Wtorek, 28 maja 202428/05/2024
690 680 960
690 680 960

Przetrwało wiele trudnych okresów, teraz jest na progu upadłości. Ruszyła akcja ratowania kina Bajka

W akcję pomocy dla tej najstarszej obecnie, niezależnej instytucji tego typu w Lublinie, włączyło się miasto. Problemy kina Bajka zostały dostrzeżone przez władze Lublina i Urząd Miasta z okazji urodzinowych obchodów ufundował dla mieszkańców dwa seanse filmowe.

W tym roku lubelskie kino Bajka obchodzi okrągły jubileusz 30-lecia istnienia. Dokładnie 5 października 1991 roku odbył się pierwszy seans. Jednak sytuacja, w jakiej w ostatnim czasie znalazło się kino sprawiła, że nie powodów do świętowania, jest natomiast walka o przetrwanie. Po wystąpieniu pandemii koronawirusa kina zostały zamknięte. Pomimo zniesienia obostrzeń i wznowienia seansów, widzowie jednak nie wrócili. W porównaniu do ubiegłego roku, wpływy spadły o kilkadziesiąt procent.

Kiedy wyczerpały się wszelkie możliwości uzyskania wsparcia, zespół kina Bajka postanowił zaapelować do mieszkańców o pomoc. Jak wskazywali, kino zieje pustkami, wiatr hula pomiędzy fotelami, pojawiają się przypadkowi przechodnie, którzy zerkają na repertuar, jednak po chwili ruszają w dalszą drogę. Z kolei na projektorze zaczął zbierać się kurz. Przypomniano o trzydziestoletniej obecności na kulturalnej mapie Lublina i dostarczonych w tym czasie wielu emocjach. Chodziło o zaproszenie rodziny, przyjaciół, znajomych z pracy czy też sąsiadów i wspólne przyjście do kina na seans.

Teraz w akcję pomocy dla tej najstarszej obecnie, niezależnej instytucji tego typu w Lublinie, włączyło się miasto. Problemy kina Bajka zostały dostrzeżone przez władze Lublina i Urząd Miasta z okazji urodzinowych obchodów ufundował dla mieszkańców dwa seanse filmowe. Odbędą się one w urodzinowy weekend, który będzie trwał od 2 do 4 października. Mieszkańcy obejrzą firm „Zieja”, do którego zdjęcia powstawały w Lublinie, oraz „Wojtyła. Śledztwo”.

Jednak z okazji 30 urodzin w repertuarze pojawi się również wiele innych filmów, na których przyjście sprawi, że kino będzie mogło dalej funkcjonować. Z kolei regularne odwiedzanie Bajki zapewni jej przetrwanie kolejnych dekad.

Repertuar kina Bajka w urodzinowy weekend 2-4 października:

SALA CZERWONA

WALECZNE RYBKI /animowany/ -godz. 12.45 USA; 80’ (seans biletowany)
WOJTYŁA. ŚLEDZTWO /dokumentalny/ -godz. 14.30 Hiszpania; 82’ (bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie kina)
ZIEJA /biograficzny, dramat / -godz. 16.30 Polska; 82’ (bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie kina)
25 LAT NIEWINNOŚCI. SPRAWA TOMKA KOMENDY /dramat/ -godz. 18.45 Polska; 118’ (seans biletowany)
SKANDAL. EWENEMENT MOLESTY /dokumentalny, muzyczny/ -godz. 21.00 Polska; 69’

SALA NIEBIESKA
25 LAT NIEWINNOŚCI. SPRAWA TOMKA KOMENDY /dramat/ -godz. 13.45 Polska; 118’ (seans biletowany)
TONY HALIK /biograficzny/ -godz. 16.00 Polska, 90’ (seans biletowany)
JAK NAJDALEJ STĄD /dramat, komedia/ -godz. 18.00 Polska; 98’ (seans biletowany)
PROCES SIÓDEMKI Z CHICAGO /dramat/-godz. 20.00 USA; 129’ (seans biletowany)

(fot. pixabay – zdjęcie ilustracyjne)

29 komentarzy

  1. Kosmosu nie.ma i świat się nie zawalił na utrzymaniu zależy chyba tylko kierownictwu bajki są inne kina. I ludzie pływają bajke

  2. Popieram wypowiedź Leszka186. Jak już wszystko będzie zaorane to wtedy będzie trochę szkoda, że nie ma jak dzieciom czy wnukom pokazać, Gdy ostatnio w centrum pizzeria która działała w latach 80-tych ustąpiła miejsca kebabowi – to nagle rozległy się głosy, że szkoda, że wspomnienia. Ale pomagać takim miejscom to nasz obowiązek. Większość komentujących traktuje kino jak dodatek do życia, ma być dobry (haha) popcorn i wygodne fotele. Albo w ostateczności obejrzy się na tv podpiętym do sieci. Nie na tym polega magia kina. Kultura umiera i upada. Ludzie coraz częściej myślą, że kultura to wyjście na stare miasto i zrobienie sobie selfie z gościem chodzącym po linie w tle. Ja do kina pójdę bo to moja młodość. A przyjezdni dorobkiewicze niech nie komentują miejsca o którym nie mają pojęcia. Ekonomia i pieniądze to nie wszystko.

  3. Co tu ratować zamknąć i po kłopocie.

  4. Jak widać , to prawie nikt z komentujących nie był w Bajce wogóle, nie ma pojęcia jak obecnie wygląda sala niebieska, która niczym nie ustępuje salom w multipleksach, ma nowoczesne , wygodne fotele, nowoczesne nagłośnienie, nowoczesny ogromny ekran…. i nie czuć smrodu żarcia oraz nie słychać tego okropnego pogłosu rozmów w trakcie seansu.
    Polecam się wybrać , zobaczyć jak się pozmieniało, a potem dopiero sensownie komentować, a nie tak jak teraz pisać bzdury bez pojęcia.

  5. „Wojtyła. Śledztwo” to coś o pedofilach w sutannach?

Wiadomości z info112