Przetrwało wiele trudnych okresów, teraz jest na progu upadłości. Ruszyła akcja ratowania kina Bajka

W akcję pomocy dla tej najstarszej obecnie, niezależnej instytucji tego typu w Lublinie, włączyło się miasto. Problemy kina Bajka zostały dostrzeżone przez władze Lublina i Urząd Miasta z okazji urodzinowych obchodów ufundował dla mieszkańców dwa seanse filmowe.

W tym roku lubelskie kino Bajka obchodzi okrągły jubileusz 30-lecia istnienia. Dokładnie 5 października 1991 roku odbył się pierwszy seans. Jednak sytuacja, w jakiej w ostatnim czasie znalazło się kino sprawiła, że nie powodów do świętowania, jest natomiast walka o przetrwanie. Po wystąpieniu pandemii koronawirusa kina zostały zamknięte. Pomimo zniesienia obostrzeń i wznowienia seansów, widzowie jednak nie wrócili. W porównaniu do ubiegłego roku, wpływy spadły o kilkadziesiąt procent.

Kiedy wyczerpały się wszelkie możliwości uzyskania wsparcia, zespół kina Bajka postanowił zaapelować do mieszkańców o pomoc. Jak wskazywali, kino zieje pustkami, wiatr hula pomiędzy fotelami, pojawiają się przypadkowi przechodnie, którzy zerkają na repertuar, jednak po chwili ruszają w dalszą drogę. Z kolei na projektorze zaczął zbierać się kurz. Przypomniano o trzydziestoletniej obecności na kulturalnej mapie Lublina i dostarczonych w tym czasie wielu emocjach. Chodziło o zaproszenie rodziny, przyjaciół, znajomych z pracy czy też sąsiadów i wspólne przyjście do kina na seans.

Teraz w akcję pomocy dla tej najstarszej obecnie, niezależnej instytucji tego typu w Lublinie, włączyło się miasto. Problemy kina Bajka zostały dostrzeżone przez władze Lublina i Urząd Miasta z okazji urodzinowych obchodów ufundował dla mieszkańców dwa seanse filmowe. Odbędą się one w urodzinowy weekend, który będzie trwał od 2 do 4 października. Mieszkańcy obejrzą firm „Zieja”, do którego zdjęcia powstawały w Lublinie, oraz „Wojtyła. Śledztwo”.

Jednak z okazji 30 urodzin w repertuarze pojawi się również wiele innych filmów, na których przyjście sprawi, że kino będzie mogło dalej funkcjonować. Z kolei regularne odwiedzanie Bajki zapewni jej przetrwanie kolejnych dekad.

Repertuar kina Bajka w urodzinowy weekend 2-4 października:

SALA CZERWONA

WALECZNE RYBKI /animowany/ -godz. 12.45 USA; 80’ (seans biletowany)
WOJTYŁA. ŚLEDZTWO /dokumentalny/ -godz. 14.30 Hiszpania; 82’ (bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie kina)
ZIEJA /biograficzny, dramat / -godz. 16.30 Polska; 82’ (bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie kina)
25 LAT NIEWINNOŚCI. SPRAWA TOMKA KOMENDY /dramat/ -godz. 18.45 Polska; 118’ (seans biletowany)
SKANDAL. EWENEMENT MOLESTY /dokumentalny, muzyczny/ -godz. 21.00 Polska; 69’

SALA NIEBIESKA
25 LAT NIEWINNOŚCI. SPRAWA TOMKA KOMENDY /dramat/ -godz. 13.45 Polska; 118’ (seans biletowany)
TONY HALIK /biograficzny/ -godz. 16.00 Polska, 90’ (seans biletowany)
JAK NAJDALEJ STĄD /dramat, komedia/ -godz. 18.00 Polska; 98’ (seans biletowany)
PROCES SIÓDEMKI Z CHICAGO /dramat/-godz. 20.00 USA; 129’ (seans biletowany)

(fot. pixabay – zdjęcie ilustracyjne)

Zobacz również

29 komentarzy

 1. Jak chcą przetrwać to niech zmienią lokalizację. W dzisiejszych czasach bez bezpłatnego parkingu i dojazdu ciężko jest przetrwać.

