Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Przebiegała przez jezdnię, doszło do potrącenia

W niedzielę wieczorem w Chełmie doszło do groźnego wypadku z udziałem pieszej. Kobieta z obrażeniami ciała została przewieziona do szpitala.

Do zdarzenia doszło wczoraj wieczorem na ul. Włodawskiej w Chełmie. Służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie o wypadku drogowym z udziałem pieszej.

Policjanci ustalili, że kierujący samochodem osobowym marki Mazda 33-letni mieszkaniec Chełma potrącił przebiegającą na skrzyżowaniu przez jezdnię 62-letnią mieszkankę gminy Chełm.

Zespół ratownictwa medycznego przetransportował kobietę do szpitala. Badanie na zawartość alkoholu w organizmie kierującego wykazało, że mężczyzna był trzeźwy. Trwa ustalanie szczegółowych okoliczności wypadku.

(fot. Policja Chełm)

9 komentarzy

  1. 1. Przebieganie przez jednię jest zabronione. Ale to jeszcze nie przesądza o winie. Jeżeli pieszy wbiega na zielonym, a kierowca wjeżdża na czerwonym – to oboje popełniają wykroczenie, ale winnym potrącenia jest raczej ten drugi.
    2. Jeżeli pieszy przekracza jednię poza PdP – jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa przejeżdżającym pojazdom. Jednym z wyjątków od tej zasady jest taki, że pojazd skręcający jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu, przechodzącemu przez jednię w którą skręca.
    Jak było w tym przypadku – nie wiadomo. Nie wiadomo nawet czy zdarzenie miało miejsce na PdP, bo to, że jest mowa o skrzyżowaniu – nie wyklucza występowania tam PdP, a nawet obecności sygnalizacji świetlnej. Kilka już takich artykułów było, gdzie fakt potrącenia na PdP był pomijany.

  2. „Policjanci ustalili, że kierujący samochodem osobowym marki Mazda 33-letni mieszkaniec Chełma potrącił przebiegającą na skrzyżowaniu przez jezdnię 62-letnią mieszkankę gminy Chełm”

    …………………………….

    Kolejna Flash Girl Geriatria 60+?…

  3. No i jeszcze jedna warta zauważenia prawidłowość przy potrąceniach.
    Na ogół tymi wbiegającymi na jezdnię są osoby w wieki: 60+, 70+, 80+.

  4. Do Franio:
    i za przebiegnięcie jezdni w niedozwolonym miejscu jest niższy mandat niż za przejście w takim miejscu.

    • Przebieganie jest zabronione zawsze.
      Przekraczanie jezdni (przechodzenie, przebieganie) na skrzyżowaniach nie jest zabronione. Jest ono dopuszczone nawet jeżeli do najbliższego przejścia jest mniej niż 100 metrów.

  5. Jeśli tam nie było przejścia dla pieszych, to sama jest sobie winna. Często tak się zdarza, że te babki albo dziadki wyskakują niewiadomo skąd. Potrafią wyskoczyć zza innego auta, bo zawsze stare baby czasu nie mają i właśnie im się najbardziej spieszy, a później niewinny kierowca nie ze swojej winy ma taką na sumieniu.

    • Jest sama sobie winna, o ile nie zachodziły warunki do tego, że to jednak kierujący samochodem powinien jest ustąpić pierwszeństwa pieszemu. Bo w kilku szczególnych sytuacjach (nawet pomimo przechodzenia poza PdP) takie mogą wystąpić, np.:
      -na drodze poprzecznej (przy skręcie)
      -na parkingach, itp. placach
      -w strefie zamieszkania
      -przy włączaniu się do ruchu, itp
      to jednak kierujący pojazdem jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu.

      • A to, że większość kierowców nie ma o tym pojęcia – to tylko o nich jako kierowcach świadczy. I nawet odwoływanie się raz tysięczny do tego, że pieszego bardziej zaboli – takich obowiązków kierujących pojazdami, wobec pieszych uczestników ruchu drogowego nie zmienia.

  6. Kolejna ***, co to uważa że pieszy ma wszędzie pierwszeństwo?

Z kraju