Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Remont Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym dobiegł końca. Prace trwały 4 lata

Niemal dwa lata dłużej niż przewidywano trwał remont zabytkowych budynków w Kazimierzu Dolnym. Wszystko przez szereg niespodziewanych przeszkód, na jakie natrafiała ekipa. Wiosną wszystkie obiekty będą już dostępne do zwiedzania.

Zakończyły się prace związane z remontem Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Modernizacją, obejmującą kompleksowe prace konserwatorskie, restauratorskie oraz roboty budowlane, objęto pięć zabytkowych budynków, mających szczególną wartość historyczną i kulturową.

Chodzi o Dwór z Gościeradowa z drugiej połowy XVIII wieku oraz Dom Wójtowski z Modliborzyc z XIX wieku, willę należącą do Marii i Jerzego Kuncewiczów, Kamienicę Celejowską a także Spichlerz Ulanowskich. Prace prowadzono też w otoczeniu tych obiektów.

Jak wskazują władze Muzeum Nadwiślańskiego, są to wyjątkowe budynki, dlatego bardzo ważne jest ich zachowanie dla przyszłych pokoleń. Pierwsze dwa obiekty stanowią obecnie unikatowe przykłady budowli drewnianych z tego okresu. Willa Kuncewiczów jest znakomitym przykładem architektury drewnianej, została też zaprojektowana przez znanego kazimierskiego architekta Karola Sicińskiego.

Kamienica Celejowska należy nie tylko do najcenniejszych w kraju zabytków architektury mieszczańskiej epoki manieryzmu, jest też uznawana za najpiękniejszą w Polsce. Natomiast Spichlerz Ulanowskich należy do najstarszych murowanych spichlerzy w Polsce. Wzniesiony został bowiem w 1591 roku.

Wczoraj w Kazimierzu Dolnym odbyła się prezentacja wyremontowanych budynków. W wydarzeniu wzięły udział władze województwa lubelskiego. Jak podkreślano w trakcie spotkania, inwestycja obejmowała także zakup wyposażenia do prowadzenia działalności kulturalnej, w tym edukacji artystycznej. Do tego dochodzi stworzenie i modernizacja muzealnych wystaw stałych.

Całkowity koszt projektu przekroczył 23 mln złotych, z czego ponad 14 mln zł udało się pozyskać z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resztę wyłożył Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.

(fot. UMWL)

Jeden komentarz

  1. Cieee chorobaaaa !!!

    Prace trwały 4 lata, bo pracę ponoć trudno, więc jak się już ją miało to trzeba było dbać, żeby ją jak najdłużej mieć.

Z kraju