  • brak parkingu to nie wszystko. jedna sala, jeden film do wyboru, stare fotele, stare nagłośnienie. chodziło się tam naście lat temu za czasów szkolnych i wszystko zostało do dzisiaj w niezmienionym stanie. dziś to kino nie broni się niczym wobec multipleksu. pójście tam powinni dawać więźniom za karę – a nie zwykłemu pracującemu człowiekowi dla przyjemności…

 2. Chwila, chwila 30-lecie i 1991 rok? Chyba coś tu nie gra.

 3. Co to za pomoc publiczna? Jeśli duże sieciowe kina mają lepszą ofertę i są znacznie lepsze jakościowo/wygodniejsze, to mam prawo tam pójść i stare „klimatyczne” kino upada. Gdyby ludzie chcieli zachować taki relikt, to by z niego korzystali i by nie bankrutował…

  Nie widzę problemu żeby mieszkańcy i urzędnicy zrzucili się ze swoich prywatnych pieniędzy na utrzymanie tego kina.

  • quwerty widać dawno tam nie byłeś , o ile byłeś wogóle. …
   Sala niebieska nie różni się niczym w wygodzie i jakości wyświetlania od Cinema, a w porównaniu z Multikinem – fotele są dużo wygodniejsze.
   Natomiast sala czerwona – fajny klimat dawnego kina,moje 8 letnie dziecko samo stwierdziło,że w Bajce jest fajniej niż w Multikinie .
   Polecam się wybrać , przetestować i dopiero się wypowiadać ….,

   • wszyscy zawsze polegają na zdaniu 8-latków. szczególnie cudzych. w tym wieku dzieci są tak opiniotwórcze, pchają świat do przodu…

   • Racja
    I nie ma śmierdzącego popcornu i innego syfu.
    Skrzypiące fotele też mają swój klimat.
    Ja parkuje na UMCS i idę 2 minutki, wieczorem jest tam otwarty szlaban.
    Lubię to kino.

 4. ale komu te kino ma wyświetlać filmy? Ukraińcom, Białorusinom? HEHEHE. Pamiętam jak 25 lat temu bardzo dużo ludzi z Akademików chodziło w każdy week na seansy nocne, to były czasy superowe. Ale teraz kto tam ma iść, tak uczciwie, jak to wygląda? I nie kombinujcie, że jakieś Netflixy i HBO. Kino to było wtedy obowiązkowe dla każdego mieszkańca Akademików na miasteczku, a teraz??? Więcej wschodu, huuura, a Urząd Miasta da pieniążki na 2 seanse na odpierdoool. Śmieszne i szkoda czasu na dalsze pisanie. Nie ma już Bajki, za góra 2 lata, będzie kolejna restauracja a raczej szybciej kebab. A teraz ban na komentarz?

 5. Czegoś nie rozumiem…
  Jak burzyli „Kosmos”, urzędnikom jakoś nie było spieszno ratować tego kina, a tu chcą ratować.
  Nie ma chętnego developera na tą lokalizację?

 6. Popatrz Gienia świat się zmienia, coraz trudniej o jelenia…

 7. Niechętnie ale przyłącze się do malkontentów w komentarzach… skoro upada to znaczy, że nie zarabia na siebie, nie ma zainteresowania, po co sztucznie podtrzymywać taki twór? Bo stary? Bo wspomnienia? Bo sentyment? Jak mi na rogu będą chcieli zamknąć sklep mięsny co działa od 10 lat to też mam płakać?

  • dokładnie. zamiast do knajpy na pizzę i piwko powinno się dzisiaj chyba chodzić do baru mlecznego na kotlet z psa zmielonego razem z budą, za te same pieniądze – bo tak kiedyś było i ludzie żyli…

  • Podążając twoim tokiem rozumowania
   Proponuję zlikwidować Muzeum na Majdanku.
   Mamy przecież Muzeum Auschwitz .Kino „Bajka” i kino „Kosmos” , jest małym okruchem naszej historii.Historii Lublina i lublinian.
   Idź do multipleksu, kup sobie popcorn i Colę, a od Bajki się odp….ol.
   I zostaw te swoje mądrości dla swoich dzieci , bo za 30 lat pokażesz im Multikino na zdjęciu , bo pewnie jest na tym świecie więcej takich „geniuszy” jak Ty.

