Sobota, 24 lutego 202424/02/2024
690 680 960
690 680 960

Rowerzyści będą mogli jeździć po Starym Mieście. Przygotują też miejsce dla taksówek

W przyszłym tygodniu wprowadzonych zostanie kilka zmian dotyczących ruchu na terenie Starego Miasta. Przede wszystkim będą tam mogli wjeżdżać rowerzyści, taksówkarze dostaną zaś miejsce, z którego będą mogli zabierać pasażerów.

Od poniedziałku 3 sierpnia wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu na terenie Starego Miasta w Lublinie. Przede wszystkim ratusz przychylił się do wniosków środowisk rowerowych i rowerzyści otrzymają możliwość poruszania się staromiejskimi uliczkami. W tym celu dokonana zostanie korekta oznakowania na ulicach Noworybnej i Olejnej.

Rowerzyści będą mogli wjeżdżać na Stare Miasto tylko przez ul. Noworybną, w tym miejscu będzie też wyjazd. Ustawione zostaną tam znaki wskazujące, że zakaz ruchu w obu kierunkach nie dotyczy rowerów. Rowerzyści będą mogli poruszać się po terenie Starego Miasta zgodnie z obowiązującą organizacją ruchu, stosując się do przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zakaz ruchu jednośladów w dalszym ciągu będzie obowiązywał przez Bramę Krakowską, Grodzką i Trynitarską, ponieważ są to ciągi piesze, nieprzeznaczone dla ruchu rowerowego.

To nie jedyna zmiana w tej części miasta. Na wniosek mieszkańców Starego Miastazmiany na ul. Olejnej zostaną ustawione słupki blokujące, przez co zmianie ulegnie kierunek ruchu. W związku z zamknięciem wyjazdu z terenu Starego Miasta przez ul. Olejną do ul. Lubartowskiej, ruch jednokierunkowy będzie odbywał się ul. Olejną w stronę ul. Noworybnej. Przyczyni się to do zmniejszenia ruchu pojazdów, jak również poprawy bezpieczeństwa i komfortu poruszania się zarówno mieszkańców, jak i turystów.

Miejscu urzędnicy posłuchali również apeli lubelskich taksówkarzy. Na ul. Olejnej, przy wjeździe z ul. Lubartowskiej, wprowadzony zostanie zakaz zatrzymywania się z dopuszczeniem postoju taksówek oraz zaopatrzenia do 15 minut. Pozwoli to na obsługę terenu Starego Miasta przez taksówkarzy, gdyż od dłuższego czasu nie mogą oni już wjeżdżać na teren Starego Miasta.

Zmiany zakładają również likwidację 4 płatnych miejsc parkingowych na ul. Olejnej. Związane jest to z koniecznością zachowania płynności ruchu oraz umożliwieniem korzystania ze zjazdu z drogi publicznej zlokalizowanego przy ul. Olejnej.

(fot. lublin112)

21 komentarzy

  1. Rowerami jeździć między ludźmi ? Jeszcze może będą mieć pierwszeństwo? Tam się idzie zwiedzać,lub wypić kawę! Rowerem można pojeździć nad zalewem.

  2. Rok temu im zabronili, rok później pozwalają.

  3. Tłuc się po bruku na rowerze żadna przyjemność. Ja wolę Lubartowską w dół zjechać, albo przez Podwale.
    Dlatego zwisa mi ta nowość i powiewa.
    A rowerzyści, ale także dostawcy (poza godzinami przewidzianymi dla dostaw – zdaje się w lecie mają na to czas od rana do dziesiątej tylko), taksówkarze, „odwiedzający” i tak wjeżdżają tam masowo, „w żadnym trybie” i zdecydowanej większości włos im z głowy za to nie spada.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo