Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Przy ulicach Lublina pojawi się 130 nowoczesnych latarni

Już wkrótce w około 20 lokalizacjach w mieście, głównie wzdłuż ulic Lublina, powstanie nowe oświetlenie. Docelowo miasto rozświetli 130 nowoczesnych latarni.

– Oświetlenie to ważny element infrastruktury drogowej, który wpływa przede wszystkim na poprawę bezpieczeństwa pieszych i kierowców, dlatego jest to nieodłączny komponent prac przy budowie czy przebudowie ulic. Jednak oświetlenie realizujemy również jako samodzielne zadania, na przykład we współpracy z Radami Dzielnic, które wskazują najbardziej istotne lokalizacje. Część prac to także realizacja pomysłów mieszkańców z Budżetu Obywatelskiego – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Rozstrzygnięto już wszystkie postępowania przetargowe na budowę miejskich latarni. Aktualnie dla większości zadań trwają prace projektowe, a dla części ulic formalności uzyskania pozwolenia na budowę, co umożliwi rozpoczęcie etapu wykonawczego.

Obecnie w fazie projektowania znajduje się zadanie związane z budową oświetlenia ul. Wądolnej. Powstanie tam 6 latarni ulicznych oraz 4 parkowe na terenie placu zabaw. Zaprojektowanie oświetlenia dotyczy również ul. Dożynkowej na odcinku od skrzyżowania z ul. Orzechową do granicy miasta.

W ramach środków z Budżetu Obywatelskiego opracowywana jest dokumentacja na budowę oświetlenia ul. Nałkowskich, na odcinku od rejonu pętli komunikacji miejskiej przy ul. Romera do ul. Woronieckiego. Zaplanowano tam około 20 nowych lamp. Projektanci pracują także nad dokumentacją oświetlenia ulic: Jarmarcznej, Zadębie i Hajdowskiej. Tam przewiduje się około 23 latarni ulicznych. W tym roku nowe 3 lampy powstaną również na odcinku ul. Zadębie od istniejącego oświetlenia do skrzyżowania z ul. Kasprowicza. Docelowo zaprojektowano tam 11 słupów. Aktualnie opracowywana jest dokumentacja projektowa w zakresie oświetlenie dla całej ulicy Zadębie.

Kontynuację prac w zakresie oświetlenia zaplanowano na ul. Krwawicza – od strony ul. Skubiszewskiego na długości około 600 m stanie 20 nowych latarni. Ulicę Skubiszewskiego również przewidziano do realizacji. Tam oświetlenie planuje się na odcinku od ul. Jacyny-Onyszkiewicza do ul. Ślaskiego.

Nowe latarnie drogowcy zamontują również w rejonie przejść dla pieszych przy ul. Głębokiej (na wysokości UMCS) oraz ul. Sławinkowskiej. Z kolei w pobliżu ul. Wyżynnej, pomiędzy ul. Nadbystrzycką a ul. Przedwiośnie oraz na ul. Altanowej nowe oświetlenie zyskają ciągi piesze wraz z ze schodami terenowymi. Pojedyncze lampy przewidziano także na ulicach: Sokolej, Agatowej oraz Stary Gaj. Z kolei z rezerwy celowej Rady Dzielnicy trwają prace na ul. Zdrowej.

Pierwsze efekty widać już w dzielnicy Ponikwoda. Tam Miasto wybudowało brakujące odcinki oświetlenia ulicznego na ul. Bazylianówka (między ul. Mariańską a ul. Węglarza) i ul. Magnoliowej (między al. Spółdzielczości Pracy a ul. Bazylianówka). W dzielnicy Tatary natomiast z końcem wakacji stanie 18 słupów z lampami LED. Ustawiane są w różnych lokalizacjach, większość z nich przy ciągach pieszych, pomiędzy dojściami do bloków mieszkalnych.

Koszt zaprojektowania i budowy oświetlenia we wskazanych lokalizacjach to ponad 1,9 mln zł. Prace są realizowane sukcesywnie i powinny zakończyć się z końcem roku.

(fot. źródło UM Lublin)

15 komentarzy

  1. Ciemno wam mrugać radni nieporadni? dziury na ulicach, studzienki pozapadane, koleiny a oni będą to jeszcze oświecać zamiast naprawiać, barany jedne

  2. Dziadek ze Slamsowa

    Ciekawa sytuacja, „miasto” postanawia wymienić stare na nowe, zleca więc opracowanie dokumentacji (oby nie kosztowała więcej, niż nowe latarnie), potem muisi uzyskać zgodę „miasta” na realizację, tychże zamiarów, a potem to samo „miasto” musi znaleźć wykonawcę (oczywiście w przetargu), żeby zmienił stare na nowe, a jak znajdzie się chętny, zapłacić mu i oczywiście pozwolić na wymianę starego na nowe.
    U mnie (na slamsowie) jak zmieniam żarówkę na ledy, przebiega to o wiele prościej: kupuję ledy, włażę na taboret i póki co, nie pytając nikogo o zgodę, zmieniam.

  3. może by postawili lampy, gdzie ich nie ma, a nie wymieniali dobre na lepsze
    proponuję na początek Sowińskiego, przejście od prześwitu w budynku UMCS do parku akademickiego
    nie wiem, czy tam lampy nie ma, czy jest w gałęziach, w każdym razie jest ciemno, łatwo kogoś zebrać na maskę, a potem płacz
    i dodam, że jedzie się tam wolno, bo stan nawierzchni nie bardzo pozwala, nawet mocno chcącym, na szybszą jazdę

  4. Gdzie peło tam dno.

    • To PiS zniszczył nasz wizerunek. Zrobił z Polski wiochę ciemnogród Europy. Znajomi na zachodzie są zdziwieni jak to społeczeństwo się zmieniło.

    • nudne.

      Masz coś lepszego ?

      A tuż obok, w Świdniku jest taki piękny plac, taki piękny betonowy, istne dzieło, mhm czego, kogo ?
      I możesz dzisiaj na nim prażyć się, do woli, w ulubionym środowisku (patrz włodarze miasta)

  5. Fajnie. Lublin Itak jest nieźle oświetlony.
    Ale w takim Janowie Lubelskim. Nie dość ze część latarni wcale się nie świeci to jeszcze panuje taki specyficzny półmrok. Jakby były przygaszone. Dziwne zapomniane miasteczko.

  6. Niestety taka jest prawda

    Tam gdzie rządzi pis tam wszystko się wali i pali. Nie tylko przykład Janowa gdzie nawet w centrum tego miasteczka okolice parku miejskiego nie wszystkie palą się latarnie. Tak jest też i w innych małych miejscowościach.

    • Bo w Janowie, Niestety taka prawda jest, że jakich radnych (i wójta), żeście se wybrali, takich ich macie.
      Nie będzie wam nasz pan prezydent Żuk latarni zakładał. Ponjali, job waszu mati ?1

  7. Pisz po Polsku skoro jesteś tutaj. Bo nie jesteś u siebie na Ukr. Panial?!

  8. Oj chyba te LED-y będą musiały świecić ze 150 lat żeby te 1,9 mln się zwróciło. Polnische Wirtshaft. Jak nietrudno policzyć roczne zużycie pradu zakładając 10h świecenia dziennie, 60W, 60 groszy za kWh i 130 latarni to wyjdzie 17 tys. zł. Ile na tym może być oszczędności tytułem LED? Nawet niech będzie 80%, to ta kwota zwróci się za stulecia.

Z kraju