Wtorek, 28 maja 202428/05/2024
690 680 960
690 680 960

Przygotowują się do otwarcia ekspresówki w kierunku Rzeszowa. Prace dobiegają końca (zdjęcia, wideo)

Tak jak niedawno informowaliśmy, drogowcy robią wszystko, aby jeszcze w tym roku oddać do użytkowania kolejne cztery odcinki drogi ekspresowej S19. Wczoraj zapewniali, że plany te są cały czas aktualne.

W drugiej połowie grudnia kierowcy poruszający się trasą Lublin – Rzeszów będą mogli już korzystać z pięciu z sześciu odcinków drogi ekspresowej S19, jaka budowana jest w naszym regionie. Na większości z nich prowadzone są ostatnie prace wykończeniowe. W niektórych miejscach konieczne jest uzupełnienie oznakowania, czy też zamontowanie ostatnich elementów infrastruktury. Przedstawiciele firm, które realizują inwestycje zapewniają jednak, że wszystko przebiega zgodnie z planem i w przyszłym miesiącu trasa będzie gotowa do użytkowania.

Obecnie kierowcy poruszają się dwoma odcinkami ekspresówki, od końca obwodnicy Janowa Lubelskiego, przez węzeł Lasy Janowskie do węzła Zdziary na Podkarpaciu. Jest to ok 17 km trasy. Po otwarciu w grudniu pozostałych odcinków, czyli obwodnicy Janowa Lubelskiego, Janów Lubelski – Kraśnik, oraz obwodnicy Kraśnika, będzie to już jeden ciąg drogi o długości 42 km. Do tego dochodzi 12 km odcinek od końca obwodnicy Lublina do Niedrzwicy Dużej.

Nieco dłużej trzeba będzie poczekać jedynie na 20 km odcinek od Niedrzwicy Dużej do Kraśnika. Wykonawca w kilku miejscach natknął się bowiem na skaliste podłoże. W tym przypadku wcześniejsze ekspertyzy geologiczne wykonane na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad nie wykazywały tego typu przeszkód. Wymusiło to zmianę zakresu jak też sposobu prac. Zwiększyło również koszt budowy trasy, zmianie uległ też termin jej planowanego otwarcia.

W tym przypadku zaawansowanie prac wynosi obecnie ok. 85 proc. Dobiega końca układanie warstwy ścieralnej, trwa też montaż ogrodzeń oraz barier energochłonnych. Pozostały też do wykonania roboty wykończeniowe na mostach i wiaduktach, drogi serwisowe, a także prace ziemne oraz związane z zielenią. Tutaj przekazanie gotowej trasy planowane jest dopiero za ok. pół roku.

(fot. wideo – GDDKiA)

16 komentarzy

 1. Czy ten uskok jadac od Strzeszkowic w kierunku Lublina (na wysokości stacji paliw) zostanie poprawiony czy może osoba ktora nadzoruje prace udaje że nie widzi fuszerki?

 2. no tak i dopiero się PISuary zlecą ,że to dzięki nim …. a od ilu lat trwały prace łacznie z dokumentacją , ojców sukcesu jest wielu ale porażki …..

 3. No nie wiem, liczę i liczę, chyba teraz Rzeszów jest bliżej Lublina. Kilometry mi się nie zgadzają.

  • To idź do podstawówki. Może z Komorowskim bo taki sam tłuk jak Ty? Pewnie się dogadacie.

   • A Tobie ile wyszło koński zwisie?!?!

   • las, mylisz się ewidentnie to wyborca pisu, nie potrafi liczyć i logicznie łączyć wątków, która inna partia ma takich wyborców, za platforma to sami złodzieje, pomyliłeś się. a tak apropo PIS-PO jedno zło
    czy trasa leci po tej samej linii co stara droga?? odpowiedź brzmi nie, więc dlaczego uważasz „asie” że powinno mieć połączenie tyle samo kilometrów?

  • Zawsze qr.a źle paja.u Weź wyjedz z kraju najlepiej do ruskich

 4. Jak te bidne TIRy w Niedrzwicy Dużej będą skręcać na skrzyżowaniu ze starą trasą? Już chyba lepiej żeby w Strzeszkowicach zjeżdzały.

 5. A na wiosnę przez miesiąc stały kruszarki w Wilklazie bo nie mogli się dogadać

 6. Tylu inwestycji drogowych i kolejowych to nasz region nie pamięta. Pamięta za to słowa takiego z PO co razem z różnymi co się wałęsają mówili gdzie maja Polskę Wschodnią – Mam nadzieję że ludzie to też pamiętać będą. Niezależnie jakie będą następne władze te inwestycje zostaną i będą nam służyć przez wiele lat. Można się czepiać tego czy tamtego ale pracownicy pracowali tam od rana do wieczora i nie straszny był im czas covidu gdzie duża część siedziała w domu. Za to im należy podziękować.

 7. Via carpatia to dźwignia dla regionu.
  Lublin i region tego potrzebują.
  Brawo.

 8. obwodnica Janowa juz od wiosny jest gotowa, ale pisiory czekają z otwarciem aby medialnie lepiej wypaść bo podadzą więcej „otwartych” kilometrów….

Wiadomości z info112