690 680 960

W Radawczyku przeprowadzą inscenizację starć z niemieckim okupantem

W niedzielę 7 maja w Radawczyku odbędzie się inscenizacja historyczna, przestawiająca kolonistów niemieckich, jak też starcia z niemieckim okupantem. Wystąpią w niej również mieszkańcy gminy.

Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Niedrzwicy Dużej w niedzielę 7 maja organizuje inscenizację historyczną pt. „Sąsiedzi – czas próby. Radawczyk i Strzeszkowice 1939 – 1940” W wydarzeniu poruszony zostanie temat kolonistów niemieckich zamieszkałych w Radawczyku, ich relacji z Polakami przed i po wybuchu wojny oraz przesiedlenia w ramach tzw. „akcji chełmskiej”. Przedstawione zostanie również starcie oddziału Wojska Polskiego z żołnierzami niemieckimi w Strzeszkowicach, a także próba pacyfikacji tej wsi, udaremniona przez pastora zboru baptystów z Radawczyka.

W inscenizacji wystąpią mieszkańcy gminy Niedrzwica Duża, w tym członkowie Grupy Rekonstrukcji Ludności Cywilnej „IRMA”, a także członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Wrzesień’39”, Stowarzyszenie Lubelska Grupa Rekonstrukcji Historycznej FRONT, GRH „Gregor” z Puław oraz GRH Grenadiere.

Jak wyjaśnia Weronika Pylak, kierownik ds. Administracji i projektów Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Niedrzwicy Dużej, celem całego przedsięwzięcia jest wzmocnienie i promowanie działań służących pielęgnowaniu i ochronie dziedzictwa historycznego regionu, wzmocnienie społecznej tożsamości i identyfikacji z miejscem zamieszkania oraz aktywizacja społeczna mieszkańców gminy. Wydarzenie rozpocznie się w Radawczyku o godzinie 16:00.

(fot. nadesłane)
2017-04-26 17:45:20

Jeden komentarz

  1. Pan Cieć z alei lubartowskich w Mieście Inspiracji k/Świdnika

    Będę tam – specjalnie z tejże okazji kupił żem mało używanego „schmajsera” (po uczonemu: MP40), z trzema pełnymi magazynkami.
    Bo jak mawiała stara Pawlaczka, rekonstrukcja, czy inscenizacja, inscenizacja, ale sprawiedliwość ma być po naszej stronie.

Kursy walut

  • USD 4.4492zł -0.93%
  • GBP 5.461zł 0.08%
  • EUR 4.685zł -0.09%
  • CHF 4.7576zł -0.01%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ
Mikołajki z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!
Mikołajki w VIVO! Lublin