690 680 960

Produkcja nielegalnego tytoniu przybiera na sile

Kilka dni temu informowaliśmy o przejęciu przez celników ponad tony tytoniu, a już ujawniono kolejny tego typu zakład.

W czwartek, 4 kwietnia, funkcjonariusze Służby Celnej z Lublina ponownie odwiedzili okolice Kurowa w powiecie puławskim. Wcześniej dostali informację, że może być tam nielegalnie produkowany i przygotowywany do sprzedaży tytoń do palenia. I tym razem informacja okazała się prawdziwa, gdyż po przeszukaniu jednej z prywatnych posesji ujawnili dużą ilość tytoniu.

Jak ustalili funkcjonariusze z komórki do zwalczania przestępczości, nielegalną działalnością zajmowała się 47 letnia kobieta, a pomagali jej członkowie rodziny z którymi mieszkała. Jak informuje Marcin Czajka z Izby Celnej w Białej Podlaskiej – Domownicy na widok funkcjonariuszy zareagowali spokojnie i dobrowolnie wskazali miejsce przechowywania tytoniu.

Łącznie w różnych miejscach w zabudowaniach posesji celnicy odnaleźli ponad 100 kilogramów krajanki tytoniowej, która to była już częściowo spakowana w foliowe worki oraz 900 kg suszu tytoniowego. Zabezpieczono także urządzenie służące do rozdrabniania tytoniu.

Celnicy ustalają teraz jak długo trwał proceder produkcji tytoniowej krajanki, choć ze wstępnych ustaleń wynika że zatrzymani zajmowali się tym od dłuższego czasu. Zwłaszcza że  właściciele posesji już wcześniej byli notowani za nielegalną dystrybucję tytoniu, z wykorzystaniem przesyłek pocztowych.

Celnicy szacują ewentualne należności podatkowe ciążące na zatrzymanym tytoniu na ponad 460 tys. zł. Oprócz konieczności zapłaty należności podatkowych, w związku z nielegalną produkcją krajanki tytoniowej właścicielce posesji grozi wysoka grzywna. Postępowanie w tej sprawie prowadzone będzie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Puławach.
null
null
null
(fot. Izba Celna w Białej Podlaskiej)

Komentarze wyłączone

Kursy walut

  • USD 4.3833zł 2.11%
  • GBP 5.2764zł 0.37%
  • EUR 4.7195zł 0.59%
  • CHF 4.7458zł 0.93%

Polub nas