Piątek, 01 marca 202401/03/2024
690 680 960
690 680 960

Produkcja ruszyła, ceny spadają. Tanieją nawozy z Zakładów Azotowych w Puławach

Sporo spadły ceny nawozów z puławskich Zakładów Azotowych. Jak wskazują rolnicy, na razie jednak jest problem z ich zakupem w tych cenach.

W ubiegłym tygodniu wznowiona została praca na liniach produkcyjnych nawozów w puławskich Zakładach Azotowych. Jak wskazuje firma, na razie chodzi o podstawowe produkty, na które jest zapotrzebowanie. Teraz już wiadomo, że ceny sporo spadły w porównaniu do sierpnia, kiedy to wstrzymywano produkcję. Potaniały wszystkie podstawowe nawozy azotowe.

Grupa Azoty wskazuje, że na spadek cen wpłynęło kilka czynników. Przede wszystkim chodzi o zmianę warunków rynkowych, czyli tańszy gaz, którego producent nawozów jest jednym z największych odbiorców gazu w Polsce, do tego dochodzi przywrócenie produkcji w dwóch oddziałach: w Puławach i w Tarnowie.

Nawozy z segmentu Agro staniały o ok. 700 zł za tonę. Saletra amonowa kosztuje obecnie 3595 zł/t (taniej o 710 zł), nawóz uniwersalny Pulan Macro 32N – 3675 zł/t (taniej o 660 zł), RSM 32% – 3390 zł/t (taniej o 710 zł) a ZAKsan – 3675 zł/t (taniej o 660 zł).

Jeżeli chodzi o nawozy wieloskładnikowe, w tym przypadku cena się niewiele zmieniła. Spadki są symboliczne i wynoszą ok. 20 zł/t. Producent wskazuje, że nie wiadomo, jak długo cennik ten się utrzyma. Zwłaszcza, że sytuacja na rynku gazu jest niepewna i może ulec zmianie.

(fot. lublin112.pl)

11 komentarzy

 1. Wcale nie taniej.
  Nawozy jeszcze rok temu były po 1200 zł za tonę
  Teraz potaniały z chorej ceny 4500 i to ma być taniej ?

 2. spekulanty pierniczone

 3. super propagandowa bajeczka

 4. Te komentarze świadczą, że na wsi mieszkają niewykształceni ludzie o małym rozumku. Na cenę nawozu składa się cena produktu a gaz to 70 % zawartości nawozu.

  • Mały rozumek kolego to masz Ty. Państwowe zakłady zajmujące się produkcją nawozów, Ad Blue, co2do celów spożywczych, nabijają kasę w ten sposób, czyli spekulują, po to żeby Pinokio i Mały rucerz miał co rodawać przed wyborami. A ludzie to widzą i nazywają po imieniu.

   • Tylko wyborcy jedynej, słusznej partii wierzą, że rząd ma własne pieniądze…. A i tak na końcu okazuje się, że za wszystko Pan płaci i Pani płaci….

 5. Mały rozumek kolego to masz Ty. Państwowe zakłady zajmujące się produkcją nawozów, Ad Blue, co2 do celów spożywczych, nabijają kasę w ten sposób, czyli spekulują, po to żeby Pinokio i Mały rycerz miał co rozdawać przed wyborami. A ludzie to widzą i nazywają po imieniu.

 6. Szkoda, żw w artykule zabrakło informacji o tym jak w drugim kwartale 2022 roku Grupa Azoty wpracowała zysk netto na poziomie 800 milionów złotych oraz 6,41 miliarda złotych przychodów. Ekonomiści i eksperci od rynku papierów wartościowych komentują te wyniki faktem wysokich cen produktów na rynkach, na których operuje Grupa Azoty. Z punktu widzenia rolników oznacza to wzrost kosztów produkcji i problemy z dostępnością nawozów.

  Co ciekawe wolumen sprzedaży w segmencie agro w drugim kwartale 2022 roku był niższy w stosunku rocznym o 11%, a w przypadku nawozów wieloskładnikowych spadek sięgnął 21%. Mimo tego zysk netto w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku był wyższy o 376%!

  Dalsza analiza danych, które spółka opublikowała w ostatnim komunikacie daje jeszcze bardziej istotne wnioski. Przychody spółki wzrosły o 102% rok do roku. W tym samym czasie zyski wzrosły o (wspomniane) 376%. W międzyczasie spadła sprzedaż nawozów, która stanowi około 60% przychodów Grupy Azoty. Wniosek jest taki, że spółka sprzedawała mniejsze ilości nawozów po znacznie wyższych marżach.

  Niestety, kluby milionerów polskiej zjednoczonej partii pis muszą jakoś funkcjonować.

 7. dalej głosujcie na PIS wszystko drożeje np. prąd w Holandii poszedł o 40 procent i afera w kraju a w Polsce ? szczęściarze ,że PIS u nich nie rządzi

 8. PiS jedyna słuszna partia polityczna nie ma nikogo kto by ich mógł zastąpić na obecną chwilę.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo