Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Protestujący przeciwko CPK z całego kraju mają połączyć siły. Zaproponowano im spotkanie w Sejmie (zdjęcia, wideo)

Dwie godziny trwał protest mieszkańców i samorządowców w Wólce Orłowskiej. Uczestnicy chodzili po przejściu dla pieszych, aby przypomnieć rządzącym, że wciąż walczą i będą walczyć

W niedzielę Społeczny Komitet przeciwników Budowy Torowiska w Powiecie Krasnostawskim zorganizował kolejną akcję protestacyjną. Tym razem pikieta odbyła się w Wólce Orłowskiej w powiecie krasnostawskim. Oprócz mieszkańców, wzięli w niej udział m.in. europoseł Krzysztof Hetman, posłanka Teresa Hałas, burmistrz miasta i gminy Izbica Jerzy Lewczuk, wójt gminy Krasnystaw Edyta Gajowiak-Powroźnik, wójt gminy Łopiennik Górny Artur Sawa oraz starosta powiatu krasnostawskiego Andrzej Leńczuk.

Organizatorzy przedstawili, jak obecnie wygląda sytuacja z planowaną inwestycją. Wskazali, iż między spółką CPK a PKP nie ma obecnie żadnej współpracy, a obie strony mówią co innego. Wyjaśnili, że niewiele też się zmieniło, jeżeli chodzi o postulaty składane przez stronę społeczną.

– Cała historia z Centralnym Portem Komunikacyjnym jest przerażająca. Raz, że ta szybka kolej ma spowodować tak wiele zniszczeń i zmian, co jest nie do pojęcia, że można to robić na krzywdzie ludzkiej. Po drugie dochodzą do nas głosy, że aby ten port lotniczy i linie kolejowe wybudować będą zaciągane setki miliardów pożyczek w chińskich bankach. A każdy kredyt musi mieć zastaw, w tym przypadku zabezpieczeniem być ponoć nasze polskie Lasy Państwowe – mówił Krzysztof Hetman.

Europoseł wskazał jednocześnie, że tych spotkań i akcji protestacyjnych było już bardzo dużo, jednak na razie nie przyniosło to większych skutków. Dlatego też zaproponował mieszkańcom spotkanie w sejmie. Jak tłumaczył, rozmawiał już z wójtem i burmistrzem, którzy obiecali pomoc w organizacji takiego wyjazdu. Na miejscu zorganizować można coś na kształt wysłuchania publicznego, na które zaproszeni zostaną przedstawiciele spółki i ministerstwa. Ma to nastąpić jeszcze przed świętami wielkanocnymi.

– Na tym spotkaniu w Warszawie byliby obecni również mieszkańcy województwa wielkopolskiego, mazowieckiego, kujawsko – pomorskiego czy śląskiego, gdyż tam także ludzie protestują tak jak i wy, przeciwko kolei szybkich prędkości mającej dowozić pasażerów co Centralnego Portu Komunikacyjnego. Musicie połączyć siły i się poznać, gdyż obecnie każdy protestuje jednostkowo. W taki sposób słabo was widać, dlatego proponuję spotkanie w Sejmie – dodał Krzysztof Hetman.

Z kolei posłanka Teresa Hałas podkreślała, że walka ma sens, a nasza historia pokazuje, iż trzeba walczyć. Wskazywała, że działania mieszkańców pewien skutek już odniosły. Gdyby nie ich protesty oraz zaangażowanie samorządowców, projekt inwestycyjny byłby już wybrany. Osoby odpowiedzialne za inwestycję wciąż się zastanawiają, jak te trasy mają przebiegać. Dodała, że szkoda tylko, iż wszystkie samorządy nie zebrały się na początku, aby wypracować jeden wspólny wariant przebiegu trasy.

(fot. wideo lublin112.pl)

31 komentarzy

  1. nie dziwie sie ze mowia o nas sciana wschodnia zacofana

  2. Przecież nikt z nich nie straci a zyska ale pazerne hieny chcą więcej.

  3. takie dziadostwo, że go nie stać na żyletki ??

  4. … e tam … jak po wojnie stawiali słupy elektryczne też chłopy protestowali że po polu

  5. A Pan burmistrz Krasnegostawu to gdzie? O zapomniałem, że to kumpel Spasina ponoć uderza na posła jesienią. Już się pokazał z kiepskiej strony jako burmistrz to czas na awans. W Pisie to norma.

  6. Niech wracają te przybłędy z peło co przyjechali bo i tak nic nie wywalczą.

  7. Mieszkańcy Izbicy i okolicznych terenów, oddajcie zawłaszczone ziemie prawowitym wlascicielom, członkom Narodu Wybranego po ktorych zagładzie zabraliście te ziemie. To nie jest Wasza ziemia!

  8. Brakom zamiast drogi biedronkę postawcie to się ucieszą

  9. Walka o cztery rudery i stodołę.

  10. Popatrzcie na te mor…. to hamowniczy rozwoju Polski Wschodniej

Z kraju