Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Puławy: Policja zlikwidowała fabrykę amfetaminy

Jednym ze scenariuszy, jaki ćwiczyły we wtorek służby ratunkowe była likwidacja fabryki amfetaminy, która znajdowała się w Puławach.

Funkcjonariusze policji w wyniku pracy operacyjnej ustalili, że w jednym z budynków na terenie miasta funkcjonuje nielegalna wytwórnia amfetaminy. Po rozpoznaniu okazało się, że budynku pilnuje dwóch uzbrojonych mężczyzn, a dodatkowo w środku kilku następnych zajmuje się produkcją narkotyku. W trakcie policyjnej akcji, jednostka antyterrorystyczna obezwładniła i unieszkodliwiła strażników znajdujących się na zewnątrz, jednak w trakcie działań wewnątrz następuje rozszczelnienie pojemnika z nieznaną substancją. Jeden z zatrzymanych informuje, że jest to wąglik.

Następuje skażenie biologiczne wnętrza obiektu a także przebywających tam osób, czyli zatrzymanych oraz grupy policjantów. O zagrożeniu zostaje powiadomiona puławska straż pożarna. Na miejsce przyjeżdżają zastępy strażaków, zostaje ustanowiony sztab kryzysowy, który na miejsce ściąga specjalistyczną grupę ratownictwa chemicznego straży pożarnej z Lublina.

Wezwani zostają również pracownicy Sanepidu, Ośrodka Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii w Puławach oraz WIOŚ. Na rannych oczekują także ratownicy w karetkach pogotowia ratunkowego.

Tak wyglądał jeden z epizodów przeprowadzony w budynku nieczynnego młyna przy ul. Zielonej 19 w Puławach, w którym swoje umiejętności doskonalili służby ratunkowe w ramach trwających od poniedziałku ćwiczeń „Lubelskie 2013”. Łącznie w działaniach, które odbywają się na terenie Puław i okolic bierze udział około 500 ratowników oraz 100 pojazdów z województw lubelskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego oraz podkarpackiego.

Głównym celem ćwiczeń jest doskonalenie umiejętności organizacji wspólnych działań w tym prognozowanie, przewidywanie i planowanie efektywnego współdziałania służb, doskonalenie współdziałania sił ratowniczych podczas zaistnienia sytuacji kryzysowej oraz weryfikacja procedur postępowania służb odpowiedzialnych za stan bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Poza likwidacją fabryki narkotyków odbywały się także ćwiczenia ratunkowe m.in. podczas zderzenia autobusu z autem dostawczym, ratowania samobójcy usiłującego skoczyć z mostu na Wiśle, katastrofy budowlanej, wykolejenia się cysterny z amoniakiem, wycieku substancji chemicznych czy też ratowania osób uwięzionych w kanale

 Wkrótce materiał wideo, natomiast więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Komentarze wyłączone

Z kraju