Prognozy się nie sprawdziły. Lubelszczyźnie jednak zagraża wielka woda

To o czym jeszcze kilka dni temu zapewniały służby Zarządzania Kryzysowego, czyli że nasz region jest bezpieczny i nie ma mowy o powodzi, dzisiaj jest już nieaktualne. Zbliża się wielka fala.

Jeszcze w środę Służby podległe wojewodzie lubelskiemu, informowały że Lubelszczyzna jest bezpieczna a do końca tygodnia stan rzek nie przekroczy nawet stanu ostrzegawczego. Tymczasem już dzisiaj okazuje się, że sytuacja robi się na tyle poważna, że przekroczony zostanie nie tylko stan ostrzegawczy, lecz nawet alarmowy. W niektórych miejscach wprowadzono już pogotowie przeciwpowodziowe.

Dzisiaj rano wojewoda lubelski Wojciech Wilk wraz z dyrektorem Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Włodzimierzem Stańczykiem i przedstawicielami lokalnych władz sprawdzał stan wałów przeciwpowodziowych w miejscach gdzie podczas pamiętnej powodzi, była najtrudniejsza sytuacja. Jednak wizyta została przerwana, głównie ze względu na docierające coraz bardziej niepokojące najnowsze prognozy.

Fala powodziowa ma dotrzeć na Lubelszczyznę w niedzielę. Jak przekazało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, stan Wisły w Annopolu w sobotę ma wynieść 440 cm, zaś w niedzielę 670 cm, a w poniedziałek aż 765 cm. Będzie to aż ponad dwa metry więcej niż stan alarmowy, który wynosi 550 cm. Z kolei w Puławach w sobotę wody ma być 340 cm, w niedzielę 450 zaś w poniedziałek 640 cm. Tutaj stan alarmowy wynosi 550 cm.

Obecnie Wisła płynie spokojnie, choć nieznacznie przybiera. W ciągu doby na wodowskazie w Annopolu przybyło 19 centymetrów, w Puławach 64 centymetry a w Dęblinie 49 centymetrów. Wszędzie do stanu ostrzegawczego brakuje jeszcze 1,5 metra. Jak wyjaśniają służby kryzysowe, poziom wody wzrósł nie z powodu opadów, lecz po tym jak w zbiornikach retencyjnych na południu Polski zostało obniżone lustro wody.

(fot. lublin112)
2014-05-16 16:00:48

4 komentarze

 1. i jeszcze tylko bredni Tuska brakuje, echhh

 2. Przecież o zagrożeniu powodziowym pisaliście, ale od CZK – http://www.lublin112.pl/nadciagaja-potezne-opady-deszczu-mozliwa-fala-powodziowa/

 3. …DZIS W KAZIMIERZU DOLNYM STAN NA WODOWSKAZIE POKAZYWAL O 14.00 AZ 3,60METRA

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7143zł -0.59%
  • GBP 4.8665zł -0.33%
  • EUR 4.3979zł -0.18%
  • CHF 4.081zł 0.01%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Festiwal Baniek Mydlanych w Łukowie
   Kino CSK: W piątek będzie można obejrzeć „Babyteeth”
   Kino na dachu CSK. Będzie można obejrzeć film „Szczęki”
   Meeting Of Styles, Lublin Poland 2020
   Największe w Europie dmuchane tory przeszkód pojawią się w puławskiej Marinie