Puszki, sterty butelek, a nawet opony. W niedzielne popołudnie posprzątali okolicę Bystrzycy (wideo)

Ponad 20 osób zaangażowało się w niedzielną akcję sprzątania terenów zielonych nad Bystrzycą. Jak wyjaśnia inicjatorka akcji, całość wzięła się z potrzeby serca.

W niedzielę na lubelskim Wrotkowie odbyło się sprzątanie terenów zlokalizowanych przy rzece Bystrzyca. Akcję „A wiosną – niechaj wiosnę, nie śmieci zobaczę!” zorganizowała jedna z mieszkanek, która namówiła do pomocy znajomych, a także ogłosiła pomysł w sieci.

Odzew był spory, gdyż przyłączyły się całe rodziny. Jak wyjaśnia inicjatorka akcji pani Marta Rogalska, całość wzięła się z potrzeby serca. Nad Bystrzycą znajdują się bowiem przepiękne tereny, które były jednak niezwykle zaśmiecone. A trudno bowiem w nieskończoność odwracać wzrok i udawać, że nie widzi się tego problemu.

Ponad 20 osób zebrało zalegające na terenach zielonych butelki, puszki a także wszystkie inne śmieci. A tych nie brakowało. Zdarzały się nawet samochodowe opony.

(wideo – Marta Rogalska)

27 komentarzy

 1. Ej sprzątniecie mi pod blokiem? No taki syf mówię wam… a i na deptaku podobno syf straszny też byście zgarnęli co?

  • Na cebulackie slumsy się nie zapuszczają

  • No na deptaku to faktycznie syf – dawno takiego baajzlu nie widziałem. W sobotę przemknąłem między Grand Hotelem a Bramą Krakowską i szczerze powiedziawszy, oprócz tłumów, równie dużo walało się śmieci. Na przeciwko McDonalda to wręcz deprak usłany był opakowaniami po żarciu. Zresztą na całej długości deptaka było podobnie, bo te wszystkie fastfoody, kebaby itp dają na wynos. Ludzie konsumują na ławeczce więc śmietniki górują, wiatr rozwiewa a służby utrzymania czystości chyba śpią. Centrum miasta, wstyd.

   • Bo to jest słabo zorganizowane… ile razy widziałem jak rano przed 7:00 „opróżniali” na deptaku kosze, wrzucali na śmieciarkę praktycznie puste worki… a w ciągu dnia, śmieci wylewają się na ziemię. Wszystko pod nosem ratusza, tylko, że kiedy urzędnik przychodzi do pracy po 7 to jest czysto… jak wychodzi przed 16 też jest czysto, więc pewnie zakłada, że czysto jest cały czas…

 2. Dzisiaj po godzinie 21, ulicą diamentową jechała na akcje grupa antyterrorystów,sądząc po szyku to jechali zatrzymać jakiś pojazd. Macie coś ?

 3. Najsmutniejsze jest to, że jeżeli miasto nie wyjdzie z inicjatywą odbioru śmieci to jeszcze będą musieli za to zapłacić:(

  • Ważne, żeby deweloperka działała sprawnie, żeby miasto się rozrastało, ważne żeby nie było parkingów i terenów zielonych i urzędnicy będą zadowoleni, na zdalnej pracy kowidowej.

  • dokładnie, wielokrotnie chcieliśmy posprzątać czy to las państwowy (RP czy PK), bystrzycę na odcinku Bystrzyca-ujście do Wieprza – zawsze ten sam problem – nie ma chętnego do odbioru śmieci – Lasy Państwowe się wypinają, gmina tez, miasto też.

 4. Norsk Arisk Black Metal

  Tak trzymać – pokazujcie lujom z ratusza, że nie muszą się przejmować taki sprawami, bo naiwniacy zrobią to za nich i to za frajer. Brawo Wy!. Kiedy akcja zamiatania ulic?

  • poki nie było neta tylko rodzina wiedziała, ześ idiota

  • święta prawda, pani w maseczce z filmu należy się medal społecznika (oczywiście z kartofla) oraz lista kolejnych miejsc, które powinna nieodpłatnie posprzątać.

 5. Na końcu filmu zabrakło podziękowania dla Ratusza, za brak wystarczającego dozoru nad tym terenem. Na pewno zaoszczędzone na sprzątaniu pieniądze zostaną przekazane na ważne cele, jak np. wydanie gazetki propagandowej.
  Ciekawe co inicjatorzy akcji myślą o tym, że w niedalekiej przyszłości pan K. Żuk ma zamiar przeorać wszystko i ostatecznie zniszczyć naturalny charakter tego terenu w imię betonizacji stworzyć, jak to nazywa: „park nadrzeczny” za niemałą kwotę 90 milionów złotych… jeśli ma mieć formę podobną jaką zaprezentowano w parku ludowym, to ekolodzy już powinni bić na alarm.

  • PISiorku uważaj, bo Ci pikawa stanie. „Ekolodzy już powinni bić na alarm.” – widać, że TVPIS czuwam i trwam, aby nic nie przegapić. Hasła zapisujesz na karteczce, czy na bieżąco przepisujesz gdzie możesz mendo? Kurskiego wywiesiłeś sobie też na ścianie, żeby składać co noc hołd. Czy patrzysz przez cały czas na innego, któremu miodem z ust kapie.

   • Aha czyli obrzucamy obelgami… typowe dla politycznych napinaczy. Ale zasmucę ciebie, bo nie sympatyzuje z żadną partią. Widzę co się dzieję i nie mam ochoty klaskać uszami tylko dlatego, że jakiś projekt jest windowany logiem PO/KO czy PiS. I niestety wiele ostatnich inwestycji w lublinie niby to „dla dobra mieszkańców” okazuje się dobrem inwestorów, deweloperów, a głupi lud ma się cieszyć, że „nowe wybudowali”.

 6. Super! Brawo Wy! Widać aktywizację w komentarzach grupy mend społecznych, które boli tylko tył ciała, że ktoś coś zrobił dla tego terenu i wszystkich, którzy tam spacerują i odpoczywają. Kiedyś były na wiosnę akcję sprzątania obok szkół. Teraz przez takie postawy szkoły zrezygnowały z takich działań. Po co coś robić dla kogoś za darmo – patus tego nie zrozumie. Za to bolałoby jakby ktoś ścigał śmieciarzy za to, że to oni tak niszczą tą wspólną przestrzeń. Urząd Miasta /Żuk, czy kogo tam oskarżacie, że powinien zapłacić za sprzątanie zdziwię was wszystkich nie wydałby na to swoich pieniędzy że swojego prywatnego portfela. Pieniądze na sprzątanie Lublina płyną przez cały czas i będą kosztowały nas wszystkich coraz drożej.

  • Menda Społeczna, patus który nie rozumie.

   Tak komuno wróć, weźmy wszyscy worki i chodźmy sprzątać nasze wspólne miasto…
   Nasze młodzieżowe zawołanie — zrobić więcej niż nakazuje obowiązek!
   Zielone światło dla ludzi ofiarnych, pracowitych i zdolnych!
   Jedność praw i obowiązków — to wyznacznik postawy każdego Polaka!
   Praca jedynym miernikiem oceny każdego człowieka! […]

  • Menda Społeczna, patus który nie rozumie.

   No oczywiście, że nie wydałby z własnego portfela, tylko teraz pomyśl, że w takim ratuszu siedzą osoby ODPOWIEDZIALNE za utrzymanie takich terenów w czystości i dostają pensję Z NASZYCH PODATKÓW. I teraz pytam Ciebie: uważasz, że wzorowo wywiązują się ze swojej pracy? Uważasz, że taka sytuacja, w której mieszkaniec ma zapier*alać z taczką zbierać śmieci, powinna mieć miejsce w dużym mieście?
   Pani Marta sprzątnie raz, drugi, trzeci… potem nie będzie miała czasu, śmieci będą rosnąć, bo nie wyeliminowało się problemu, nie wprowadzono, żadnych skutecznych rozwiązań zapobiegania/oczyszczania, za których (nie)opracowanie w tym momencie urzędnicy biorą kasę. Tak samo firma z którą miasto ma podpisaną umowę na sprzątanie, też bierze kasę, a śmieci jak widać nie sprzątnięte.

   Robić zdjęcia, wysyłać, dzwonić, pisać pisma, zgłaszać hurtowo zaangażować znajomych . Urzędnik niech zobaczy, że jest problem, niech ludzie zobaczą, że jest problem…

   Pomagajmy tam gdzie pomoc jest potrzebna, starszym samotnym ludziom, niepełnosprawnym, ludziom biednym… a nie wyręczacie urzędasów.

 7. Kiedy następna taka akcja chętnie dołączę i pozbieram trochę śmieci aby było czyściej 🙂🙂

 8. U mnie na działkach też by się przydało ogarnąć Dzielnica LSM

 9. łysy inspirator ogłosi jako swój sukces

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7374zł -0.8%
  • GBP 5.2571zł -0.55%
  • EUR 4.5316zł -0.29%
  • CHF 4.1413zł -0.14%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Noc Muzeów w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
  Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Lublinie
  Noc Muzeów w Ogrodzie Botanicznym UMCS
  Noc Muzeów w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Pokrzywowy Jarmark Lubelski: Królować będą produkty z pokrzywą