli śmierć w maju 1809 roku; prawdopodobnie leży tam 7 poległych.
Celem prac renowacyjnych i konserwatorskich na tej mogile będzie przede wszystkim zatrzymanie procesów niszczących. Pomnik przejdzie renowację i konserwację poszczególnych elementów kamiennych i rzeźb wraz przeprowadzeniem rekonstrukcji skrzydeł oraz całkowitą wymianą tynków z zabezpieczeniem masą mineralną przed wnikaniem wody.

fot. UM Lublin

fot. UM Lublin

fot. UM Lublin