Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Przepisy są bezlitosne. Osoby udostępniające uchodźcom mieszkanie muszą zapłacić podatek

Udzielenie pomocy w postaci bezpłatnego użyczenia lokalu może wiązać się z powstaniem skutków podatkowych. Chodzi dokładnie o przypadki, kiedy osoba korzystająca nieodpłatnie z mieszkania samodzielnie opłaca czynsz za ten lokal, z wyłączeniem opłat za zużyte media.

Od początku rosyjskiej agresji za naszą wschodnią granicą, do Polski przybyło około 2,5 miliona uchodźców z Ukrainy. Spora część z nich udała się w dalszą drogę, do innych krajów Europy. Obecnie, jak wskazuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, w rejestrze PESEL zostało zarejestrowanych około 700 tys. obywateli Ukrainy. Zdecydowana większość, gdyż 96 proc. tych osób stanowią kobiety i dzieci.

Wiele uchodźców zatrzymało się w utworzonych przez samorządy miejscach czasowego pobytu, sporo osób przyjęli pod swój dach Polacy. Jak się okazuje, udzielenie pomocy w postaci bezpłatnego użyczenia lokalu może wiązać się z powstaniem skutków podatkowych. Chodzi dokładnie o przypadki, kiedy osoba korzystająca nieodpłatnie z mieszkania samodzielnie opłaca czynsz za ten lokal, z wyłączeniem opłat za zużyte media. Uwagę na ten problem zwrócił serwis Prawo.pl.

– W sytuacji, gdy podatnik, który jest właścicielem mieszkania, udostępnia mieszkanie osobie na podstawie umowy użyczenia jest zobowiązany do poniesienia opłat podatkowych. Poprzez taką umowę użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy, np. mieszkania, w zakresie przewidzianym umową i przepisami prawa – wskazuje Prawo.pl.

Biorący do używania ponosi zwykłe koszty utrzymania rzeczy użyczonej i nie może żądać zwrotu kosztów od użyczającego. Zwykłe koszty utrzymania to np. koszty konserwacji, bieżących remontów, drobnych napraw itp. Nie są nimi koszty obciążające dłużnika niezależnie od istnienia stosunku użyczenia np. podatki, koszty ubezpieczenia, opłat i innych ciężarów.

Według Prawo.pl dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że jeżeli biorący w użyczenie ponosi dodatkowe opłaty za użyczającego tytułem opłat czynszowych, które to opłaty użyczający musiałby ponieść bez względu na fakt zawarcia przedmiotowej umowy, to wywoła to określone skutki podatkowe.

Wyjaśnił też, że opodatkowaniu PIT podlega dochód uzyskiwany w wyniku określonych czynności faktycznych i prawnych, w następstwie których mamy do czynienia z przyrostem mienia, osiągniętym przysporzeniem majątkowym. Kwota czynszu, która jest ponoszona przez biorącego w użyczenie mieszkanie, z wyłączeniem opłat rozliczanych na podstawie wskazań liczników, stanowi dla właściciela mieszkania przychód i dlatego podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Z tą oceną nie zgadza się, wypowiadająca się dla Prawo.pl Paulina Biskup, radca prawny w JKP. Legal. W jej opinii dyrektor KIS uznał, że w przypadku umów odpłatnych (wynajmu) kwota czynszu do wspólnoty nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem, a w przypadku bezpłatnej umowy użyczenia kwota przekazywanego do wspólnoty czynszu (z wyłączeniem opłat rozliczanych na podstawie wskazań licznikowych) przychód już stanowi i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. „Zaprezentowane przez dyrektora KIS stanowisko jest zatem wewnętrznie sprzeczne” – podkreśla Paulina Biskup.

To już kolejna podobna sytuacja związana z osobami, które przyjęły pod swój dach uchodźców z Ukrainy. Niedawno głośno było na temat wnoszenia dodatkowych opłat za odbiór odpadów komunalnych. Obecnie w większości samorządów wysokość opłat za śmieci uzależniona jest od liczby osób zamieszkujących daną posesję czy mieszkanie. Dlatego też gminy zaczęły wskazywać, że właściciele nieruchomości zobligowani są do ujmowania obywateli Ukrainy w swoich deklaracjach.

(fot. lublin112)

26 komentarzy

  1. Droga Redakcjo i Jej Dziennikarze dzięki Waszym publikacjom przynajmniej wiem kto Was utrzymuje i jaka partia Was wspiera, to ważne bo wiem jak Was rozumieć. Dzięki.

  2. Uwaga, to ruski troll! Chce w nas zasiać nienawiść do uchodźców! Nie dajmy się!

  3. Może zostać z nimi na zawsze?

    A czy ten rząd pomyślał co będzie z tymi ludźmi za miesiąc,dwa? Gdzie się podzieja?
    A może by pomyśleć o stałym zamieszkaniu? Bardzo wielu Polaków z nimi się utożsamia,kocha jak braci. Wielu Polaków za Ukraincow by życie oddało.

  4. Jak zaczęła się ucieczka Ukraińców do Polski, rząd, państwo polskie nie zrobiło nic…wszystko co się działo w sprawie zapewnienia opierunku dla uciekinierów to była oddolna inicjatywa Polaków. Gdy tylko prezydenci i premierzy zaczęli kusić 500+ dla Ukraińców i dopłatach dla pomagających uciekinierom zrobiła się niemiła atmosfera…bo pewnie ktoś chce zrobić przewał i dostać trzy pięćdziesiąt za przenocowanego Ukraińca…
    Żenada…najlepiej jakby tzw państwo polskie nie wpier…lało się do tej akcji

  5. „Dobro powraca”?

  6. Obywatele udostępniaja mieszkania a „Rząd” spija z tego śmietankę.

Z kraju