   • ale właśnie o to „się odp….ol” chodzi – niech je finansują ludzie, którzy z niego korzystają, a nie z publicznej kasy…
    jakim prawem porównujesz jakieś kino do muzeum ludzkiej tragedii i kawału historii całego świata?

    • Porównałem tak samo jak Ty „kino” i „mięsny” .
     Co ma jednostka kulturalna do jednostki „handlowej”?

    • Idź i spytaj się Krysi Jandy , Sztuhra, Karolaka i tym podobnych, dlaczego ich teatry są finansowane z publicznych pieniędzy.
     Przecież sprzedają bilety ma swoje „sztuki” , więc jakim prawem…

   • Podążając moim tokiem rozumowania zlikwidowałbyś Muzeum na Majdanku… no to żeś odpłynął, w tych swoich interpretacjach.

 8. Bilety w takiej samej cenie a nawet nieco droższe w Bajce niż w innych dużych kinach w Lublinie. Gdzie w innych kinach fotele są wygodne i ekran dużo większy, więc chyba zrozumiałe dlaczego nie mają klientów?
  Jakby puszczali filmy np jakieś stare z przed 100 lat na projektorze analogowym i bilety powiedzmy po 5 czy 8zł to mieliby sporo klientów.

  • Prezydent zanim zaczniesz pisać bzdury, to najpierw wybierz się do tego kina, szczególnie na niebieską salę, gdzie są nowoczesne mega wygodne fotele, nowoczesny, ogromny ekran, nowoczesne nagłośnienie. Niczym się nie różni od multipleksów… sorki , ta sala jest lepsza, bo nie ma smrodu z żarcia i nie ma takiego pogłosu rozmów.

 9. Lokalizacja i wszystko jasne. Koronawirus od marca, potem przerwa letnia między semestrami zrobiły wszystko. To kino do którego chodzili głównie studenci. nie ma studentów nie ma zysków. Co do rocznicy 30 lecia to chyba powinna być w przyszłym roku?

 10. Kosmosu nie.ma i świat się nie zawalił na utrzymaniu zależy chyba tylko kierownictwu bajki są inne kina. I ludzie pływają bajke

 11. Kosmosu nie.ma i świat się nie zawalił na utrzymaniu zależy chyba tylko kierownictwu bajki są inne kina. I ludzie pływają bajke

 12. Popieram wypowiedź Leszka186. Jak już wszystko będzie zaorane to wtedy będzie trochę szkoda, że nie ma jak dzieciom czy wnukom pokazać, Gdy ostatnio w centrum pizzeria która działała w latach 80-tych ustąpiła miejsca kebabowi – to nagle rozległy się głosy, że szkoda, że wspomnienia. Ale pomagać takim miejscom to nasz obowiązek. Większość komentujących traktuje kino jak dodatek do życia, ma być dobry (haha) popcorn i wygodne fotele. Albo w ostateczności obejrzy się na tv podpiętym do sieci. Nie na tym polega magia kina. Kultura umiera i upada. Ludzie coraz częściej myślą, że kultura to wyjście na stare miasto i zrobienie sobie selfie z gościem chodzącym po linie w tle. Ja do kina pójdę bo to moja młodość. A przyjezdni dorobkiewicze niech nie komentują miejsca o którym nie mają pojęcia. Ekonomia i pieniądze to nie wszystko.

 13. Co tu ratować zamknąć i po kłopocie.

 14. Jak widać , to prawie nikt z komentujących nie był w Bajce wogóle, nie ma pojęcia jak obecnie wygląda sala niebieska, która niczym nie ustępuje salom w multipleksach, ma nowoczesne , wygodne fotele, nowoczesne nagłośnienie, nowoczesny ogromny ekran…. i nie czuć smrodu żarcia oraz nie słychać tego okropnego pogłosu rozmów w trakcie seansu.
  Polecam się wybrać , zobaczyć jak się pozmieniało, a potem dopiero sensownie komentować, a nie tak jak teraz pisać bzdury bez pojęcia.

 15. „Wojtyła. Śledztwo” to coś o pedofilach w sutannach?

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.6765zł -0.58%
  • GBP 4.9565zł 0.01%
  • EUR 4.4732zł -0.13%
  • CHF 4.1241zł -0.29%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  W sobotę rusza cykl treningów i biegów indywidualnych CITY TRAIL
  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej