690 680 960

„Proszę, ustąp mi pierwszeństwa”: Na autobusach umieszczono naklejki z apelem (zdjęcia)

Na pojazdach komunikacji miejskiej w Chełmie umieszczone zostały naklejki. Ich celem jest zaapelowanie do kierowców innych aut, by zwrócili uwagę na włączające się do ruchu autobusy.

Autobusy komunikacji miejskiej w Chełmie zostały wyposażone w naklejki, które mają przypominać innym uczestnikom ruchu drogowego, że autobus wyjeżdżający z zatoczki i sygnalizujący ten zamiar kierunkowskazem, jest uprzywilejowany względem pozostałych pojazdów. Jest to akcja informacyjna zainicjowana przez Urząd Miasta Chełm oraz Spółkę Chełmskie Linie Autobusowe. Jej celem jest zwrócenie większej uwagi kierowców na miejskie autobusy, które niejednokrotnie mają problem z ponownym włączeniem się do ruchu.

– Postanowiliśmy zainicjować akcję, która ma przypominać uczestnikom ruchu drogowego o stosowaniu się do obowiązujących przepisów, ale przede wszystkim o tym, że powinniśmy zadbać o nasze wspólne bezpieczeństwo – podkreśla Dominik Wasiluk, p.o. zastępcy dyrektora Wydziału Dróg i Transportu.

Urzędnicy dodają, że organizując akcję, chodziło im także o dobro pasażerów komunikacji miejskiej, która w najbliższym czasie przejdzie w Chełmie gruntowną modernizację. Mają tutaj na myśli punktualność kursowania autobusów. Prowadzone są również statystyki niebezpiecznych zdarzeń, do jakich dochodzi podczas wyjeżdżania pojazdów z zatok przystankowych.

Jak wyjaśnia kierownik działu eksploatacji Chełmskich Linii Autobusowych Artur Mazurek, takie sytuacje generują niepotrzebne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Właśnie dlatego, za pośrednictwem naklejek umieszczonych na autobusach, postanowiono zaapelować do kierowców, by zwrócili uwagę na włączające się do ruchu pojazdy komunikacji miejskiej.

– Przy dużym natężeniu ruchu każdy kierowca powinien wykazać się większą uprzejmością. W przypadku autobusów włączających się do ruchu jest to natomiast konieczność – mówi Mariusz Ostrowski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Chełmie.

Obecnie po ulicach Chełma jeździ 20 autobusów wyposażonych w specjalne naklejki.


(fot. UM Chełm)

36 komentarzy

 1. Najpierw jeździj jak burak, a później upominaj się o przywileje na drodze. A niby jakim prawem?

  • Prawem kodeksu drogowego . Art. 18 . Na egzaminie jak jeździłeś ? A jak ynteligentnie się zatrzymują kursanci , zatrzymują się dalej niż ustawa przewiduje aby tylko zdać egzamin . A teraz jęki i wdychania że trolejbusy zawalają mu drogę .

  • Prawem zawartym w ustawie: PoRD.

  • Takim prawem,które wynika z przepisów?Problem w tym,że nie czytasz kodeksu drogowego.Nie umiesz?

 2. Mogłabym napisać. Macie bus-pasy. Radźcie sobie. 😉
  Co odstoicie w zatoce, nadrobicie na bus-pasie.
  Mogłabym…, ale nie napiszę!
  NAPRAWDĘ obserwuję znaczną poprawę w zachowaniu kierowców pojazdów komunikacji miejskiej w Lublinie.
  Zdarzają się przypadki blokowania wyjazdu, tarasowania skrzyżowania, ale są zdecydowanie rzadsze niż jeszcze kilka lat temu. Ja niezmiennie będę się starała pomagać włączyć się do ruchu wszystkim „małym” i „dużym”. Lżej się żyje.

 3. To posty z Chełma też są oznaczane tagiem Lublin?

 4. Zbuntowany kierowca MPK (mały padalec kieruje)

  W LU mamy takie „wielkie” ronda i skrzyżowania, że autobusem jak są duże korki to nie przejedziesz nie blokując rada, skrzyżowania jak burak i cham xD. Chyba, że se poczekasz aż duże natężenie ruchu spadnie i se spokojnie przejedziesz autobusem xD. ,(A to by było dobre tak zatamować ruch z Piłsudskiego w Narutowicza albo na radzie przy Ul. Ruskiej. Chyba jutro spróbuję i se jutro pokomentuje go tam mistrzowie kierownicy płaczą xD.
  Do zobaczenia na ulucach

 5. Nie wymuszajcie pierwszeństwa nie zajeżdzajcie drogi na chama trochę kultury nie za szkodzi.

 6. Mleko woził teraz ludzi.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Ireneusz Krosny „Mowa ciała” w amfiteatrze na Poczekajce
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Rekrutacja do drużyny futbolu australijskiego
Zasmakuj w Tradycji w Bychawie
Światowy Dzień Zwierząt – Dzień Otwarty Schroniska