Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Przedszkola i żłobki w Lublinie wznawiają działalność

Niektóre lubelskie przedszkola wznawiają działalność od 11 maja, zaś żłobki od 14 maja. W kolejnych dniach maja będą uruchamiane pozostałe placówki dla najmłodszych.

Miasto Lublin jest organem prowadzącym dla 64 przedszkoli, 1 zespołu przedszkolnego oraz 40 oddziałów przedszkolnych w 26 szkołach podstawowych. Wszystkie placówki prowadzone przez miasto Lublin podejmowały działania w zakresie wdrożenia wytycznych przeciwepidemicznych GIS i jak najszybszego uruchomienia placówek w nowych warunkach.

48 przedszkoli samorządowych oraz 20 oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych wznowi działalność 11 maja (lista placówek). Do miejskich przedszkoli powróci 1557 dzieci, tj. ok. 17% wszystkich zapisanych. Jest to liczba mniejsza niż wstępnie deklarowana przez rodziców 30 kwietnia.

Kolejne przedszkola i oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych, po dostosowaniu do nowych wytycznych, Miasto uruchomi w następujących terminach: od 12 maja – Przedszkole nr 75, oddziały w Szkole Podstawowej nr 7; od 14 maja – Przedszkola nr: 12, 28; od 18 maja – Przedszkola nr: 4, 6, 9, 16, 34, 36, 45, 46, 74, oddziały w Szkołach Podstawowych nr: 1, 24, 47; od 25 maja – Przedszkola nr 3, 22, 40, 58, 83, Szkoły Podstawowe nr: 20 i 25. Część przedszkoli pracuje nad zapewnieniem bezpiecznych i higienicznych warunków.

Niektóre przedszkola nie spełnią w tak krótkim czasie wytycznych GIS (Przedszkole nr 22, Przedszkole nr 3), w innych trwa obecnie remont lub prace naprawcze związane z usuwaniem awarii (Przedszkole nr 4, Przedszkole nr 34, Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 36, Przedszkole Integracyjne nr 40, Przedszkole nr 45, Przedszkole nr 58).

Z niepublicznych przedszkoli dla których miasto jest organem dotującym, 38 wznowiło działalność 6 maja. Następnych 16 placówek planuje przyjęcie dzieci od 11 maja, kolejnych 52 – od 18 maja.

W związku z koniecznością opracowania procedur przyjmowania dzieci do żłobków, pracy personelu czy też zakupu niezbędnych materiałów i środków ochronnych, a także z uwagi na ograniczone możliwości kadrowe (duża liczba opiekunek przebywa na zasiłkach opiekuńczych i zwolnieniach lekarskich), 5 miejskich żłobków wznowi działalność od 14 maja, kolejne 4 od 18 maja. Miejski Zespół Żłobków zdecydował o stopniowym otwieraniu placówek, ograniczając rozpoczęcie ich funkcjonowania do 2-3 grup w poszczególnych żłobkach.

Działalność w ograniczonym zakresie, wynikającym z wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego oraz ministra właściwego do spraw rodziny, od 14 maja wznawia 5 żłobków, które przyjmą maksymalnie 196 dzieci:

– Żłobek nr 1 ul. Wileńska 19, dla 2 grup nieprzekraczających 12 dzieci, z możliwością zwiększenia o dwoje dzieci w każdej grupie (max. 24 dzieci + 4 dzieci)
– Żłobek nr 2. ul. Okrzei 11, dla 2 grup nieprzekraczających 12 dzieci, z możliwością zwiększenia o dwoje dzieci w każdej grupie (max. 24 dzieci + 4 dzieci)
– Żłobek nr 5 ul. Sowia 4, dla 2 grup nieprzekraczających 12 dzieci, z możliwością zwiększenia o dwoje dzieci w każdej grupie (max. 24 dzieci + 4 dzieci)
– Żłobek nr 7 ul. Braci Wieniawskich 10, dla 3 grup nieprzekraczających 12 dzieci, z możliwością zwiększenia o dwoje dzieci w każdej grupie (max. 36 dzieci + 6 dzieci)
– Żłobek nr 9 ul. Zelwerowicza 2, dla 5 grup nieprzekraczających 12 dzieci, z możliwością zwiększenia o dwoje dzieci w każdej grupie (max. 60 dzieci + 10 dzieci)

Od 18 maja działalność w ograniczonym zakresie wznawiają 4 żłobki, które przyjmą 126 dzieci:

– Żłobek nr 3 ul. Wolska 5, dla 3 grup nieprzekraczających 12 dzieci, z możliwością zwiększenia o dwoje dzieci w każdej grupie. (max. 36 dzieci + 6 dzieci)
– Żłobek nr 4 ul. Puławska 7, dla 2 grup nieprzekraczających 12 dzieci, z możliwością zwiększenia o dwoje dzieci w każdej grupie. (max. 24 dzieci + 4 dzieci)
– Żłobek nr 6 ul. Herberta 12, dla 2 grup nieprzekraczających 12 dzieci, z możliwością zwiększenia o dwoje dzieci w każdej grupie. (max. 24 dzieci + 4 dzieci)
– Żłobek nr 8 ul. Nałkowskich 102, dla 2 grup nieprzekraczających 12 dzieci, z możliwością zwiększenia o dwoje dzieci w każdej grupie. (max. 24 dzieci + 4 dzieci)

Aktualne zapotrzebowanie rodziców dotyczy przyjęcia 309 dzieci, w miejskich żłobkach będzie 322 miejsc opieki nad dziećmi. Pozostałe miejsca opieki będą uruchamiane sukcesywnie, w miarę możliwości, po zniesieniu ograniczeń, co do liczebności grup. Szczegółowe informacje dotyczące zasad i kryteriów przyjmowania dzieci do żłobków w warunkach ograniczonej działalności będą udzielane przez Miejski Zespół Żłobków i dyrektorów poszczególnych placówek.

Rodzicom, których dzieci nie będą uczęszczały do żłobka w maju, nie będą naliczane opłaty związane z pobytem dziecka w żłobku. Zwalnianie z ww. opłat odbywać się będzie na zasadach obowiązujących w kwietniu. Szczegółowa informacja w tej sprawie dostępna będzie na stronie internetowej Miejskiego Zespołu Żłobków. Informację będzie można również uzyskać pod nr telefonu: 81 466 49 91.

(fot. pixabay.com)

13 komentarzy

 1. Do mnie zadzwonila pani z przedszkola dziecka i przedstawiła plan opieki przedszkolnej na chwile obecna. Jej opowiesc przmiała jak opis sierocinca z koszmarnego horroru, więc nie dziwie sie ze mniej dzieci bedzie chodzic do przedszkola, niz wynika z deklaracji z 30.04. Moje dziecko tez zostanie w domu

 2. Nareszcie otworzyli.

 3. Głupota idzie od góry ja w piramidzie. Głupol coś wymyśli, a reszta musi robić bo inaczej kara. Ludzie dalej nie widzą, że to jest zrobione po to żeby nas zniewolić i pozbawić praw. Zastraszając część społeczeństwa która nie potrafi logicznie myśleć mamy kontrolę nad tymi co się nie boją bo reszta ze strachu będzie ich wciągać z powrotem dzwoniąc i kablując. Jeśli jesteś zdrowym silnym facetem to nikt cię nie będzie zaczepiał za brak maseczki, ale kobietę w ciąży już zasrańce zaczepią i będą szkalować. Zawsze łatwiej jest wyżyć się na słabszych.

  • Zapomniałeś napisać, że ziemia płaska jest .

   • Powinni go zbanować bo tych bzdur, które wypisuje nie da się czytać.

    • ale on ma niestety rację,w zachodniej Europie i USA już ostro protestuja.Co do konfidentów,to faktycznie ostatnio wysyp ich,jak ktoś ma znajomego policjanta to niech zapyta

 4. Mario zlituj się, mam się napier…. na środku ulicy z dwoma gliniarzami (a za chwilę będzie ich trzy razy więcej) z powodu głupiej maseczki ? Oklep w końcu dostanę tak czy siak i jeszcze zarzuty o czynną napaść na policjanta na służbie, dzięki ale ja postoję bo z powodu maseczki za 5 zeta mogę dostać 5 lat + jakieś dziwne nawiązki.

  • wystarczy powiedzieć policji,że po prostu nie możesz oddychać w maseczce.Tylko grzecznie,bo jak się bedziesz od razu rzucał to pewnie dostaniesz mandat.Mnie już kilka razy mijał patrol jak miałam maskę na brodzie i nawet nie zareagowali.

 5. Nakazanie dziecku 3 – 4 letniemu przebywanie w TYLKO w swoim kwadraciku wyklejonym taśmą i zakaz zabawy z innymi mimo, że ich widzą to podchodzi o ZNĘCANIE PSYCHICZNE!
  Tym powinien zainteresować się rzecznik Praw Dziecka.

  • pracuje w przedszkolu,od jutra ruszamy,nie ma żadnych kwadracików,ale faktycznie większość zabawek jest niedostępna,brak dywanu,więc zabawy głównie przy stoliku (po 2 dzieci w odległości ),żadnego przytulania,personel z daleka .Mnie martwi też sprawa z dezynfekcją,będziemy cały dzień wdychać opary,bo ma być wszystko regularnie dezynfekowane w sali.

 6. Otworzyć teraz złobki / przedszkola / szkoły to tak jak by wpuścić do nich pedofila. Największa głupota jaką tylko można teraz na obecną chwilę zrobić.

Wiadomości z info112